14°C bezchmurnie

III Jarosławski Marsz Rotmistrza Witolda Pileckiego

Dziś (20 maja) mieszkańcy miasta upamiętnili postać rotmistrza Witolda Pileckiego. Z tej okazji w Jarosławiu odbyły się uroczystości upamiętniające zamordowanego przez komunistyczny reżim niezłomnego żołnierza. Ulicami miasta przeszedł pochód kilkudziesięciu osób pod biało-czerwonymi flagami.

Maj to jednocześnie miesiąc urodzin i śmierci największego polskiego bohatera II wojny światowej. W tym czasie na terenie całej Polski odbywają się marsze upamiętniające rotmistrza. Również Jarosław przyłączył się do tej inicjatywy. „Znalazłem w sobie radość wynikającą ze świadomości, że chcę walczyć” te słowa Witolda Pileckiego stały się myślą przewodnią trzeciego Jarosławskiego Marszu Rotmistrza Pileckiego, który dziś przemaszerował ulicami miasta. Uroczystości rozpoczęły się od wspólnej modlitwy w kościele pw. NMP Królowej Polski. Po liturgii marsz wyruszył kierując się ulicami: 3 Maja, Przemyską, Sobieskiego, Rynek, Spytka z Jarosławia, ks. Bronisława Filii. Przeszedł przez plac Piotra Skargi, przed pomnik Bohaterów i Ofiar II Wojny Światowej. Marsz prowadzili proboszcz parafii NMP Królowej Polski, ks. Krzysztof Szczygielski oraz radny miejski, prezes Fundacji Kreatywność Pro Bono Piotr Kozak.
– Rotmistrz Witold Pilecki jest jedną z najwybitniejszych postaci, która zapisała się na kartach naszej Rzeczypospolitej. Ten niezłomny żołnierz powinien stać się dla młodego pokolenia autorytetem. Ten wielki Polak, ten wielki patriota niesłusznie skazany na śmierć przez władze PRL-u, do dziś nie wiadomo gdzie jest pochowany. Zginął tak samo, jak żołnierze w Katyniu, czyli strzałem w głowę, metodą stalinowską – mówił Piotr Kozak.
Wydarzeniu towarzyszyła wystawa poświęcona rotmistrzowi przygotowana przez Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Oddział w Warszawie, którą można było obejrzeć w Auli Fatimskiej w kościele NMP Królowej Polski.

Pułkownik Pilecki to barwna postać w historii Polski, jego postawa i służba ojczyźnie jest wzorem do naśladowania. Był uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej, brał udział w kampanii wrześniowej i powstaniu warszawskim, był jednym z organizatorów Tajnej Armii Polskiej, więźniem obozu Auschwitz i autorem „Raportów Pileckiego”. W latach powojennych był członkiem podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego. Został stracony 25 maja 1948 r. w warszawskim więzieniu na Rakowieckiej. Pośmiertnie odznaczony został Orderem Orła Białego i awansowany do stopnia pułkownika.

 

k.

Fot. Łukasz Wolańczyk

III Jarosławski Marsz Rotmistrza Witolda Pileckiego komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ludzie, Jarosław - więcej informacji