PILNE
Czy chcemy tiry na ulicy Kraszewskiego?
 • Fotka nr 0 z 1

Pan Burmistrz nieustannie atakuje radnych klubu Prawa i Sprawiedliwości w mediach, w prasie, na Facebooku, oskarżając ich o to, że nie wyrazili zgody na zaplanowany przez niego remont ulicy Kraszewskiego.

Radni nie zgodzili się na remont w takim zakresie, jaki przedstawił pan Burmistrz, ponieważ prosili o to mieszkańcy tej ulicy. Nie zgadzali się oni ze zmianami, jakie przewidywał projekt, a więc:

wycinką drzew, zatoki parkingowe kosztem likwidacji terenów zielonych, a przede wszystkim znacznym zwiększeniem podbudowy drogi, przystosowującej ulicę dla ruchu ciężkich pojazdów, co stanowiłoby zagrożenie dla znajdujących się tam zabytkowych kamienic, i spowodowałoby wprowadzenie ruchu kilkudziesięciotonowych pojazdów do centrum miasta. Przy ulicy znajdują się szkoły, żłobek, przychodnie, ośrodki rehabilitacji, park, planowane jest przedszkole, w związku z czym taki ruch nie jest wskazany, a wręcz stanowi zagrożenie dla mieszkańców.

Czy pan Burmistrz zastanawiał się, jaką ulicę chce zafundować mieszkańcom?

Wszystkie parametry ulicy przedstawił urzędnik Ratusza podczas sesji 22 czerwca 2017 r. Dodał również, że przy takiej konstrukcji ulica może przejąć ruch, który jest obecnie dopuszczany na drogach krajowych, czyli 11,5 t na oś. Nadmienił też, że jeśli miasto chce spełnić warunki kategorii ruchu drogi KR - 3, to droga musi mieć specjalną konstrukcję.

 

Ulica Kraszewskiego miała być więc drogą transgraniczną i służyć do zjazdu z obwodnicy ciężkich pojazdów, poruszających się przez centrum miasta. Wymogiem drogi transgranicznej jest między innymi przystosowanie do pojazdów o nośności 11,5 tony na oś, a więc znaczne zwiększenie tonażu.

Program zakładał więc taką drogę i na taką mieliśmy otrzymać dotację.

Wprawdzie pan Burmistrz twierdził, że nie puści tam ruchu ciężkich pojazdów, ale nie miałby do tego prawa, gdyż nie byłoby to zgodne z założeniem programu.

Każdy projekt unijny zawiera wymóg tzw. trwałości projektu, który mówi wyraźnie o tym, że wszystkie warunki projektu muszą być zachowane, przez określony czas (minimum 5 lat), gdyż w przeciwnym razie miasto musiałoby zwrócić otrzymane pieniądze. Pan Burmistrz nie mógłby więc nie puścić na ulicę Kraszewskiego ruchu ciężkich pojazdów. A przecież celem nadrzędnym budowy obwodnicy Jarosławia było wyprowadzenie ciężkiego ruchu pojazdów z centrum miasta.

 

Radni klubu PIS nie byli przeciwni remontowi ul. Kraszewskiego,
przygotowali
i podczas sesji 31 lipca podjęli uchwałę intencyjną, w której wyrazili zgodę na remont ul. Kraszewskiego uwzględniając zastrzeżenia mieszkańców, a więc:

że nie dojdzie do wycinki drzew wzdłuż całej ulicy, nie dojdzie do likwidacji terenów zielonych, do wyburzenia budynku bez zgody właścicieli, przy ograniczeniu tonażu do 3,5 tony za wyjątkiem służb miejskich oraz ograniczenie prędkości do 40 km/godz.

Niestety, uchwała Rady Miasta pozostała bez echa. Do 23 kwietnia 2018 r. radni nie otrzymali żadnej koncepcji remontu Kraszewskiego, a tym bardziej nie doczekali się remontu ulicy.

Właściwie nie wiadomo dlaczego, bo przecież pan Burmistrz obiecywał mieszkańcom na specjalnie organizowanych spotkaniach, że zgodnie z ich wolą wycofa się z koncepcji budowy parkingów, wycinki drzew itd., więc w zasadzie uchwała Rady niczym nie różniła się od jego obietnic.

