5°C bezchmurnie

Książka inna niż wszystkie

Czy Polacy chętnie sięgają po książki? Instytucje kulturalne i oświatowe od lat informują o tym że tradycja czytania w narodzie zamiera. Jednak okazuje się że nie jest jeszcze tak źle, a w szczególności wśród młodzieży. Udowodnili to uczestnicy konkursu „Książka inna niż wszystkie”, który po raz trzeci zorganizowało Starostwo Powiatowe w Jarosławiu przy współpracy z Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką w Przemyślu Filia w Jarosławiu

Dziś 11 kwietnia w sali konferencyjnej starostwa powiatowego poznaliśmy laureatów trzeciej edycji konkursu „Książka inna niż wszystkie”. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu powiatu jarosławskiego, a jego celem jest motywacja i zainteresowanie młodzieży książką, która, jak wiemy, wypierana jest coraz częściej przez telewizję, komputery, gry czy audiobooki. Aby wziąć udział w projekcie należało przygotować recenzję ulubionej lektury. Do przygotowania pracy konkursowicze mieli do wyboru dwie techniki prezentacji. Mogli wykonać swój projekt metodą video lub audio. Nagranie nie mogło być dłuższe niż 5 minut. Ta edycja konkursu pokazała, jak różne są zainteresowania i preferencje czytelnicze uczestników oraz jak wspaniale opowiadają oni o książkach, które w szczególny sposób przypadły im do gustu. Mogliśmy dziś usłyszeć opisy i opinie m.in takich pozycji jak: „Mały Książę” Antoine’a Saint-Exupéry'ego, „Polskie morderczynie” Katarzyny Bondy czy „Mroki" Jarosława Borszewicza.

Komisja konkursowa składająca się z pracowników biblioteki pedagogicznej oraz Jerzego Duszko oceniło w tym roku 22 prace. Biorąc pod uwagę m.in. zasadę recenzji, jakość nagrania, sposób wypowiedzi i technikę kadrowania, wyłoniła zwycięzców konkursu.

Laureatami zostali: I miejsce - Gabriela Wójcicka i Julia Szczybyło, II miejsce - Adriana Wiśniowska i Krzysztof Dziaduś, III miejsce - Kinga Partyka i Katarzyna Kowalska. Wyróżniono: Wiktorię Maczugę, Marcina Mrozowicza, Oliwię Tabin, Agatę Kowal i Karolinę Lis.

Wszystkie nagrodzone prace będzie można obejrzeć i odsłuchać na stronie internetowej jarosławskiego starostwa powiatowego, do czego gorąco zachęcamy.

łw.

Fot. Łukasz WOLAŃCZYK

 

Książka inna niż wszystkie komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Oświata, Jarosław - więcej informacji