PILNE

Za ponad 3 mln zł zmodernizują oczyszczalnię ścieków

 Za ponad 3 mln zł zmodernizują oczyszczalnię ścieków
  • Fotka nr 0 z 4
  • Fotka nr 1 z 4
  • Fotka nr 2 z 4
  • Fotka nr 3 z 4

Ponad 3 mln zł gmina Chłopice wyda na rozbudowę oczyszczalni ścieków w miejscowości Chłopice. 2 mln 210 tys. 153 zł 56 gr pozyskała z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego. Wójt gminy Andrzej Homa i przedstawiciel Zarządu Województwa Podkarpackiego Maria Kurowska podpisali w czwartek 16 maja stosowną umowę.

A to oznacza, że inwestycja niebawem się rozpocznie. Najpierw jednak Rada Gminy Chłopice musi podjąć stosowną uchwałę i przeznaczyć na ten cel wkład własny, a mianowicie 989 tys. 544 zł 66 gr. Później urząd przystąpi do procedury przetargowej. – Jest to bardzo ważna inwestycja dla gminy, ponieważ obecnie funkcjonująca oczyszczalnia w Chłopicach ma już dwadzieścia lat i nie jest tak nowoczesna, jak oczyszczalnie budowane dzisiaj. Przede wszystkim przy upałach czuć osady składowane na zewnątrz. Ma ona także mniejszą przepustowość. Po modernizacji oczyszczalnia zostanie unowocześniona. Na pewno będzie ona bardziej przyjazna dla środowiska i mniej uciążliwa dla mieszkańców – mówi wójt gminy Andrzej Homa. 

Dyrektor Gminnego Zarządu Gospodarką Komunalną Wiesław Gołąb wyjaśnia, że funkcjonująca obecnie oczyszczalnia to oczyszczalnia typu SBR, została oddana do użytku w 1998 r. Ma 200 m sześć. przepustowości na dobę. Obsługuje miejscowości: Chłopice, Boratyn i Jankowice. – Osady ściekowe odbierane są tradycyjnie na workownicach draimad. Osady są dosuszane za zewnątrz na poletkach osadowych. To powoduje, że w czasie upału mieszkańcy czują odór. Po modernizacji przepustowość zostanie zwiększona do 350 m sześć. na dobę, wbudowany zostanie sitopiaskownik, który będzie odbierał piasek. Zostanie także zamontowana prasa do prasowania osadów ściekowych, a osady będą przechowywane w naczyniu zamkniętym, co wyeliminuje nieprzyjemne zapachy odczuwane do tej pory przez mieszkańców – mówi dyrektor W. Gołąb.

Podpisanie umowy 16 maja w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie przez wójta gminy Chłopice Andrzeja Homę oraz Zarząd Województwa Podkarpackiego  reprezentowany przez członka zarządu Marię Kurowską na dofinansowanie realizacji inwestycji pod nazwą „Rozbudowa oczyszczalni ścieków w miejscowości Chłopice” rozpoczyna cały proces inwestycyjny, który jest możliwy dzięki staraniom wójta Andrzeja Homy oraz przychylności Zarządu Województwa Podkarpackiego. Zadanie będzie realizowane w ramach osi priorytetowej IV – Ochrona środowiska i naturalnego i dziedzictwa kulturowego. Całkowita wartość zadania wynosi 3 199 698,22 zł. Planowany termin zakończenia inwestycji to 31 grudnia 2020 r.

Ekz

Fot. Zbiory Własne

Za ponad 3 mln zł zmodernizują oczyszczalnię ścieków komentarze opinie

  • Mieszkaniec gminy Radymno. - niezalogowany 2019-05-21 17:55:25

    No i pieknie.Gratulacje dla operatywnego pana Wojta.Mozna zdzialac wiele jak ma sie checi i odwage do dzialania.
    Zal mi gminy Radymno w ktorej przez pol roku nie rozstrzygnieto jeszcze przetargu na oczyszczalnie. Czego brakuje w naszej gminie? Wiedzy.. operatywnosci...odwagi...a moze zwyczajnie checi do dzialania.
    I slynne cytaty" tego sie nie da zrobic."

  • sąsiad - niezalogowany 2019-05-21 19:59:57

    Pan wójt Chłopic ma "operatywną" skarbnik rodem z gminy Radymno, która z poprzednim wójtem Radymna "rozbudowywała" gminę Radymno, ale na zdjęciu ....

  • gość 2019-05-21 22:00:44

    Panie Wójcie z Chłopic nie wypada chwalić się wnioskiem napisanym i złożonym w ubiegłym roku przez poprzednika. Zrób Pan coś sam a nie przypisuj sobie osiągnięć innych.

  • gość 2019-05-21 22:05:30

    Co na zdjęciu robi ta pani z posępną miną ? bo chyba przy wniosku się nie napracowała

  • gość 2019-05-22 15:53:09

    Nie mina się liczy a kompetencje!!!!

  • gość 2019-05-22 16:00:24

    W minie Radymno wojt jest z pisu radni większości tez z pisu starosta z pisu marszalek z pisu a pieniędzy na inwestycje brak!!!!

  • mariusz - niezalogowany 2019-05-22 19:23:13

    Nie ma znaczenia kto pisze wnioski, istotne kiedy wchodzą w życie. Na niektóre czeka się latami, a ówczesne władze gminy stawiają na ewidentny progres, co widać, a niebawem będzie się czuć.

  • jankowiczan - niezalogowany 2019-05-22 20:03:49

    Aktualny wójt to jednak wie jak rozwijać gmine, a nie jak poprzednik patrzeć w chmury i gadać!!!