 

Radni wyrazili więc zgodę na remont ul. Kraszewskiego z zachowaniem warunków, o jakie apelowali mieszkańcy, czyli szanując głos mieszkańców. Po podjęciu tej uchwały, to od władz miasta zależała decyzja o dalszym udziale w programie. Ale Pan Paluch w tym momencie nie zrobił nic. Nie opracował koncepcji, która pozwalałaby na spełnienie oczekiwań mieszkańców, natomiast w dalszym ciągu obarcza radnych odpowiedzialnością za stan ulicy. Opinii mieszkańców pozostawiamy, czy jest to w porządku, tym bardziej że w budżecie na 2018 r. radni zabezpieczyli na remont ulicy Kraszewskiego kwotę 400 tys., sądząc, że jest to kwota wystarczająca na nową nakładkę asfaltową, biorąc pod uwagę, że np. ul. Poniatowskiego została w ten sam sposób wyremontowana przez Starostę Jarosławskiego za kwotę ok. 270 tys. zł. Dlaczego więc urzędujący Burmistrz nie realizuje woli Rady Miasta i mieszkańców? Czyżby znudziło mu się słuchanie głosu mieszkańców? Ostatnio mogliśmy zaobserwować ekipę remontową klejącą dziury w asfalcie grysem i smołą. Pseudoremont wykonywany był ok. godz. 16, a więc w szczycie powrotu mieszkańców do swoich mieszkań. Po prostu skandal. A co się dzieje z przeznaczonymi przez radnych na ten cel pieniędzmi? 4 kwietnia br. na stronie internetowej Urzędu Miasta pojawiło się rozstrzygnięcie przetargu na zadanie „Rozbudowa ulicy Kraszewskiego w ramach zadania inwestycyjnego pn. Przebudowa ulicy Kraszewskiego – opracowanie dokumentacji projektowej”. Koszt wykonania projektu opiewa na kwotę 187 698,00 zł. Program funkcjonalno-użytkowy tego projektu zawiera m.in. likwidację terenów zielonych kosztem zatok parkingowych, wycinkę drzew, wyburzenie budynku, zmianę podbudowy drogi – a więc wszystkie te elementy, o których mówiono od początku. Za dokumentację burmistrz zapłaci środkami, które radni przeznaczyli na remont!!! Wniosek nasuwa się sam – włodarz miasta z uporem chce realizować swoje dziwne pomysły, nie licząc się z głosem mieszkańców. Ale ponieważ PR w wykonaniu Pana Palucha jest najważniejszy, postanowił przeprowadzić konsultacje społeczne z mieszkańcami na Rynku w trakcie majówki! Tylko dlaczego w ankiecie pyta mieszkańców, czy chcą remontu Kraszewskiego, skoro dokumentacja już jest w realizacji? Czyżby jakaś pomyłka? A może celowe działanie? A tak nawiasem mówiąc, firma, która realizuje projekt, jako jedyna wystartowała w przetargu, a jednym z pracowników jest członek „Rozwoju i Postępu”. Przypadek? A może realizacja zobowiązań wyborczych?

 

I jeszcze jedno.

O możliwości przystąpienia do projektu Burmistrz poinformował radnych podczas sesji 22 czerwca 2017 r. Wtedy też twierdził, że jeśli natychmiast nie wyrażą zgody, to w sierpniu będzie za późno, bo na opracowanie stosownych dokumentów potrzeba kilku miesięcy, a termin składania wniosku upływa 8 września 2017. Ciekawe jest to, jak Burmistrz zamierzał zdążyć złożyć wniosek, skoro obecna umowa na przygotowanie stosownych dokumentów projektowych ma być zrealizowana do 10 października br. a więc czas realizacji umowy to 6 miesięcy!

Ta analiza pokazuje jednoznacznie, że nie wszystko jest tak, jak opowiada Pan Burmistrz, że wiele jest niejasności i pytań w tej sprawie, a jedna z najpiękniejszych ulic w naszym mieście nadal czeka na remont i wszystko wskazuje na to, że jeszcze długo się nie doczeka

Podczas ostatniej sesji 23 kwietnia 2018 r. radni Klubu PIS zaniepokojeni brakiem konkretnych działań związanych z remontem ul. Kraszewskiego, podjęli uchwałę zobowiązującą burmistrza do natychmiastowego wykonania remontu.

Czy Burmistrz ją wykona? Czas pokaże.

 

Klub Radnych

Prawa i Sprawiedliwości

 

Fot. EKZ

 

czy chcemy tiry na ulicy kraszewskiego? pan burmistrz nieustannie atakuje radnych klubu prawa i sprawiedliwości w mediach, w prasie, na facebooku, oskarżając ich o to, że nie wyrazili zgody na zaplan - komentarze opinie

 • gość 2018-05-08 11:44:33

  A może pan burmistrz zastanowił się nad tym jak zatrzymać ludzi w mieście, a nie jak ułatwić im wyjazd?

