PILNE
Ludzie, Kalendarium - zdjęcie, fotografia

STYCZEŃ

 

 • Na początek powiało optymizmem. W Jarosławiu na przełomie roku 2017 i 2018 padła „szóstka” w LOTTO. Szczęśliwiec wygrał 3,5 mln zł. Wygrana o takiej wysokości padła w kolekturze przy ul. Konfederackiej.

 • Rok rozpoczął się nie tylko dobrymi wieściami. Wstrzymano prace przy rewitalizacji Parku Miejskiego. Okazało się, że wykonawca nie zastosował się do zaleceń konserwatora, w wyniku czego podcięto korzenie kilkudziesięciu drzew, w tym zabytkowych. W porozumieniu z konserwatorem wdrożono działania naprawcze i po pewnym czasie prace mogły ruszyć ponownie. Jak wiemy, zrewitalizowany park został oddany do użytku w październiku.

 • 96 tys. 111 złotych udało się zebrać w Jarosławiu i okolicach podczas 26. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który odbył się 14 stycznia. Po raz kolejny sztab jarosławski pobił więc rekord.

 • Jarosławian zelektryzowała sprawa pomyłki antyterrorystów ze straży granicznej, którzy weszli do mieszkania i próbowali zatrzymać nie tego człowieka, o którego im chodziło. W efekcie powalili na ziemię chorego mężczyznę i skuli jego syna. Straż graniczna przeprosiła za tę pomyłkę.

 • 10-latka z Jarosławia Nikola Kamińska, uczennica SP nr 1 w Jarosławiu wykazała się opanowaniem i zadzwoniła pod nr 112, gdy jej mama zasłabła po kąpieli. Kobieta trafiła do szpitala, a przybyli na miejsce strażacy stwierdzili wysokie stężenie czadu w łazience. Nikoli podziękowali burmistrz, przedstawiciele policji i straży pożarnej, a nawet sam minister.

LUTY

 • Trzech zamaskowanych mężczyzn włamało się do sklepu jubilerskiego w centrum Jarosławia. Z zapisu monitoringu wynikało, że rabusie nie spodziewali się takich zabezpieczeń. Ze sklepu zniknęła paletka ze stalą chirurgiczną do piercingu i dwie paletki ze srebrnymi pierścionkami.

 • W mieście rozgorzał spór o wino na wernisażach. Niektórzy z radnych stwierdzili, iż miejska jednostka, jaką jest Centrum Kultury i Promocji, nie powinna kupować alkoholu za pieniądze podatnika. Burmistrz nie podzielił tych wątpliwości, tłumacząc, iż lampka wina na wernisażu to ogólnopolski zwyczaj. Sprawdziliśmy, że w większości ośrodków kulturalnych wino na wernisażu fundują sami artyści, a nie miasto lub ośrodek kultury.

 • Menedżer PKS Kolping FRAC Jarosław Kamil Dziukiewicz został wiceprezesem Polskiego Związku Tenisa Stołowego ds. organizacyjnych. Jednym z pierwszych wyzwań dla niego był mecz reprezentacji Polski z Chorwacją, który odbył się 27 marca w hali MOSiR w Jarosławiu.

 • 28 lutego otwarto oficjalnie Dzienny Dom „Senior +” przy ul. Dolnoleżajskiej. Dom świadczy m.in. usługi socjalne, edukacyjne i kulturalno-oświatowe oraz zajęcia ruchowe, kinezyterapię, terapię zajęciową, a także zajęcia rekreacyjno-sportowe. Otwarcie domu było dofinansowane w kwocie 470 tys. zł z rządowego programu „Senior +”.

 • Rozpoczęły się prace przy przebudowie Miejskiego Ośrodka Kultury w Radymnie. Całość zadania wiązała się z kosztem 4 mln, z czego 3 mln to dotacja unijna w ramach RPO WP. To remont, na jaki MOK czekał od lat.

MARZEC

 • Podkarpackie Krystyny świętowały swoje imieniny w Jarosławiu. Imieniny trwały dwa weekendowe dni i objęły m.in. korowód oraz bankiet, a także zwiedzanie miasta.

 • Radymno gościło młodzież, która zjechała do miasta, by wziąć udział w XXV Spotkaniu Młodych Archidiecezji Przemyskiej. To były trzy dni wypełnione modlitwą, muzyką, rozmowami i rozważaniami. Łącznie w Radymnie pojawiło się około 4 tys. młodych ludzi z całej archidiecezji. Spotkanie zakończyła procesja i uroczysta Msza św. w Niedzielę Palmową.