  • gość sanatoryjn - niezalogowany 2019-05-22 22:05:17

    Kompetencje, już po gminie Radymno ta pani zaliczyła bodajże 4 miejsca pracy i w Chłopicach też szybko się na niej poznają a w zasadzie w urzędzie już się poznali...

  • Sarnazlasu - niezalogowany 2019-05-22 23:35:27

    Słychać wycie? Znakomicie. Mieszkańcom gminy Radymno polecam zainteresowanie sie swoimi urzędnikami, szczególnie tymi na dwa gazy.

  • Gość - niezalogowany 2019-05-23 08:14:56

    Dziękujemy serdecznie wójtowi i osobom które pomogły w uzyskaniu dotacji .

  • gość 2019-05-23 11:39:49

    Wlasnie chciałem zapytc? Nik nic nie pisze i nie mowi jak zakonczyla się sprawa z jazda po pijaku pani sekretarz gminy radymno!!!!

  • mieszkaniec - niezalogowany 2019-05-23 17:31:40

    Dobra mina do złej gry. Przez pół roku pozyskany jednorazowo sprzęt dla strażaków o mniejszej wartości niż 6-cio miesięczna pensja wójta i radnych, dwa razy złożone życzenia na pierwszej stronie gazety "aby ludzie widzieli" i przywłaszczenie sobie zasług za pracę innych ludzi w poście powyżej. Słabo, bardzo słabo.

  • gosia - niezalogowany 2019-05-23 19:56:40

    Zawsze wielka przeciwniczka pis-u a teraz co, zmieniła opcję bo dali pracę? Porażka.

  • gość 2019-05-23 20:45:33

    Wspaniała wiadomość szczególnie dla mieszkańców wiosek które z oczyszczalni korzystają i jak to zawsze bywa sukces ma wielu ojców ale o niektórych należy wspomnieć szczególnie o tych którzy ten problem zauważyli. Temat oczyszczalni przewalał się latami i w ubiegłym roku złożono wniosek nad którym pracowali ludzie i starała się też o to poprzednia władza , rada gminy była przychylna , więc jak już się czymś chwalimy to warto wspomnieć kto się do tego przyczynił,a nie tylko podpisał dokument i zrobił sobie jak zwykle ostatnio bywa zdjęcie do gazety, bo ludzie oceniają władzę nie za zdjęcia lecz za to co naprawdę robi.

  • Gość - niezalogowany 2019-05-23 21:49:54

    Oj ludzie. Ludzie...
    Nie ma co rozstrzasac kto z jakiej opcji czy gminy pochodzi.Fakt jest jeden - Bedzie modernizacja oczyszczalni sciekow... nie bedzie smrodu. gmina dostala dofinansowanie ii to jest powod do zadowolenia wojta i calej gminy chlopic.
    A to jaka mine ma pani skarbnik i to ze " wojt sie fotografuje" w komentarzach swiadczyc moze tylko o zazdrosci zawisci i nieudacznictwie msciwych pseudosamorzadowcow.
    Pozdrawiam wszystkich czytajacych i piszacych z prosba o zdrowy rozsadek.

  • Gość - niezalogowany 2019-05-23 22:48:20

    Dokładnie jak wyżej . Ważne jest co widać gołym okiem ,że coś wójt robi ,stara się jak może , jeździ i upomina się o to by ludziom było jak najlepiej , bo w sezonie letnim ludziom wody brakowało a jak zawsze są tacy co im nigdy nie dogodzi wielcy miłośnicy poprzednika co garnął do siebie co mógł i ile mógł ! I tylko wszędzie zdjęcia pstrykane jak by nie wiem jaki to celebryta był ! I jakoś była cisza co do jego wyczynów i nikt nie wychylał się. Teraz jest wspaniały człowiek który od początku ma pod górkę, bo samo to że posprzatać po poprzedniku to nie lada wyczyn , a i tak przeszkadza wszystko ludziom ! Czemu nikt nie robił szumu jak wodę darmową się lało na podlewanie czy inne przewinienia ? Nie sztuka usiąść za biurkiem jak wcześniej i garnąć do siebie ! Nie znam osobiście Pana wójta, ale mam ogromny szacunek dla niego za te starania i za to że się nie poddaje . Brawo

  • Gość - niezalogowany 2019-05-24 11:54:22

    Do goscia sanatorynego.

    Masz nieaktualne informajcje co do pracy pani skarbnik.Wyolbrzymiasz ilosc miejsc pracy.Jak chcesz bawic sie w dziennikarza i rozprzestrzeniac komentarze to najpierw siegaj po prawde.Inaczej znikaj z forum .

  • gość 2019-05-24 12:51:47

    Popieram wpis powyzej1znam pania skarbnik pracowala w gminie radymno wile lat i była ceniona za wiedze i kompetencje ale nowej wlladzy takie osoby sa niepotrzebne!!!!! nie chcą żeby ktoś im przeszkadzal w kr...…… lodow

  • Mieszkaniec gminy - niezalogowany 2019-05-24 21:33:56

    A moze Pan Wójt zrobiłby coś z wodą? Ludzie się strasznie skarżą że kamień i wapien wody jest straszny A mamy XXI wiek filtry są roznorakie

  • Gość - niezalogowany 2019-05-25 05:54:55

    A biedrnce sa filtry i mozma zmiekczac wode.A jak to za malo to kup sobie mieszkancu gminy profesjonalny zmiekczacz wody.

  • gość 2019-05-25 10:04:37

    woda twarda nie dobra a widać po komentarzach że zasługi byłego wójta przypisują sobie za dużo.

  • Gość - niezalogowany 2019-05-25 21:27:33

    Konstytucyjnym obowiązkiem państwa jest zadbać o obywatela woda w chlopicach nie jest dobrze odfiltrowywana i to każdy doskonale wie.

Dodajesz jako: |