PILNE

W Maleniskach padły strzały

07/05/2018 15:47
Wojsko, Maleniskach padły strzały - zdjęcie, fotografia

W Maleniskach na terenie gminy Pawłosiów otwarto dziś (7 maja) pierwszą strzelnicę wybudowaną w ramach programu Ministerstwa Obrony Narodowej „Strzelnica w każdym powiecie”. W uroczystości wziął udział szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk.

Lokalizacja strzelnicy nie jest przypadkowa, pierwszy plac do ćwiczeń strzeleckich zbudowała w tym miejscu armia Austro-Węgier, a do lat 70. korzystali z niej żołnierze Ludowego Wojska Polskiego. Strzelnica „Anna” jest obiektem, przeznaczonym głównie dla broni precyzyjnej, czyli karabinów snajperskich. Długość toru strzelnicy wynosi 350 metrów, a kulochwyt ma ponad 15 metrów wysokości. Dzięki staraniom poseł na Sejm RP Anny Schmidt-Rodziewicz udało się na naszym terenie zrealizować pierwszy tego typu obiekt w Polsce. Nie bez powodu więc otwarta dziś strzelnica nosi nazwę „Anna”. W uroczystości otwarcia wzięli udział szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk, poseł Anny Schmidt-Rodziewicz, przedstawiciele władz samorządowych, a także żołnierze z 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego i członkowie organizacji strzeleckiej „Strzelec”. Przed symbolicznym przecięciem wstęgi, odsłonięto tablicę poświęconą historii strzelnicy.
– To pilotażowy program, dzięki któremu w Polsce w każdym powiecie ma stanąć strzelnica, może nie każda będzie taka duża jak ta, ale każda będzie pozwalała na prowadzenie szkolenia dla szkół, które prowadzą profile klas wojskowych, dla wojsk obrony terytorialnej, wojsk operacyjnych, wszędzie tam, gdzie nie ma obiektów wojskowych. Mam nadzieję, że strzelnica będzie wykorzystywana przy wszystkich szkoleniach – mówił minister Michał Dworczyk.
Zgodnie z założeniem ministerstwa strzelnica ma być ogólnie dostępna głównie do zorganizowanych zajęć z doskonalenia umiejętności strzeleckich dla młodzieży, członków organizacji proobronnych oraz służb mundurowych i wojska.
– Idea budowy i tworzenia wojsk obrony terytorialnej pokazuje, jak duże jest zapotrzebowanie na tego typu obiekty. Na odradzanie się idei wojskowości i na wychowanie patriotyczne, co jest szczególnie ważne dla nas tu na Podkarpaciu. Mamy dziś zaszczyt i honor otworzyć strzelnicę, która jest pilotażowym projektem MON w naszym powiecie i jest jedną z największych strzelnic na Podkarpaciu. To wielki powód do dumy — mówiła Anna Schmidt-Rodziewicz.
Po części oficjalnej nadszedł czas, aby przetestować obiekt w praktyce. Na stanowiskach strzeleckich jako pierwsi strzały z karabinów snajperskich oddali Anna Schmidt-Rodziewicz i Michał Dworczyk.
Otwarciu strzelnicy towarzyszył pokaz sprzętu wojskowego oraz wystawa Instytutu Pamięci Narodowej poświęcona kpt. Władysławowi Kobie.

k.

Fot. Łukasz Wolańczyk

W Maleniskach padły strzały komentarze opinie

  • Gość - niezalogowany 2018-05-07 21:54:38

    Czy strzelnica będzie dostępna dla cywili posiadających własną broń?

  • Gość 1 - niezalogowany 2018-05-07 21:56:34

    Pytanie czy cywil ma pozwolenie na tą broń :P

  • gość 2018-05-07 22:21:34

    No teraz to nam nawet mostu nie trzeba, najważniejsze że mamy strzelnice - brawo pani poseł zaje..y mamy z tego pożytek.

  • Strzelający z procy - niezalogowany 2018-05-07 22:28:34

    Mam broń mam nawet na nią pozwolenie i jestem nawet instruktorem strzelectwa sportowego ale coś czuję że na tą strzelnice mnie nie wpuszczą bo nie jestem ani żołnierzem ani terytorialsem ani nie jestem w związku strzeleckim strzelec. Więc dalej będę jeździł tam gdzie jeżdżę a szkoda bo tutaj mam rzut beretem

  • chochoł - niezalogowany 2018-05-08 00:35:25

    Z tego co wiem, to ma być też obiekt cześciowo komercyjny, tak więc nie bądź takim pesymistą. Może będziesz mógł postrzelać.

