7°C rozproszone chmury

Jazda bez dowodu rejestracyjnego

Edukacja, Jazda dowodu rejestracyjnego - zdjęcie, fotografia

Rok temu podczas jazdy samochodem zostałem zatrzymany przez Policję do rutynowej kontroli. Podczas kontroli okazało się, że dowód rejestracyjny oraz dowód zawarcia umowy OC został w domu, za co zostałem ukarany mandatem w wysokości 100 zł. Ostatnio od kolegi usłyszałem, że teraz nie muszę już wozić ze sobą tych dokumentów. Czy to prawda? Chciałbym wiedzieć, bo nie chcę ryzykować drugiego mandatu. Janusz, lat. 53

Odpowiedzi udziela radca prawny Elżbieta Żelazko–Nowosielska:

Do 30 września 2018 r. przepisy nakładały na kierowców obowiązek posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy OC. Za ich brak kierowcy groził mandat w łącznej wysokości 100 zł.

W wyniku nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, od 1 października 2018 r. kierowca nie musi już wozić ze sobą ani dowodu rejestracyjnego, ani polisy OC.

W przypadku kontroli Policji wszystkie dane, które zawierają w/w dokumenty Policja sprawdza w elektronicznych bazach danych.

Pomimo iż ustawodawca zwolnił kierowców z obowiązku posiadania w/w dokumentów, praktyka pokazuje, że i tak warto je mieć przy sobie np. w sytuacji gdy zdarzy nam się stłuczka. Posiadanie w/w dokumentów pozwoli na uniknięcie konieczności wzywania Policji do tego typu zdarzeń.

Niniejsza publikacja ukazała się w ramach realizowanego przez PSONI Koło w Jarosławiu zadania publicznego pn. „Prowadzenie Punktu nieodpłatnej pomocy prawnej nr 1 zlokalizowanego na terenie miasta Jarosław” finansowanego ze środków Powiatu Jarosławskiego.

Punkt Nieodpłatnej Pomocy Prawnej nr 1, Starostwo Powiatowe w Jarosławiu, ul. Jana Pawła II 17 od poniedziałku do piątku w godz. od 13.00 do 17.00.

Niniejszy wpis ma charakter wyłącznie informacyjny. W szczególności autor nie doradza zachowań zgodnych, bądź niezgodnych z treścią wpisu, informując, że podjęcie lub zaniechanie działań w indywidualnej sprawie uzależnione jest od oceny stanu faktycznego oraz prawnego dotyczącego konkretnej sprawy.

Jazda bez dowodu rejestracyjnego komentarze opinie

  • Ekspert Ubea.pl - niezalogowany 2018-11-05 14:32:03

    Warto dodać, że w Internecie jest ogólnodostępna baza UFG, która umożliwia każdej osobie sprawdzenie za darmo, czy dane auto posiada ubezpieczenie OC. Wystarczy podać numer rejestracyjny samochodu. Baza nie jest niestety kompletna, więc nie pomoże w każdej sytuacji, ale niekiedy może okazać się bardzo pomocna. Katarzyna ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl

Dodajesz jako: Zaloguj się

Edukacja, Jarosław miasto - więcej informacji