10°C zamglenie

78. rocznica deportacji mieszkańców ziemi jarosławskiej do KL Auschwitz

Dziś mija 78. rocznica deportacji mieszkańców ziemi jarosławskiej do niemieckiego obozu zagłady Auschwitz. 14 czerwca 1940 roku z Tarnowa do Oświęcimia wyruszył pierwszy transport więźniów. W grupie 728 osób znaleźli się także mieszkańcy Jarosławia. Było wśród nich m.in. 24 uczniów szkoły budowlanej, którzy zostali aresztowani przez Gestapo 6 czerwca 1940 roku.

W asyście kompanii reprezentacyjnej WP wystawionej przez 14. dywizjon artylerii samobieżnej na placu Więźniów Oświęcimia przed tablicą upamiętniającą mieszkańców ziemi jarosławskiej, którzy znaleźli się w pierwszym transporcie polskich więźniów politycznych do konzentrationslager Auschwitz odbyły się uroczystości upamiętniające to tragiczne wydarzenie. Wzięli w nich udział przedstawiciele władz samorządowych, jarosławskich szkół, harcerze, strzelcy oraz członkowie rodzin byłych więźniów obozu.
Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się od okolicznościowej modlitwy, którą poprowadził ks. Andrzej Surowiec, archiprezbiter jarosławski. Chwilę później głos zabrał Andrzej Tokarz, syn Kazimierza Tokarza, jednego z pierwszych więźniów KL Auschwitz, na którego ręku wytatuowany został numer obozowy 282.
- Już wiosną 1940 roku ruszyła fala masowych aresztowań polskiej inteligencji, z której mogło powstać dowództwo antyniemieckiego ruchu oporu. Ostrze hitlerowskiej machiny zagłady uderzyło w studentów oraz uczniów i absolwentów gimnazjów. Fala tych aresztowań przeszła przez wszystkie miejscowości Generalnej Guberni, nie omijając Jarosławia. Na początku maja 1940 roku aresztowano 77 osób, byli to ludzie w wieku od 17 do 25 lat. Zostali aresztowani przez Gestapo w czasie zajęć szkolnych lub w domach. Przeznaczono ich do odbycia bezterminowej kary w obozie koncentracyjnym. 14 czerwca 1940 roku zostali przetransportowani do wówczas nieznanej miejscowości Oświęcim – mówił Andrzej Tokarz.
A. Tokarz wspomniał również osoby, które trafiły do innych obozów, m.in. obecnego na dzisiejszych uroczystościach Kazimierza Kopcia oraz tych, którzy za działalność konspiracyjną zostali straceni w masowych egzekucjach. Wśród nich znaleźli się dobrze nam znani ze swojej bohaterskiej postawy w walce z okupantem: Zbigniew Kopeć, Jan i Roman Prośbowie oraz Czesława Puzon.
Po przemówieniu przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego z honorami wciągnięta została na maszt flaga państwowa. Następnie odczytany został apel poległych, a kompania reprezentacyjna oddała trzykrotną salwę honorową. Dopełnieniem uroczystości było złożenie przez delegacje kwiatów przed tablicą.
Głównymi organizatorami wydarzenia byli: starosta jarosławski oraz Stowarzyszenie „Ocalić Przeszłość dla Przyszłości”.

 

k.

fot. Łukasz Wolańczyk

78. rocznica deportacji mieszkańców ziemi jarosławskiej do KL Auschwitz komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ludzie, Jarosław - więcej informacji