10°C całkowite zachmurzenie

Jedyne kąpielisko na Podkarpaciu szykuje się do sezonu

Radawa szykuje się do sezonu letniego. W ubiegłym tygodniu wójt gminy Marian Jerzy Ryznar przedstawił dziennikarzom plany imprez i wydarzeń w ośrodku nad zalewem na Lubaczówce.

Sezon letni w Gminnym Ośrodku Wypoczynku i Rekreacji w Radawie tradycyjnie rozpocznie się Dniami Radawy w pierwszych dniach wakacji, czyli 23 i 24 czerwca. Jak w ubiegłych latach odbędzie się tam obrzęd Nocy Świętojańskiej połączony z pokazem laserowym, koncertami i wieloma innymi atrakcjami. W sezonie letnim w czwartki będą się odbywały spotkania przy muzyce. Będzie to jednak muzyka bardziej dancingowa niż dyskotekowa. Piątki w Radawie upłyną pod znakiem kina plenerowego. Jak podkreśla wójt gminy Wiązownica Marian Jerzy Ryznar, będzie to kino lekkie. – Ludzie nie bardzo chcą na wakacjach oglądać ambitne kino. Wolą komedie, przy których mogą się pośmiać – zaznacza. Soboty będą dniami występów znanych artystów. Wystąpią m.in. Manchester, IRA, Patrycja Markowska, Marcin Daniec, Krzysztof Piasecki czy Andrzej Rybiński. A koncerty na wyspie w Radawie mają już swoją markę i renomę wśród artystów. – W ubiegłym roku pani Majewska tak się wzruszyła, że musiała zejść ze sceny i poprawić makijaż – opowiadał włodarz gminy Wiązownica. W sezonie nie zabranie także zlotu motocyklowego, jednego z dwóch największych tego typu zlotów. Nowością w tym roku będzie minizoo. Sezon zakończą dożynki gminne, które po raz pierwszy odbędą się w Radawie.

Ośrodek się szykuje do ciężkiej pracy

– Stali pracownicy, czyli tacy, którzy są zatrudnieni na okres letni, dopiero zaczynają się organizować w ośrodku. Co roku dostawaliśmy około 15 osób na roboty publiczne. W tym roku nie mieliśmy szczęścia. Faktycznie, nie złożyliśmy wniosku, gdy ukazał się nabór, ale rozmawiałem z panem starostą, że ustalimy zasady i wstępnie dżentelmeńsko sobie to podzielimy – mówi wójt. Podkreśla, że w planach jest dodatkowy nabór. Zaznacza także, że pracownicy szkół gminnych przez miesiąc będą pracowali w Radawie. To w sumie 31 osób – obsługa, pracownice kuchni i panie sprzątające. – To są pracownicy zatrudnieni w trybie kodeksu pracy. Ustaliliśmy z dyrektorami, że pracownicy spędzą jeden miesiąc w Radawie, za co dostaną premię – mówi Marian Ryznar.

Podczas konferencji wójt poruszył także problem śmieci. Jak stwierdził, nie można zgodzić się z opinią, że Radawa tonie w śmieciach. – Przez 10 lat ilość śmieci bardzo wzrosła, ale cieszę się, że nie są one wyrzucane gdzie bądź. Ludzie się nauczyli. Śmieci są składane w workach, kiedyś to wszystko leżało na plaży – mówi M. Ryznar. – Zbieramy pochlebne opnie od turystów, który twierdzą, że jest w miarę czysto. Po imprezie o godzinie 9 rano ma być wysprzątane. Na wiosce jest gorzej, nie sprawdzają się kosze, które są tam wystawione – mówi wójt. Podobnie do rzadkości dziś należą już akty wandalizmu, które kiedyś zdarzały się częściej.

Korzyści z Radawy

Wójt mówi, że Radawa ma wiele korzyści z faktu, że tam znajduje się ośrodek. To nie tylko możliwość zarobkowania na szeregu usług, ale także zawierane kontakty, które potem otwierają niejedne drzwi. Od niedawna sołtysem Radawy jest Anna Frań. – Wokół niej skupione są osoby, które postrzegają Radawę jako pewne dobro – mówił podczas konferencji wójt. – To jest jedyne kąpielisko na Podkarpaciu. Niełatwo jest zdobyć taki status. To powód do dumy, ale i do wysiłku – podkreśla M. Ryznar. Wójt zwraca też uwagę, że Radawa to jest wioska. Letniskowa, ale jednak wioska. To odróżnia ją na przykład od uzdrowisk.

Sam zalew został już wyczyszczony. Jak mówił podczas konferencji wójt, woda w akwenie jest odpowiednia, a nad bezpieczeństwem wypoczywających czuwać będą ratownicy. Niezmienne pozostaną ceny biletów wstępu. To 5 zł biletu dla osoby dorosłej, 3 zł – bilet ulgowy. Dzieci do lat 7 wchodzą bezpłatnie. Wyjątkiem będą dni dwóch największych koncertów – podczas Dni Radawy i zlotu motocyklowego, kiedy bilety będą droższe. – Nie chcemy na tym specjalnie dużo zarabiać, choć co roku zostaje nam około 100 tysięcy. Jednak koszty chcemy pokrywać właśnie ze sprzedaży biletów. A te koszty wbrew pozorom nie są małe – tłumaczy wójt. To nie tylko gaże artystów, ale choćby płace pracowników, energia, badania wody, remonty inwestycje.

Ekz

 

jedyne kąpielisko na podkarpaciu szykuje się do sezonu radawa szykuje się do sezonu letniego. w ubiegłym tygodniu wójt gminy marian jerzy ryznar przedstawił dziennikarzom plany imprez i wydarzeń w ośr - komentarze opinie

 • Gość - niezalogowany 2018-05-17 20:51:47

  Ciekawe ile wojt zaplacil za pozytywne wyniki badan

 • Gość - niezalogowany 2018-05-18 04:05:56

  Radawa ok ale woda to syf

 • antyfrajer - niezalogowany 2018-05-18 16:42:55

  syf to ty masz w domu

 • Gość 3 - niezalogowany 2018-06-03 11:59:54

  Zaskoczę tych co uważają , że wyniki wody można "" kupić " No niestety, ale badania wykonywane sa rzetelne . Jeżeli zanieczyszczenie mechaniczne jest duże nie świadczy to o zanieczyszczeniu biologicznym. Tak że kapcie się do woli jeśli wam to nie przeszkadza ;)

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ludzie, Wiązownica - więcej informacji