11°C pochmurno z przejaśnieniami

Armia kandydatów rusza w wyborczy bój

Armia kandydatów rusza w wyborczy bój

W naszym powiecie o mandat radnego na najniższym szczeblu samorządu powalczy blisko pół tysiąca osób. 146 osób chce zostać radnym powiatowym. W bój o fotel wójta we wszystkich gminach powiatu idzie 21 kandydatów. Wśród nich są tylko 2 kobiety. W fotelu burmistrza pragnie zasiąść 9 kandydatów.

W gminie Chłopice o fotel wójta powalczy aż 4 kandydatów. Oprócz urzędującego włodarza gminy Andrzeja Czyża, który startuje z ramienia KW Prawa i Sprawiedliwości, stery w gminie spróbują przejąć: obecny dyrektor biura senatora Mieczysława Golby Andrzej Homa startujący z KWW Andrzeja Homy, radny gminny Tomasz Strawa (KWW Tomasz Strawa) oraz Sławomir Zieliński wystawiony przez KW PSL.

W gminie Jarosław tym razem wójt Roman Kałamarz, który startuje z KWW Gospodarna Gmina Jarosław nie będzie miał komfortowej sytuacji, bo do walki o wójtowanie stanie jeszcze dwóch innych kandydatów. Są to: Ryszard Czubocha z KW PiS i Paweł Frankiewicz (KWW Paweł Frankiewicz).

Stanisław Gonciarz, który powalczy o reelekcję z komitetu PiS będzie miał tylko jednego konkurenta w gminie Laszki. Jest nim Paweł Hausner wystawiony przez KWW Niezależni Razem. Wszystko więc rozstrzygnie się w pierwszej turze, podobnie jak w gminie Pawłosiów. Tu Mariusz Reń, którego wystawił PiS powalczy z Ireneuszem Baranem z KWW Ponadpartyjna Koalicja dla Powiatu.

Pomimo wcześniejszych zapowiedzi, że nie stanie ponownie do wyborów, burmistrz Wacław Szkoła startuje z komitetu PiS. Będzie miał tylko jednego konkurenta, którym jest były wójt tej gminy Stanisław Górski z KWW Bądźmy Razem.

Aż czworo kandydatów wystartuje w wyborach na wójta gminy Radymno. Są to: Marian Gil z KWW Wspólne Dobro Mariana Gila, Agnieszka Koralewicz z KWW Przywróćmy Normalność, Adam Przygoński z KWW Adama Przygońskiego oraz urzędujący wójt Bogdan Szylar z KW PiS.

Z kolei troje kandydatów powalczy o fotel wójta gminy Rokietnica. Bożena Gmyrek, która tym razem startuje z KW PiS, będzie musiała się zmierzyć z Adamem Dylem z KWW Rokietnica – Wygrajmy Razem i Witoldem Szajnym z KW PSL.

Bez niespodzianek obyło się w gminie Roźwienica. Został tam zarejestrowany tylko jeden kandydat i jest nim urzędujący wójt Tomasz Kotliński (KWW Samorządna Gmina Roźwienica).

Dwóch kandydatów będzie się zmagało w walce o fotel wójta gminy Wiązownica. Urzędującemu wójtowi Marianowi Ryznarowi, który wystartuje z KWW Mariana Jerzego Ryznara, spróbuje zagrozić Tomasz Dec z KW PiS.

Ciekawa rozgrywka zapowiada się w mieście Radymno, gdzie urzędujący burmistrz Krzysztof Roman nie będzie się ubiegał o reelekcję. O zajmowane przez niego stanowisko będzie walczyć czterech kandydatów: Krzysztof Indra (KWW PiS), były burmistrz Wiesław Pirożek (KWW Wybierzmy Dobro Radymna), Mieczysław Piziurny (KWW Odnówmy Radymno) i Marek Puzio (KWW Powiatowe Porozumienie Samorządowe). 

Kto chętny po mandat radnego?

21 października wybierzemy nie tylko wójtów i burmistrzów, ale też radnych gminnych i powiatowych. Ogółem o mandat radnego na szczeblu gminnym w powiecie jarosławskim powalczy 479 osób. W Jarosławiu z 3 komitetów wystartuje 87 osób. W gminie Chłopice zarejestrowało się 7 komitetów z 47 kandydatami, w gminie wiejskiej Jarosław – 6 komitetów z 46 kandydatami, w gminie Laszki – 4 komitety z 29 kandydatami, w gminie Pawłosiów – 6 komitetów z 30 kandydatami, w gminie Pruchnik – 8 komitetów z 39 kandydatami, w gminie Radymno – 6 komitetów z 51 kandydatami, w gminie Rokietnica – 5 komitetów z 44 kandydatami, w gminie Roźwienica – 4 komitety z 19 kandydatami, a w gminie Wiązownica – 5 komitetów z 56 kandydatami. W samym mieście Radymnie w wyścigu po mandat radnego miejskiego wystartuje 56 kandydatów wystawionych przez 5 komitetów.   

Z kolei 146 osób spróbuje zdobyć mandat radnego powiatowego. Osoby te są wystawione przez 5 zarejestrowanych komitetów: KW PSL, KWW Kukiz’15, KW Prawo i Sprawiedliwość, KW Ponadpartyjna Koalicja dla Powiatu oraz KWW Powiatowe Porozumienie Samorządowe.

Hubert LEWKOWICZ

wybory samorządowe 2018, kandydaci na burmistrza kandydaci na wójta kandydaci na radnych - komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Samorząd, Wiązownica - więcej informacji