12°C bezchmurnie

Mało kandydatów do Rady Miasta Jarosławia

Samorząd, Mało kandydatów Miasta Jarosławia - zdjęcie, fotografia

Tegoroczne wybory do Rady Miasta Jarosławia będą pod kilkoma względami rekordowe.

Rekordowo niska jest liczba zgłoszonych kandydatów na radnych: 87. We wcześniejszych wyborach najmniejszą liczbę kandydatów zgłoszono w pierwszych wyborach w 1990 roku: 111. Później zainteresowanie kandydowaniem rosło, osiągając najwyższy poziom w 2002 roku. Zgłoszono wtedy 350 kandydatów. Tak niewielka w obecnych wyborach liczba kandydatów wynika z rekordowo małej liczby zarejestrowanych komitetów wyborczych – tylko 3, jak i ze zmiany ordynacji wyborczej. Uprzednio najmniej komitetów było w 1990 roku – 6, najwięcej w 2014 – 16 (przy wyborach w okręgach jednomandatowych). Przy okręgach wielomandatowych najwięcej komitetów wyborczych zarejestrowano w 2002 roku – 10.  Również zmiana ordynacji polegająca na możliwości zgłoszenia w okręgu wyborczym jedynie o 2 więcej kandydatów, niż wynosi liczba mandatów przypadających na dany okręg, ograniczyła liczbę kandydatów. Uprzednio w okręgach wielomandatowych można było zgłaszać podwójną w stosunku do liczby mandatów ilość kandydatów.

Kolejną niespodzianką jest liczba radnych kończącej się kadencji, którzy 21 października będą ubiegać się o reelekcję. Tylko 13 aktualnych radnych staje w wyborcze szranki. W poprzednich latach ta liczba zawsze była większa. Od 15 w 1998 roku do 21 w roku 2010, kiedy to wszyscy radni stanęli do wyborów w komplecie.

Wśród 87 tegorocznych kandydatów 42 startowało już wcześniej w wyborach do Rady Miasta. Tylko 19 czyniło to z powodzeniem tzn. chociaż raz piastowało mandat radnego. Oprócz 13 obecnych radnych, jeszcze 6 pełniło tę funkcję we wcześniejszych kadencjach.

Spośród trzech zarejestrowanych komitetów wyborczych: Prawo i Sprawiedliwość (PiS), Powiatowe Porozumienie Samorządowe (PPS) i Ponadpartyjna Koalicja Waldemara Palucha (PKWP) rozkład kandydatów z doświadczeniem wyborczym jest następujący: w PiS 19 kandydatów startowało w wyborach, w tym 13 zdobywało mandat radnego; w PPS 9 kandydatów startowało w wyborach, w tym 3 zdobywało mandat radnego; w PKWP 14  kandydatów startowało w wyborach, w tym 3 zdobywało mandat radnego.

Indywidualnie największe doświadczenie wyborcze mają, startując po raz siódmy:  Janusz Szkodny – piastujący nieprzerwanie mandat radnego od 1994 roku, przewodniczący Rady Miasta III, V, i VII kadencji oraz  Marian Kozłowski – radny III i V kadencji (pełnił wtedy funkcję wiceprzewodniczącego). Po raz szósty startują:  Antoni Lotycz – radny nieprzerwanie od 1998 roku, Bożena Łanowy – radna od 2006 roku oraz Leszek Kocan, który był radnym I kadencji. Oprócz wymienionych powyżej jeszcze ośmiu innych kandydatów co najmniej trzykrotnie stawało do wyborów do rady miasta.

Ciekawe jest porównanie obecnych składów wyborczych „drużyn” z tymi sprzed czterech lat. Z 21 kandydatów PiS z 2014 roku obecnie startuje 10, z 21 kandydatów komitetu „Rozwój i Postęp” obecnie startuje tylko 2, z 21 kandydatów Platformy Obywatelskiej – 4, z 21 kandydatów Przymierza Samorządowego – 6, z 13 kandydatów PSL – nikt.

JP

Mało kandydatów do Rady Miasta Jarosławia komentarze opinie

 • gość 2018-10-06 13:24:56

  Janusz Szkodny chce pobić rekord w księdze Guinnessa.

