6°C zamglenie

Grażyna Brodzińska gwiazdą festiwalu

Gwiazdą tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Kultury Kresowej w Jarosławiu była „pierwsza dama sceny muzycznej” Grażyna Brodzińska, która wystąpiła z zespołem Kosma Band. Dzień później w sali lustrzanej Centrum Kultury i Promocji Jarosławia wystąpiła Joanna Moro, którą znamy z roli Anny German w serialu telewizyjnym.

Koncert Grażyny Brodzińskiej odbył się w środę 5 września w sali koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Jarosławiu. Artystkaporwała publiczność, która szczelnie wypełniła widownię, łącznie z balkonem. Śpiewaczka i towarzyszący jej muzycy uraczylimelomanów ariami, piosenkami znanymi z przedwojennego kina oraz dobrze znanymi standardami. Usłyszeliśmy m.in. arię „Usta milczą, dusza śpiewa” z operetki „Wesoła wdówka” Lehara, do wykonania której gwiazda zaprosiła publiczność, a także „Przetańczyć całą noc” z „My fair lady” i takie piosenki jak choćby „Już nie zapomnisz mnie”, którą pierwotnie wykonywał gwiazdor kina przedwojennego Aleksander Żabczyński w filmie „Zapomniana melodia”. Grażyna Brodzińska zachwyciła nie tylko brawurowym śpiewem, ale także kreacjami, które kilkakrotnie zmieniała podczas tego koncertu. Publiczność długo nie pozwoliła artystce zejść ze sceny. Śpiewaczka bisowała kilka razy, ale z uśmiechem stwierdziła, że nie może zaśpiewać wszystkiego, bo chciałaby jeszcze do Jarosławia wrócić. Koncert ze swadą prowadził, opowiadając barwnie o muzyce, Jacek Ścibor, tenor, honorowy obywatel Jarosławia.

Dzień później w Kamienicy Attavantich wystąpiła Joanna Moro, aktorka Teatru Polskiego, serialowa Anna German. Uraczyła publiczność nie tylko swoim śpiewem, ale także barwnymi opowieściami. O Wilnie i o sobie. Oprócz kwiatów aktorka otrzymała także festiwalowy piernik z Wytwórni Wyrobów Cukierniczych Macieja Kuźniarowskiego. Wręczyła go artystce Elżbieta Rusinko, główna organizatorka i szefowa festiwalu. O Wilnie wspominała nie tylko Joanna Moro. To miasto było głównym tematem spotkania z Romualdem Mieczkowskim, założycielem pisma „Znad Wilii”. Poeta, dziennikarz i publicysta przygotował też prezentację ze zdjęciami Wilna.

X Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kresowej w Jarosławiu zakończył się w piątek koncertem Kameralnego Chóru Miasta Chmielnicki na Ukrainie. Muzycy w sali koncertowej szkoły muzycznej zaprezentowali piękny śpiew  i próbkę gry na drumli.

hl

FOT. Hubert LEWKOWICZ

Grażyna Brodzińska gwiazdą festiwalu komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na ekspresjaroslawski.pl

Muzyka, Jarosław miasto - więcej informacji