 • W Skołoszowie gościł premier Mateusz Morawiecki. W tej miejscowości szef polskiego rządu podsumowywał dwa lata programu „500 +”. Tymczasem poseł Mieczysław Kasprzak z PSL podczas konferencji w Jarosławiu postulował zmiany w tym programie, które polegałyby na pobieraniu świadczenia „500+” na pierwsze dziecko przez rodziny, w których dochód na jednego członka wynosi połowę minimalnego wynagrodzenia.

 • 25 marca wspominano senatora Andrzeja Tadeusza Mazurkiewicza w 10. rocznicę jego śmierci. Z tej okazji odprawiona została Msza św. w kościele NPM Królowej Polski w Jarosławiu.

 • Burmistrz Jarosławia Waldemar Paluch ogłosił uczestnictwo miasta w projekcie wymiany pieców na te nowszej generacji. Jarosław znajduje się wśród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej,

KWIECIEŃ

 • Jarosławskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego oddało do użytku blok mieszkalny przy ul. Skarbowskiego. W bloku znajdują się 43 mieszkania oraz 10 lokali usługowych.

 • Na początku kwietnia pisaliśmy o proteście mieszkańców Kruhela przeciwko lokalizacji w tym miejscu zakładu Polskiej Spółki Gazowej, który miał dać 200 miejsc pracy. Swój sprzeciw wobec takiemu umiejscowieniu zakładu wyrazili okoliczni mieszkańcy oraz Krystyna i Witold Czartoryscy. Ostatecznie, jak wiemy, planowany zakład w ogóle nie powstał w Jarosławiu.

 • Uwagę mieszkańców powiatu zelektryzowały także informacje o kontroli, którą na polecenie CBA prowadziła komisja w starostwie. Kontrola dotyczyła pracy naczelnik wydziału edukacji i spraw społecznych Starostwa Powiatowego w Jarosławiu.

 • Do przewodniczącego Rady Miasta Jarosławia trafiło pismo od funkcjonariuszy Straży Miejskiej w Jarosławiu, w którym zarzucali komendantowi stosowanie mobbingu i przekraczanie uprawnień. Pismo to przewodniczący odczytał podczas kwietniowej sesji rady. Obecny podczas obrad zastępca burmistrza Dariusz Tracz zapewniał, że sprawa zostanie wyjaśniona.

 • Mieszkańcy Jarosławia mogli wziąć udział w spotkaniu z wiceministrem Piotrem Woźnikiem, który prezentował założenia programu „Stop smog”. To program, który zakłada wsparcie mieszkańców w wymianie pieców i termomodernizacji w 33 najbardziej zanieczyszczonych miastach.

MAJ

 • W Maleniskach w gminie Pawłosiów otwarta została strzelnica „Anna”. To pierwsza strzelnica powstała w ramach programu MON. Pierwsze strzały oddali m.in. szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk oraz poseł Anna Schmidt-Rodziewicz, dzięki staraniom której otwarto ten obiekt. To na jej cześć nadano strzelnicy nazwę.

 • Nie pierwszy i nie ostatni raz rozgorzał spór na linii burmistrz – rada miasta. Tym razem poszło o ulicę Kraszewskiego i o to, że radni PiS nie zgodzili się na realizację remontu według projektu burmistrza. Burmistrz zapewniał, że nie zamierzał wpuszczać tirów na tę ulicę po remoncie, zaś radni przekonywali, że po realizacji projektu burmistrza byłaby to droga transgraniczna. Rozbieżność dotyczyła też m.in. wycinki drzew przy ul. Kraszewskiego.

 • Do niecodziennej i niebezpiecznej sytuacji doszło w gminie Radymno. Awarii uległ autobus przewożący dzieci ze Szkoły Podstawowej w Korczowej do domu. Pęknięta opona rozerwalna podłogę, co spowodowało obrażenia jednego z chłopców. Nie wezwano jednak ani pogotowia, ani policji. Rodzice napisali skargę na wójta, któremu zarzucano niezapewnienia opieki dzieciom, ale Rada Gminy Radymno w lipcu skargę tę odrzuciła.

