5°C bezchmurnie

Jedwabne anioły ze Lwowa

Bardzo ciekawą wystawę można oglądać w Małej Galerii Miejskiego Ośrodka Kultury w Jarosławiu. Ciekawą przede wszystkim ze względu na bardzo rzadko stosowaną technikę malarską, po którą sięga autorka – Wiktoria Dubownik ze Lwowa, ale także na poziom artystyczny tych prac.

Prezentowane prace to batik na bardzo delikatnym podkładzie, którym jest jedwab. Swoje obrazy artystka ze Lwowa prezentowała już m.in. w Niemczech, Austrii, Francji, Stanach Zjednoczonych i Polsce. W Jarosławiu można je zobaczyć po raz pierwszy. Zachwyca precyzja, kolorystyka, artystyczna wyobraźnia i świadomość, jak wiele pracy włożyła w swoje dzieła Wiktoria Dubownik. Do wykonania prac na jedwabiu artystka używa specjalnych farb. Choć tematyka prac jest różnorodna, uwagę widza zwraca zwłaszcza cykl anielski, zresztą takie było zamierzenie organizatorów wystawy i samej autorki. Jak mówiła artystka, która przyjechała ze Lwowa na otwarcie wystawy, okres przed Wielkanocą skłania do myślenia o wzniosłych rzeczach, m.in. o aniołach. – Każdy ma swojego anioła opiekuna, choć nie wiemy, jak on wygląda. Wymyśliłam sobie jednak, że większa część tej wystawy ma być poświęcona aniołom – powiedziała Wiktoria Dobownik.

Artystka pochodzi z polskiej rodziny Wojnarowskich. Ukończyła studia we Lwowskim Instytucie Sztuk Pięknych, gdzie jest obecnie wykładowcą w katedrze tkactwa artystycznego. Wernisaż wystawy odbył się w piątek 23 marca. Wystawę otworzyła Elżbieta Śliwińska, dyrektor MOK w Jarosławiu. Uczestnicy wernisażu mogli się uraczyć poczęstunkiem, na który zaprosiła Wiktoria Dubownik.

hl

fot. Hubert Lewkowicz

Jedwabne anioły ze Lwowa komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Wystawy, Jarosław - więcej informacji