9°C lekkie zachmurzenie

Bogdan Wołoszyn zwycięzcą prawyborów „Ekspresu Jarosławskiego”

Bogdan Wołoszyn zwycięzcą prawyborów „Ekspresu Jarosławskiego”

Bogdan Wołoszyn został zwycięzcą II tury prawyborów burmistrza Jarosławia zorganizowanych przez redakcję „Ekspresu Jarosławskiego”. Miał 56 głosów przewagi na Tomaszem Kuleszą, z którym walczył w finałowej fazie naszej zabawy.

Bogdan Wołoszyn uzyskał 501 głosów, Tomasz Kulesza – 445. Takim rezultatem zakończyła się II tura prawyborów „Ekspresu Jarosławskiego”. Jeden głos był nieważny, ponieważ został oddany pry pomocy kuponu z I tury. Tym samym zwycięzcą całej zabawy został Bogdan Wołoszyn, o którym już wiemy, że wystartuje w prawdziwych jesiennych wyborach burmistrza Jarosławia. Czy wystartuje również Tomasz Kulesza? Jego decyzji jeszcze nie znamy.

Naszą zabawę rozpoczęliśmy 17 kwietnia. Wówczas opublikowaliśmy pierwszy kupon I tury i zaprezentowaliśmy kandydatów. Zaproponowaliśmy siedmiu kandydatów, którzy albo pełnią, albo pełnili ważne funkcje w mieście lub o których mówiło się, że mogą powalczyć o fotel burmistrza. Na ósmej pozycji zostawiliśmy puste miejsce. W ten sposób osoby głosujące mogły wskazać wybranego przez siebie kandydata. Na kupony w I turze czekaliśmy do końca maja. Można je było dostarczać do naszej redakcji lub zostawiać w dwóch punktach na mieście. Otwarcie urny wypełnionej kuponami odbyło się 4 czerwca. Do liczenia głosów zaprosiliśmy przedstawicieli kandydatów. Z naszego zaproszenia skorzystali: Hubert Ochmański, rzecznik prasowy burmistrza Waldemara Palucha, Anita Dąbrowska – przedstawiciel Bogdana Wołoszyna (PiS) oraz Olga Oczak – przedstawiciel Rafała Młynarskiego (PSL). Okazało się, że w pierwszej turze oddano 1 303 głosy. 13 głosów było nieważnych. Ważnych głosów było więc 1 290. Po przeliczeniu wszystkich głosów okazało się, że 674 głosy oddano na Bogdana Wołoszyna (PiS) i to właśnie on został zwycięzcą I tury. Na drugim miejscu znalazł się Tomasz Kulesza (były poseł Platformy Obywatelskiej) z 316 głosami. Trzecie miejsce w naszych prawyborach zajął urzędujący burmistrz Jarosławia Waldemar Paluch (85 głosów), a czwarte – radny powiatowy Rafał Młynarski (PSL) z 78 głosami. Na piątym miejscu zalazł się radny miejski Michał Muzyczka z 46 głosami, na szóstym miejscu – starosta jarosławski Tadeusz Chrzan (PiS), który uzyskał 32 głosy. Siódmy z naszych kandydatów – Zbigniew Możdżeń zgromadził 14 głosów. Mieszkańcy korzystali także z okazji zaproponowania innego, wybranego przez siebie kandydata. Na tej liście znalazło się kilka nazwisk.

II tura

Głosowanie w II turze prawyborów „Ekspresu Jarosławskiego” trwało do końca czerwca. O zwycięstwo walczyło, jak w prawdziwych wyborach, dwóch kandydatów, którzy zajęli czołowe miejsca w I turze. Pierwszy z nich to Bogdan Wołoszyn, były zastępca burmistrza Jarosławia, wieloletni nauczyciel i samorządowiec, a obecnie zastępca dyrektora Oddziału Poczty Polskiej SA w Rzeszowie. Bogdan Włoszyn jest szefem zarządu miejskiego PiS i został już oficjalnie zaprezentowany jako kandydat Prawa i Sprawiedliwości na burmistrza Jarosławia w jesiennych wyborach samorządowych. Drugim kandydatem był Tomasz Kulesza, były poseł Platformy Obywatelskiej, nauczyciel, były dyrektor zespołu szkół im. Książąt Czartoryskich, a obecnie wicedyrektor SP nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi im. Adama Mickiewicza, znany społecznik, organizator akcji charytatywnych i społecznych, takich jak Wielka Galeria Artystyczna, czy kwesta na ratowanie zabytków jarosławskiego cmentarza. Ponieważ w przypadku przesyłek dostarczanych pocztą decydowała data stempla, nie podawaliśmy wyników w poprzednim numerze, który był pierwszym lipcowym numerem „Ekspresu Jarosławskiego”. Wyniki podajemy więc teraz.

W II turze ogółem oddano 947 głosów, z który jeden był nieważny, gdyż dostarczono wypełniony kupon z I tury. Po przeliczeniu głosów okazało się, że najwięcej oddano na Bogdana Włoszyna, ale można powiedzieć, że walka była wyrównana. Zwycięzca zgromadził 501 głosów, a drugi Tomasz Kulesza miał ich 445. Gratulujemy zarówno zwycięzcy, jaki wiceliderowi naszej redakcyjnej zabawy. Dziękujemy jednocześnie, którzy skorzystali z naszej propozycji i oddali głos w redakcyjnych prawyborach.

Czy takie będą też wyniki jesiennych wyborów samorządowych w Jarosławiu? Tego nie wie nikt. Wiemy jedynie, że warto wziąć udział w głosowaniu, bo to od nas zależy przyszłość miasta. Święto demokracji już za kilka miesięcy, nie straćmy okazji, by w nim uczestniczyć.

Hubert LEWKOWICZ

 

Bogdan Wołoszyn zwycięzcą prawyborów „Ekspresu Jarosławskiego” komentarze opinie

  • Gość - niezalogowany 2018-07-12 20:13:24

    I co teraz biedaczysko zrobi jak Prezio zakazał iść do polityki zatrudnionym w spółkach państwowych. Zrezygnuje z pewnych profitów dla porażki z Paluchem?

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ludzie, Jarosław - więcej informacji