21°C bezchmurnie

Lekcja historii o polskiej policji

W Państwowej Wyższej Szkole Techniczno-Ekonomicznej odbyły się dziś (9 maja) warsztaty historyczne pt. „OKM 1940 Ostaszków-Kalinin – Miednoje” poświęcone jednej z najokrutniejszych zbrodni komunistycznych dokonanych w 1940 roku na 22 tysiącach polskich obywateli, w tym również funkcjonariuszy policji. Spotkanie było inauguracją obchodów z okazji powstania policji państwowej w powiecie jarosławskim.

Spotkanie zgromadziło uczniów, studentów, policjantów z jarosławskiej komendy, a także przedstawicieli wojska i Straży Granicznej. Warsztaty podzielone było na dwie cześć. W części pierwszej głos zabrał Prezes Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939” Jarosław Olbrychowski, który przedstawił historię utworzenia i funkcjonowania Policji Państwowej II RP, jak również etos pracy i życia stróżów porządku w okresie międzywojennym. Zobrazował los funkcjonariuszy, którzy trafili jako jeńcy do obozów w Ostaszkowie, Kalininie i Miednoje. Prelegent przybliżył warunki, w jakich przyszło spędzić ostatnie miesiące życia internowanych i sposób egzekucji dokonywanych przez NKWD na funkcjonariuszach Policji, Żandarmerii Wojskowej, Wojska, Korpusu Ochrony Pogranicza, Służby Więziennej, Żołnierzy Polskiego, leśników, straży ogniowej.
Drugą część warsztatów poprowadził dyrektor Biura Historii i Tradycji Komendy Głównej Policji, nadkom. Krzysztof Musielak. W swoim wystąpieniu nawiązał do całości historii formacji od czasu wojny polsko-bolszewickiej do dnia dzisiejszego. Nawiązał do tradycji i etosu pracy formacji kiedyś i dziś, podkreślając jak ważne jest upamiętnienie osób, które oddały własne życie, ratując życie i zdrowie obywateli naszego kraju. Podsumowania dzisiejszego spotkania dokonał młodszy inspektor Mariusz Rabka.

k.

Fot. łw

 

 

Lekcja historii o polskiej policji komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ludzie, Jarosław - więcej informacji