 • gość 2018-10-06 13:26:22

  Janusz Szkodny chce pobić rekord w księdze Guinnessa.

 • Gość - niezalogowany 2018-10-06 22:42:57

  Dlaczego artykuł jest napisany wybiórczo i nie zostali wymienieni wszyscy radni z największym doświadczeniem? Takim działaniem wprowadzają Państwo wyborców i czytelników w błąd, co szczególnie przed wyborami jest nieczystą grą polityczną!

 • gość 2018-10-06 23:49:47

  W powyższym artykule autor pisze o kandydatach z największym doświadczeniem wyborczym, z jakiś powodów pominięta została moja osoba. Pierwszy raz ubiegałem się o mandat radnego w 2002 roku z Komitetu Platforma Samorządowa - bezskutecznie, lecz w 2006, 2010 i 2014 roku z Komitetu Platformy Obywatelskiej z powodzeniem. Obecnie startuję do wyborów do Rady Miasta po raz piąty. Fakt tej „pomyłki” zgłosiłem do Państwa w środę ale pozostał on bez odpowiedzi. Szczepan Łąka

 • Tik Tak - niezalogowany 2018-10-06 23:52:49

  Panu Szkodnemu podziękujmy trzyma się kurczowo stołka żeby go ze szpitala nie wywalili ,pozatym siostra chyba na emeryturę zapracowała nie wspomnę o siostrzeńcu niech pracuje ale troszkę pokory by się przydało i niech wygra lepszy

 • Gość - niezalogowany 2018-10-07 10:56:24

  Jeżeli Express Jarosławski chce być postrzegany jako wiarygodna gazeta, powinni Państwo przeprosić Pana Szczepana Łąkę za pominięcie go w powyższym artykule. Artykuł jest nierzetelny i nie daje żadnych cennych informacji o nadchodzących wyborach.A może by tak Pani redaktor napisala coś co zachęci ludzi do wzięcia udziału w wyborach. Bo dziś największym problemem jest niska frekwencja i zniechęcenie wyborców. Państwo jako czwarta władza macie wpływ na społeczeństwo. Pisanie takich jałowych nic nie wnoszących do debaty artykułów nie zachęca do udziału w wyborach, zarówno głosujących,jak i startujących w wyborach do samorządu.

 • Gość - niezalogowany 2018-10-07 13:06:09

  Te dane, porównania i statystyki są wybiórcze. Więcej mieszają niż wyjaśniają. Szkoda zawracać sobie nimi głowę.

 • gość 2018-10-10 17:49:49

  Drogi Szczepanie ! Nawet z Twoich wyliczeń wynika, że startujesz po raz 5. Imiennie wyliczeni są tylko startujący po raz 6 i 7. Pozdrawiam. JP

 • gość 2018-10-10 23:51:24

  To masz problemy z liczeniem.