  • gość 2018-05-08 02:01:04

    dobrze wydane 2miliony złotych palety świetnie wyglądają heblowane

  • gość 2018-05-08 07:46:52

    Jakaś masakra. Strzelnice budują za 2 miliony nie wiadomo po co i dla kogo a MOSTU dalej nie ma!!! Na niepełnosprawnych nie ma!!! Dla emerytów nie ma!!! Ale strzelnica jest :(((

  • jonny - niezalogowany 2018-05-08 08:37:20

    Budowa na łapu capu, praktycznie samowola budowlana ale że szychy maja być to cicho sza. Od 50 lat nikt tam nie strzelał bo się okazało że kule i tak wylatują poza "kulochwyt" i trafiają w okolicznych mieszkańców. Sprawa postrzelonej kobiety trwała w sadzie 15 lat dlatego była zamknięta. Teraz to tylko kwestia czasu aż ktoś kulkę dostanie nie zazdroszczę właścicielom tych 2 domków na górce.

  • Gość - niezalogowany 2018-05-08 11:18:36

    Na gg wam most? Naucz się pływać leszczu. Strzelnica to strzał w 10-tka. Wojsko nie będzie musiało marnować swojego czasu 4-5 na dojazd do strzelnicy

  • Strzelający z procy - niezalogowany 2018-05-08 17:34:13

    Mam pytanie dla zainteresowanych tematem? Gdzie można znaleźć jakiekolwiek namiary na kontakt w sprawie możliwości strzelania na tej strzelnicy. Z góry dziekuje. A w pozniejszym czasie zaproszę na strzelanie z Glocka 17 i jeszcze paru fajnych pistoletów ;)

  • gość 2018-05-09 13:35:25

    A gdzie MOST???

  • gość 2018-05-09 20:51:15

    Strzelnicę nazwali "Anna" - Pani poseł pycha kroczy przed upadkiem !!!

  • Gość - niezalogowany 2018-05-10 06:42:58

    Do @Strzelajacy z procy z tego co się orientuję najlepiej kontaktować się ze STRZELCEM a tam powiedzą co i jak.

  • gość 2018-05-10 15:48:11

    Ta strzelnica to jakaś kpina

  • Dżon. - niezalogowany 2018-05-11 07:38:57

    Ludzie, że wyście pozwolili na budowę strzelnicy blisko domów? aż dziw bierze. Może dlatego, że nikt z was nie wie jak strzelnica umili wam życie. Pięknie ładnie to wygląda jak nic się nie dzieje. Jak wojsko zacznie przyjeżdżać na ćwiczenia strzelnicze to przez cały dzień, od rana do ciemnej nocy i w niedzielę też, huk karabinów maszynowych i ciężkich, na dłuższą metę nie do wytrzymania. Wiem bo jednostka z Rzeszowa wynajmuje dużą strzelnicę myśliwskâ w miejscoeości Iskań koło Dubiecka i jest tak samo jak piszę. Wieczorami rykoszety tylko po niebie zostawiały czerwone smugi. Część mieszkańców z okolicznych miejscowości zaczęła pisać petycje o zaprzestanie strzelania i coś drgnęło, tylko sporadycznie teraz strzelają, widocznie przenoszą sie do Malenisk.

  • Strzelający z procy - niezalogowany 2018-05-11 10:18:15

    Dziękuję kolego do odp. Już się kontaktowałem mailowo że strzelcem w Rzeszowie ale nikt mi na razie nie odpisał. W okolicach Jarosławia jest wiele osób zainteresowanych strzelectwem jeździmy na strzelnice do Boru, Żołynii, Łańcuta. Mimo wszystko fajnie by było korzystać ze strzelnicy która znajduje się na miejscu, zawsze to jest reklama dla niej i jakiegoś rodzaju wsparcie rozwoju strzelectwa w regionie bo zawsze ktoś przyjedzie i się zainteresuje. Pozdrawiam zainteresowanych pozytywnych.

  • wiarus - niezalogowany 2018-05-16 09:09:31

    Mam pytanie kto i na jakiej podstawie podpisał " Regulamin strzelnicy"?, jeżeli wójt gminy to mu współczuje. tego nie można nazwać strzelnicą, ponieważ nie spełnia podstawowych warunków bezpieczeństwa ( brak przysłon, wały niskie, ze stanowisk widać pola orne i brak strefy bezpieczeństwa itd.) Panie wójcie po wypadku, który musi wystąpić zapuka do pana policja. Starosta i jego inspektor nadzoru budowlanego też nie spełnił warunków prawnych w stosunku do tego obiektu. Jak widać prawo nie dotyczy władz w Jarosławiu tam rządzi Posłanka Anna, ale to osoby z urzędów nie dopełniły swoich podstawowych obowiązków i nie posłanka ale wy panowie będziecie odpowiadać przed prokuratorem. Taki obiekty nawet na poligonie nie powinny funkcjonować.

  • Gość - niezalogowany 2018-05-24 19:57:43

    Współczucie dla drugiego męża pani posłanki do tej pory biegle władała białą bronią a teraz bronią palną Stach w oczach

Dodajesz jako: |

Wojsko, Pawłosiów - więcej informacji