 • Ponad 200 psów w towarzystwie swoich właścicieli wzięło udział w Paradzie Psów zorganizowanej przez Obywatelską Radę Kultury ORKA, której przewodniczy Zbigniew Polit. Pochód przeszedł z Rynku na stadion przy ul. Piekarskiej. Parada była nie tylko dobrą zabawą, ale także protestem przeciw bestialskiemu traktowaniu zwierząt.

 • Minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński głosił w Jarosławiu inaugurację programu „Mosty dla regionów”. Pierwszym mostem wybudowanym w jego ramach ma być most na Sanie w okolicach Jarosławia.

CZERWIEC

 • 44 tys. 352 zł – taki był wynik tegorocznej edycji akcji Jarosławskie Kilometry Dobra. Wielki finał tej akcji odbył się 3 czerwca podczas Dnia Dziecka na Rynku. Zebrana kwota została przeznaczona przez organizatorów zbiórki na organizację imprez łączących pokolenia.

 • Do Zaleskiej Woli w gminie Radymno nareszcie dotarła woda. Przy okazji uroczystości oddania do użytku wodociągu doszło do dyskusji na temat tego, czyj to jest sukces. Ówczesny radny Lesław Lisowski przekonywał, że autorem sukcesu jest poprzedni prezes Przedsiębiorstwa Komunalnego Gminy Radymno Adam Przygoński, a nie wójt Bogdan Szylar i przewodniczący rady Jan Fusiek. Jesienne wybory pokazały, że mieszkańcy nie bardzo mu uwierzyli, bo Adam Przygoński przegrał walkę o fotel wójta, a sam Lisowski nie wszedł ponownie do rady.

 • W czerwcu przeżywaliśmy historyczny moment jarosławskiego tenisa stołowego! PKS Kolping FRAC Jarosław sięgnął po tytuł drużynowego mistrza Polski. Taki sukces podopieczni Kamila Dziukiewicza zanotowali po raz pierwszy. Kolping nie tylko wygrał LOTTO Superligę, ale zdobył też Puchar Polski.

 • Złożony z uczniów jarosławskiej szkoły muzycznej II stopnia Felice Guitar Quartet po raz drugi wygrał prestiżowy konkurs w Stanach Zjednoczonych. Kwartet prowadzony przez Roberta Polańskiego zajął 1. miejsce podczas Międzynarodowego Konkursu Gitarowego w Louisville.

 • Burmistrz Waldemar Paluch po raz kolejny nie otrzymał absolutorium od rady miasta zdominowanej przez PiS. Burmistrz poczytał to za wyraz walki politycznej, co spowodowało gorącą dyskusję, w której m.in. poruszono sprawę komentarzy na profilu FB burmistrza i faktu, że nie usuwa on tych najostrzejszych.

LIPIEC

 • Znany detektyw Krzysztof Rutkowski wyznaczył nagrodę za pomoc w ujęciu Krzysztofa Z. „Cyklopa”, który dotkliwie pobił w Jarosławiu Michała Juchę. Za „Cyklopem” wydany był list gończy i europejski nakaz zatrzymania. Jak wiemy, w sierpniu brytyjscy policjanci w porozumieniu z polskimi zatrzymali poszukiwanego na terenie Wielkiej Brytanii. Dziś Krzysztof. Z. odpowiada przed sądem.

 • Podczas malowania hali targowej w Jarosławiu natrafiono na ciekawą niespodziankę. Pod warstwą farby krył się oryginalny ornament. Malowidła powstały jeszcze przed pierwszą wojną lub w pierwszych latach II Rzeczpospolitej. Znalezisko zostało, oczywiście, zabezpieczone.

 • W Radawie odbył się XXVII Międzynarodowy Zlot Motocyklowy. W trzecim jego dniu wydarzył się nieprzyjemny incydent. Kierowca toyoty na lubelskich numerach urządził sobie rajd między domkami, a następnie uderzył w drzewo, za którym stal namiot ze śpiącymi uczestnikami zlotu. Kierowca zbiegł, ale policjantom szybko udało się go ustalić.

 • Bogdan Wołoszyn został zwycięzcą plebiscytu „Ekspresu Jarosławskiego”, który nazwaliśmy prawyborami burmistrza Jarosławia. Do drugiej tury oprócz niego wszedł Tomasz Kulesza. Bogdan Wołoszyn faktycznie wystartował w jesiennych wyborach samorządowych jako kandydat PiS, ale przegrał już w I turze.

