4°C całkowite zachmurzenie

Handel, zabawa i promocja

W ostatni weekend (8 i 9 września) Opactwo Jarosławskie zamieniło się w Jarmark Benedyktyński. Wszystkie alejki wypełnione były straganami, a te uginały się od regionalnych potraw, rękodzieła i innych różności, których było tak dużo, że trudno je wymienić. Wystawiali je zarówno rodzimi artyści, rękodzielnicy i przedsiębiorcy, a także ci, którzy, jak przystało na jarosławski jarmark, przyjechali tu z różnych stron Europy.

Handlowi odbywającemu się w alejkach ze straganami towarzyszył Turniej Rycerski Ziemi Jarosławskiej. Wcześniej (w sobotę) odbył się Bieg 100-lecia Niepodległości (czytaj str. 16) na symbolicznym dystansie 1918 m. W tym dniu wyruszył również ulicami miasta Marsz dla Życia i Rodziny. Odbyła się także konferencja „Wokół Drogi Królowej” oraz piknik promujący „drogi kulturowe”. Jarmarkowi Benedyktyńskiemu co roku towarzyszą akcenty węgierskie. Te odbyły się w niedzielę i rozpoczęły Mszą św. w klasztorze oo. Dominikanów. Stamtąd po Mszy wyruszył  barwny korowód z udziałem m.in.: Węgrów, Słowaków, Niemców, Podkarpackich Krystyn, Rycerstwa Ziemi Jarosławskiej, Braci Sarmackiej, Strzelców, Harcerzy, Apostolatu Życia, który przeszedł głównymi ulicami do opactwa. Uczestnicy przy Pomniku Przyjaźni Polsko-Węgierskiej złożyli kwiaty, a później przeszli do baszty i kopijnika księcia Franciszka II Rakoczego na terenie opactwa. Podczas jarmarku obecni byli reprezentanci regionów Budapesztu i Nyíregyháza. Otwarta została także wystawa tradycji Szkoły Wyższej z Miszkolca.

Jarmark to również występy zespołów muzycznych i różnych grup artystycznych, także miejsce do zabawy dla dzieci.

VIII Jarmark Benedyktyński jest dofinansowany z budżetu Województwa Podkarpackiego oraz Gminy Miejskiej Jarosław. Organizatorem jego jest Ośrodek Kultury i Formacji Chrześcijańskiej im. Sł. Bożej Anny Jenke w Jarosławiu.

Ekz

FOT. Ewa KŁAK-ZARZECKA, Jakub ZARZECKI

handel, zabawa i promocja, viii jarmark benedyktyński - komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Imprezy, Jarosław miasto - więcej informacji