22°C bezchmurnie

Kolejne sensacyjne odkrycie w Chotyńcu

W ostatnim dniu badań w grodzisku Scytów w Chotyńcu w gminie Radymno archeolodzy z Uniwersytetu Rzeszowskiego znaleźli amforę na wino, która ma 2,5 tys. lat. To pierwsze tego rodzaju naczynie na ziemiach polskich.

Przypomnijmy, że rzeszowscy archeolodzy odkryli w Chotyńcu w gminie Radymno grodzisko kultury Scytów z wczesnej epoki żelaza. To odkrycie na skalę europejską, które zmienia historię Polski. Pisaliśmy o tym w numerze 23 Ekspresu z 13 czerwca br. W lipcu archeolodzy rozpoczęli badania. Znaleźli groty z brązu typowe dla Scytów, fragmenty ceramiki, elementy ozdób, brązowych szpil, przęśliki, gliniane szpulki.

W ostatnim dniu badań w sobotę 22 lipca w zolniku, miejscu, gdzie przed latami miały miejsce obrzędy, archeolodzy wykopali amforę, naczynie do wina w czerwone pasy z dwoma uchami. Waza rozbita była na kawałki, ale dla archeologów jej sklejenie nie było problemem. Zajęło im to dwa dni. Według prof. Sylwestra Czopka, archeologa a zarazem rektora URz, naczynie to prawdopodobnie po uczcie zostało rozbite. Znaleziono je w sąsiedztwie kości, prawdopodobnie dzika lub świni, a więc zwierzęcia, które zostało zjedzone podczas uczty.

Archeolodzy przypuszczają, że naczynie zostało wypalone na wyspie Hios, skąd drogą morska zostało przetransportowane do Kolonii Greckich, a później Morzem czarnym do dzisiejszej Odessy. A z terenów Odessy do Chotyńca droga lądową, gdzie mieli koczować Scytowie.

Dr Katarzyna Trybała-Zawiślak, archeolog z zespołu badawczego twierdzi, że ostatnie znaleziska wpisują się we wcześniejsze przypuszczenia badaczy. Uważa, że w Chotyńcu mieszkał lud Neurów, który związany był ze Scytami.

O ludzie Neurów pisał już Herodota w V wieku p.n.e. Wymieniał ich jako sprzymierzeńców Scytów, którzy mieli scytyjskie obyczaje i byli pod wielkim wpływem Scytów.

Rzeszowscy archeolodzy zakończyli już tegoroczne prace, kolejne planują w przyszłym roku i następnych latach. Szukają też środków na ich sfinansowanie.

Ekz

Kolejne sensacyjne odkrycie w Chotyńcu komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się