 • gość 2018-05-10 11:01:51

  Przecież to jasne - dla galerii handlowej na ul. Piekarskiej dojazd tirów z północy bez podniesienia nośności ul. Kraszewskiego będzie niemożliwy dlatego ten "włodarz" miasta tak usilnie zabiega o taki remont. Kiedy wreszcie jarosławianie zrozumieją, że ten burmistrz ma mieszkańców i ich sprawy w ....... poważaniu :)

 • gość 2018-05-11 08:44:53

  To powinien przeczytać każdy mieszkaniec ,który głosował na pana Palucha i wtedy się przekona, że głos oddany w ostatnich wyborach był największym błędem,tak jak i mój.

 • gość 2018-05-12 06:06:32

  Pani redaktor ZARZECKA kiedy na łamach pani periodyku pojawią się artykuły o: 1. Bezprawnym sprawowaniu funkcji Radnego Miasta Jarosławia przez mieszkańca Przemyśla. 2. O tym jak Radny WALTER za pieniądze podatników doprowadził oświetlenie do swojej działki na ul. Batalionów Chłopskich. 3. O tym jak Radny HOŁUB przytulił kasę za przewodnik turystyczny z UM Jarosławia za pośrednictwem Dominikanów.

 • gość 2018-05-12 20:38:15

  Jarosław ma być jedną wielką galerią handlową, korki będą wszechobecne i ciekawe, ile jeszcze marketów otworzą na Kolonii Oficerskiej

 • gość 2018-05-15 17:50:02

  Panie Muzyczka zajmij się pan swoim tatusiem nieudacznikiem przez którego Powiat jarosławski straci 10 mln zł. Przez dwa lata nie potrafi rozstrzygnąć przetargu na termomodernizację. 10 mln !!! Dwa dni temu po raz czwarty unieważniono przetarg !!! Termin wykonania do końca sierpnia albo zwrot kasy unijnej !!!

 • gość 2018-05-17 10:10:48

  Lekarz,fizyk i spec od kotleta jednym słowem ministranci w podeszłym wieku rządzą miastem. Najwyższy czas ich pogonić.

 • gość 2018-05-21 14:04:21

  Nakładki to Panowie Radni nakładajcie na dziurawych w spodniach bo teraz taka moda .Nie podnoście nam poziomu drogi, bo my tu mamy własne budynki z okienkami w piwnicach i za chwilę woda będzie wlewać się przez okienka ,W cywilizowanych krajach nawierzchnie się wymienia a nie nakłada .Nakładkami chcecie robić podbudowę ? Czy wy nie macie pojęcia o stanie naszych kamienic ? W naszych piwnicach jest mokro bo chodniki są wykonane tak, że podsypka z piasku gromadzi wodę opadową , a póżniej stopniowo wsiąka w glinę i dalej przez ceglane fundamenty wsiąka do naszych piwnic , Czy wy wreszcie zrozumiecie że remont trzeba zrobić raz a dobrze .

 • gość 2018-05-21 14:21:21

  Nakładki to Panowie Radni nakładajcie na dziurawych w spodniach bo teraz taka moda .Nie podnoście nam poziomu drogi, bo my tu mamy własne budynki z okienkami w piwnicach i za chwilę woda będzie wlewać się przez okienka ,W cywilizowanych krajach nawierzchnie się wymienia a nie nakłada .Nakładkami chcecie robić podbudowę ? Czy wy nie macie pojęcia o stanie naszych kamienic ? W naszych piwnicach jest mokro bo chodniki są wykonane tak, że podsypka z piasku gromadzi wodę opadową , a póżniej stopniowo wsiąka w glinę i dalej przez ceglane fundamenty wsiąka do naszych piwnic , Czy wy wreszcie zrozumiecie że remont trzeba zrobić raz a dobrze .

 • gość 2018-05-21 15:29:37

  Gdy budowano ul.Kraszewskiego w latach ok. 1900 to Radnymi Miejskimi byli budowlańcy .Kamienice wybudowane przez nich zdobią Miasto do dnia dzisiejszego , Dzisiaj Radni nie mają pojęcia w remontach , rządzą latam i rządy ich wyglądają tak, jak te elewacje na tej ulicy ..Pis to moja partia ale w Jarosławiu czas na zmiany w tej parti.

Dodajesz jako: |

Samorząd, Jarosław - więcej informacji

Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Kredyty Gotówkowe oraz

Opis ogłoszenia Kredyty gotówkowe i konsolidacyjne oferta Produktów Bankowych: - z długim okresem spłaty:od 6 m-cy do 144 m-cy - wysokie kwoty..


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez ekspresjaroslawski.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

EKZ-PRESS Ewa Kłak-Zarzecka z siedzibą w Jarosław 37-500 , Cerkiewna 3

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"