4°C całkowite zachmurzenie

Kamienica Rydzikowa i podziemia na sprzedaż

Po raz kolejny jedna z trzech perełek Jarosławia – kamienica Rydzikowa (Rynek 14) wraz z podziemną trasą może zmienić właściciela. W poprzednich latach władze miasta nie zdecydowały się na jej zakup od prywatnego właściciela. Czy tym razem jej właścicielem zostanie miasto? Rada Miasta Jarosławia jednogłośnie wyraziła taką wolę podczas czwartkowej sesji (6 września). Czy tak się jednak stanie, będzie wiadomo już 14 września.

Na ten dzień komornik wyznaczył licytację kamienicy. – O tym, że kamienica będzie licytowana wiadomo było już w maju. Dlaczego władze miasta o tym nie wiedziały? Dlaczego odbywa się to jak zawsze w ostatniej chwili? – pytał podczas piątkowej konferencji prasowej radny Michał Muzyczka. Pokazał również dokument stanowiący o prawie pierwokupu tej kamienicy przez miasto, o czym, zapytany dzień wcześniej na sesji Rady Miasta Jarosławia wiceburmistrz Wiesław Pirożek, nie wiedział. Podczas wspomnianej sesji radni głosowali nad projektem uchwały o zakupie tego zabytku. Nie odbyło się to bez dyskusji. Radny Tadeusz Słowik, zarazem prezes Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia, wyraził opinię Stowarzyszenia, o którą zwrócili się radni. Podkreślił on, że kamienica to zabytek klasy światowej i powinna być odpowiednio zagospodarowana. Radny Korneliusz Polit podziękował właścicielce za starania o zachowanie świetności tej kamienicy i za przeprowadzane remonty, mimo że nie otrzymała ona jakiejkolwiek pomocy ze strony władz miasta. – A przyszło jej nawet samej walczyć z czołgami na Rynku – mówił. Chodzi tu oczywiście, o święta wojskowe odbywające się na Rynku, podczas których na płytę Rynku, pod którą znajdują się podziemia, wjeżdżał ciężki sprzęt wojskowy. To spowodowało uszczerbki w kamienicy. Zgłaszała to do burmistrza właścicielka Kamienicy Rydzikowej, ale jej prośby początkowo pozostawały bez echa.

Radni jednogłośnie poparli zamiar zakupu tego zabytku. Pytania pojawiły się jednak przy kolejnych projektach uchwał. A te dotyczyły zaciągnięcia 3,5 mln zł kredytu na wspomniany zakup. Radni pytali, czy nie może on odbyć się w ramach zaplanowanego kredytu w wysokości 15 mln zł, który na razie w znaczącej części nie został wykorzystany. Po zapewnieniach wiceburmistrza Wiesława Pirożka oraz skarbik Barbary Maziarki, że jest szansa na to, by 15 mln kredytu zostało wykorzystane do końca roku, podjęli uchwałę o zaciągnięciu nowego kredytu, ale w wysokości 2 mln 350 tys. zł, a ie jak proponował burmistrz 3,5 mln zł. To wynikało z kolei z ceny wywoławczej wyznaczonej przez komornika. A ta wynosiła 2 mln 273tys. 333 zł.

Czy miasto stanie się właścicielem kamienicy, będzie wiadomo już w piątek 14 września.

Przy okazji wyrażania zgody na zaciągnięcie kolejnego kredytu radni zapytali o wysokość zadłużenia miasta. Radny Michał Muzyczka wspomniał czas kampanii wyborczej sprzed czterech lat, gdy to Waldemar Paluch straszył mieszkańców gigantycznym zadłużeniem miasta, które wówczas wynosiło ponad 30 mln zł. Skarbnik miasta podała wysokość zadłużenia, a wynosi ono obecnie 49 mln 924 tys. 410 zł, zaś z odsetkami ponad 61 mln zł.

Ewa KŁAK-ZARZECKA

FOT. Hubert LEWKOWICZ

kamienica rydzikowa i podziemia na sprzedaż - komentarze opinie

 • gość 2018-09-12 07:40:37

  O mylisz się nieboraku kamienica została kupiona od firmy POLSURVIS , a nie od miasta kupiona w 1993 r. w wtedy Burmistrzem był Pan Hajnus, jeden z radnych śpiewak pisał donosy do CBA. Prokuratury, Konserwatora Zabytków, CBś. Wojewody, Starosty, donosy były pomówieniem.

 • gość 2018-09-12 09:01:44

  Tak, masz 40 minut na odwołanie tych kłamstw i przeproszenie Pana Janka ,Pana Wyczawskiego i Pana Burmistrz Wołoszyna.

 • gość 2018-09-12 13:37:38

  Faktycznie kamienica była sprzedana wcześniej przed Walterem innej firmie, odwołuję swój pierwszy wpis.

 • gość 2018-09-12 17:02:02

  Nieboraku nie masz prawa pisać po nazwisku RODO idź za chałupę ,tam gdzie było wysypisko śmieci rozściel kocyk na gnojowniku i opalaj tyłek do woli masz dwie sprawy i pismo do Głównego Inspektora Danych Osobowych do zobaczenia w Sądzie nieboraku. Nie jestem Osobą Publiczną w rozumieniu ustawy { nie jestem radnym{

 • gość 2018-09-12 17:06:39

  Nieboraku skąd masz takie informacje o zysku , a może wystąpiła strata , przygotuj informacje bo w Sądzie musisz je przedstawić.

 • gość 2018-09-12 17:28:25

  Nieboraku byłem radnym za kadencji Burmistrza Dąbrowskiego. Kamienica nie była wcześniej sprzedana POLSURVIS był właścicielem od 2 Wojny . Gmina Miejska Jarosław nie była nigdy właścicielem tego obiektu.

 • gość 2018-09-12 17:33:12

  nieboraku mam dokumenty od 1410r. wiem dokładnie kto był właścicielem przez 7 wieków, znam jej losy dzień po dniu w czasie Wojny.

 • gość 2018-09-12 20:52:49

  Wycofuję się z pierwszego wpisu, postaram się w redakcji aby go usunąć.

 • gość 2018-09-14 11:52:31

  I znowu burmistrz Waldek nie dał rady. Kolejna wizerunkowa wpadka tuż przed wyborami. Przypadek?

Dodajesz jako: Zaloguj się

Biznes, Jarosław miasto - więcej informacji