 • Do Jarosławia powrócił Rafał Świderski, który dokonał na kajaku nie lada wyczynu. W ciągu 51 dni popłynął z Jarosławia nad Bałtyk, by potem ruszyć w górę Wisły. Płynąc Wisłą i Sanem dotarł z powrotem do Jarosławia.

SIERPIEŃ

 • 1 sierpnia uroczyście otwarto nowe oddziały w Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu. W nowym miejscu siedzibę znalazły oddział ginekologiczno-położniczy, neonatologiczny oraz blok operacyjny. Na dachu budynku zlokalizowane zostało lądowisko dla śmigłowców.

 • W jarosławskiej Kolegiacie ponownie zabrzmiały organy, instrument, który został w tej świątyni wybudowany z inicjatywy ks. Wojciecha Lewkowicza, został poddany remontowi. Uroczystego poświęcenia organów dokonał metropolita przemyski abp Adam Szal.

 • Na terenie klasztoru Dominikanów odbyło się III Ogólnopolskie Spotkanie Imienników św. Jacka Odrowąża. Tradycyjnie odbyła się Msza św. z poświęceniem kłosów zboża, zasadzenie lipy oraz biesiada z pierogami. Inicjatorem spotkań Jacków jest Jacek Marian Hołub.

 • Cztery dni trwał Jarmark Jarosławski. W czasie trwania jarmarku wręczono m.in. tegoroczną nagrodę burmistrza „Jarosław”. Trafiła ona do rąk. o. Jacka Skupienia, przeora klasztoru Dominikanów i proboszcza parafii pod wezwaniem Matki Bożej Bolesnej w Jarosławiu.

 • Tradycyjnie już wakacje zakończył Festiwal Muzyki Dawnej „Pieśń Naszych Korzeni”. Tegoroczna edycja poświęcona była cudom.

WRZESIEŃ

 • 1 września na oświatowej mapie Jarosławia pojawiła się nowa szkoła – Publiczne Katolickie Liceum Ogólnokształcące Parafii Bożego Ciała zwane „Katolikiem”. To pierwsze w archidiecezji przemyskiej liceum prowadzone przez parafię. Dyrektorem placówki został ks. Łukasz Buczek.

 • We wrześniu uwagę mieszkańców przykuła sprawa kamienicy Rynek 16, która została wystawiona na licytację. Kamienicę chciał kupić dla miasta burmistrz, ale rada nie wyraziła zgody na zaciągnięcie kredytu w proponowanej przez niego kwocie 3,5 mln zł, a jedynie 2,mln 350 tys. zł. Radni przypomnieli burmistrzowi, że kiedyś sam zrezygnował z możliwości pierwokupu tej nieruchomości. Kamienica została podczas licytacji sprzedana za 2 mln 372 tys. zł osobie prywatnej. Obecna właścicielka złożyła odwołanie od decyzji.

 • Burmistrz Radymna Krzysztof Roman ujawnił, że nie będzie się ubiegał o reelekcję, a zamierza powalczyć o fotel burmistrza w Tuliszkowie w województwie wielkopolskim. Przyszłość pokazała, że odniósł tam sukces, pokonując w II turze urzędującego włodarza Tuliszkowa.

 • Wrzesień to czas rejestracji komitetów wyborczych i list kandydatów. W powiecie jarosławskim zarejestrowano 9 kandydatów na burmistrzów miast, 21 kandydatów na wójtów i 479 kandydatów na radnych.

 • Rumieńców nabierała kampania wyborcza. Urzędujący burmistrz Waldemar Paluch zaproponował pakiet 21 propozycji zwany „Oczkiem Palucha”. „Piątkę na start dla Jarosławia” rekomendował kandydat PiS Bogdan Wołoszyn, a Michał Muzyczka – program „7x7”.

PAŹDZIERNIK

 • Wybory zdominowały cały październik i początek listopada. Szerokim echem odbiła się sprawa absencji Waldemara Palucha podczas debaty w Radiu Rzeszów. Burmistrz początkowo tłumaczył, że zaproszenie otrzymał na inny dzień i nikt go nie poinformował o zmianie terminu debaty. Dopiero gdy władze rozgłośni poprzez adwokata zagroziły mu sądem, burmistrz napisał, że zaproszenie mailowe na debatę znalazło się w spamie poczty elektronicznej.