 • FRANKIEWICZ - niezalogowany 2018-10-11 18:38:28

  Szanowny Panie kandydacie NA WÓJTA GMINY JAROSŁAW PAWLE FRANKIEWICZU Zaciekawił mnie tytuł Pana artykułu „chcemy odmłodzić gminę” – jeżeli Pan jeszcze o tym nie wie, gmina to ogół jej mieszkańców czyli nasi szanowni seniorzy , mieszkańcy naszych miejscowości mogą czuć się zagrożeni Pana sztandarowym hasłem. Pisze Pan, że do kandydowania skłonili Pana znajomi. A czy ci znajomi wiedzą, że chciał Pan wyłudzić z budżetu gminy nienależne odszkodowanie w wysokości 11 milionów, że przegrał Pan sprawę we wszystkich możliwych instancjach. Czyżby pojawił się nowy sposób na odzyskanie tych pieniędzy. Zarzuca Pan gminie że jest źle zarządzana. Proszę sprawdzić Nowiny z 11.10.2018r. opublikowany niezależny ranking gmin . Nasza gmina zajęła 3 miejsce w skali byłego województwa przemyskiego czy to według Pana jest to złe zarządzanie. Dalej zarzuca Pan stwarzanie układów w gminie - no cóż każdy ocenia ludzi według siebie. Co do prowadzonej przez Pana działalności skoro jest tak dobrze to dlaczego potrzebna jest Panu posada wójta? Przecież to są sprzeczne interesy, no chyba że do ciągnięcia prywatnych zysków. Jeżeli chodzi o odcięcie naszych miejscowości od miasta również się z tym nie zgadzam. Mamy bardzo dobre drogi gminne ale aby wydawać osądy trzeba wiedzieć, że przez teren gminy przebiegają drogi powiatowe, gminne, wojewódzkie, krajowe, którymi gmina nie zarządza. Co więcej gdyby nie dofinansowanie z budżetu gminy wiele z tych dróg i chodników nie byłoby robione. Wywóz odpadów – harmonogram wywozu na 2018 rok został zmieniony pilotażowo na wniosek mieszkańców aby nie podnosić opłaty. Od 2019r. zostanie przywrócony wywóz wg wcześniejszych lat. Ulgi podatkowe- gdyby się Pan interesował naprawdę gminą do której Pan kandyduje, wiedziałby Pan ,że są wprowadzone ulgi podatkowe dla nowych lub rozwijających się przedsiębiorców i to już od 2012 roku. Kiedy ostatnio był Pan w Urzędzie Gminy? Bo ja bywam. Pana opinia jest całkowicie odosobniona. Pracownicy są mili, kompetentni i chętni do pomocy. Z tym utrzymaniem z podatków mieszkańców to też nieprawda , ale do tego trzeba znać strukturę budżetu gminy żeby wiedzieć skąd się biorą dochody i jak minimalną cześć pochodzi z podatków. Zarzuca Pan brak rozwoju gminie ale z drugiej strony nie podaje Pan żadnych konkretnych braków – po prostu ich nie ma. Mamy wodociągi , kanalizację , świetlice, szkoły ,orliki, stadiony, place zabaw, siłownie zewnętrzne, remontujemy drogi, budujemy chodniki – to jest mało. Czy Pan wie jaka jest kwota środków zewnętrznych pozyskanych dla gminy począwszy od środków przedakcesyjnych poprzez środki unijne. Nie wie Pan szanowny kandydacie bo się Pan nie interesował nigdy życiem gminy. Zawsze dbał Pan tylko o swoje prywatne interesy i obawiam się ,że jest to jedyny, prawdziwy powód dla którego Pan kandyduje.

 • JERZY FRANEK - niezalogowany 2018-10-11 21:23:11

  Czy Pana potencjalni wyborcy, bo mieszkańcy Gminy Jarosław wiedzą, że chciał Pan wyłudzić z budżetu gminy nienależne odszkodowanie w wysokości 11 milionów, za rzekome straty w należącej do Pana i Pańskiej rodziny kopalni kruszywa w Muninie i Tuczempach? Że przegrał Pan sprawę we wszystkich możliwych instancjach, i UDOWODNIONO PANU matactwa i fałszowanie , preparowanie dokumentów finansowych i zamówień potwierdzających nieprawdę?? Czyżby pojawił się nowy sposób na odzyskanie tych pieniędzy.?? Ale frajda samemu sobie wypłacić kaskę?? A może tatkowi? A może nie jest prawdą, iż musiał Pan zwrócić do Gminy którą Pan i Pańska rodzina skarżyła koszty postepowania sądowego i wynagrodzenia adwokata gminy w kwocie 100 tys zł? A może zaprzeczy Pan, iż mecenas Streit nie załatwił Panu umorzenia kosztów założenia sprawy i ODWOŁOWANIA W NIESKOŃCZONOŚĆ ( w których to i tak została Panu udowodniona tylko chęć wyłudzenia) w związku z słabą sytuacją materialną…..?? A może ci znajomi wiedza o zakupie przez Pana działek rolnych przy obwodnicy miasta Jarosławia, z chęcią ich odrolnienia jako Wójt Gminy i wybudowania tam stacji benzynowej? Czyżby Pański ojciec tak mało zorientowany w geodezji o tym nie wiedział, że tak Pana zachęcał do kandydowania???

 • gość 2018-10-11 22:36:28

  Biorąc pod uwagę poziom obecnych radnych to nie dziwię się że jest tak mało kandydatów

Dodajesz jako: Zaloguj się

Samorząd, Jarosław miasto - więcej informacji