 • Sprawa debaty nie przeszkodziła burmistrzowi w znokautowaniu przeciwników w wyborach 21 października. W. Paluch otrzymał 63,85 proc. głosów, Bogdan Wołoszyn – 27,47 proc., a Michał Muzyczka – 8,68 proc. Większość w radzie miasta zdobyli także kandydaci Ponadpartyjnej Koalicji Waldemara Palucha.

 • Jedną z większych niespodzianek w wyborczych była przegrana w I turze długoletniej wójt Rokietnicy Bożeny Gmyrek. Pokonał ją pracownik urzędu gminy Witold Szajny.

 • Przy parafii Chrystusa Króla odsłonięto i poświęcono najdłuższy pomnik na Podkarpaciu – Pomnik Pamięci Narodowej. W uroczystości uczestniczył marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

 • Zmarła najstarsza mieszkanka powiatu jarosławskiego Paraskewija Pawliszyn z Wietlina. Miała 106 lat.

LISTOPAD

 • Tradycyjnie już 1 listopada na Starym Cmentarzu w Jarosławiu odbyła się kwesta na ratowanie zabytków nekropolii. W tym roku udało się zebrać 9 tys. 57 zł.

 • II tura wyborów odbyła się w gminie Chłopice i w Radymnie. Burmistrzem Radymna został Mieczysław Piziurny, a wójtem gminy Chłopice – Andrzej Homa.

 • W czasie pierwszych posiedzeń rad gmin i miast w nowym składzie wybrano ich przewodniczących. Na czele Rady Miasta Jarosławia stanął Szczepan Łąka.

 • Pierwsze decyzje zapadły też w Radzie Powiatu Jarosławskiego. Przewodniczącym rady został Stanisław Kłopot. Wybrano też starostę, którym został ponownie Tadeusz Chrzan. Wicestarostą jarosławskim jest Mariusz Trojak.

 • Zespół Szkół Plastycznych im. Stanisława Wyspiańskiego świętował swoje 70-lecie. Z tej okazji odbyła się m.in. sesja naukowa, otwarto też wystawa absolwentów. W Centrum Kultury i Promocji można było zobaczyć wystawę nauczycieli.

GRUDZIEŃ

 • Około 230 uczestników wzięło udział w Wieczornym Biegu Mikołajowym, który został zorganizowany na terenie Parku Miejskiego im. Bohaterów Monte Cassino. Organizatorem wydarzenia była Jarosławska Grupa Biegowa „Sokół”.

 • CBA zatrzymało naczelnika Urzędu Skarbowego w Jarosławiu. Wraz z nim zatrzymano 4 biznesmenów. Według informacji podanej przez CBA zajmowali się oni m.in. wyłudzeniami podatku VAT, wprowadzaniem do obrotu dokumentów księgowych poświadczających nieprawdę, działalnością na szkodę skarbu państwa. Sąd zadecydował o trzymiesięcznym areszcie dla naczelnika Urzędu Skarbowego w Jarosławiu Grzegorza P. oraz trójki biznesmenów: Zofii B., Agnieszki K. oraz Konrada B. Anita K. otrzymała dozór policyjny.

 • Głosami rządzącej większości Rada Miasta Jarosławia podniosła podatki od budynków mieszkalnych i zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej. Tym samym przywróciła stawki, które obniżyła przed rokiem rada poprzedniej kadencji.

 • Na wniosek burmistrza radni odwołali Barbarę Maziarkę ze stanowiska skarbnika miasta. Odwołana skarbnik przepracowała na tej posadzie 25 lat, a we wrześniu ubiegłego roku rada przyznała jej złotą odznakę „Za zasługi dla Miasta Jarosławia”. Podczas tej samej sesji radni powołali nowego skarbnika miasta Jarosławia, którym została Anna Gołąb. Wcześniej pracowała w jako skarbnik w Urzędzie Gminy Chłopice.

 • Po raz piąty na Rynku odbyła się „Wigilia dla mieszkańców” zorganizowana przez burmistrza i Stowarzyszenie Przedsiębiorców Ziemi Jarosławskiej „Rozwój i Postęp”.

 • Podczas tego spotkania zespół złożony z radnych zaprosił do wspólnego kolędowania.

Reklama

Kalendarium komentarze opinie

Dodajesz jako: |


Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez ekspresjaroslawski.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

EKZ-PRESS Ewa Kłak-Zarzecka z siedzibą w Jarosław 37-500 , Cerkiewna 3

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"