10°C zamglenie

Młody bocian ze złamanym skrzydłem z Piwody trafił już do lecznicy ADA

Młody bocian ze złamanym skrzydłem po interwencji mieszkańców Piwody, Stowarzyszenia Obywatelska Rada Kultury ORKA i Wojciecha Skowrońskiego trafił już do Lecznicy dla Zwierząt ADA w Przemyślu.

Dziś po g. 11 Zbigniew Polit ze Stowarzyszenia ORKA powiadomił nas o akcji wyjęcia z gniazda młodego bociana i przewiezienia go do lecznicy. Wójt gminy Wiązownica Marian Ryznar, do którego zwróciły się te osoby, powiadomił nas, że Pogotowie Energetyczne z odpowiednim sprzętem przyjedzie do Piwody o godz. 15, a pracownik Urzędu Gminy w Wiązownicy przewiezie ptaka do lecznicy do Przemyśla.

Akcja opóźniała się, ponieważ samochód energetyków utknął w gigantycznym korku, jaki wytworzył się przy wyjeździe i wjeździe do Jarosławia. Około godz. 17 pracownicy Pogotowia Energetycznego wyłączyli zasilanie elektryczne i za pomocą zwyżki próbowali zbliżyć się do bociana. Ten jednak, mimo złamanego skrzydła, próbował odfrunąć. Próba skończyła się upadkiem, na szczęście na krzewy w sąsiednim ogródku. A tu bocian został wyjęty z krzewów i zapakowany do pudełka. Pracownik urzędu wstąpił jeszcze do Lecznicy Zwierząt US-WET w Szówsku, gdzie czekał już drugi, poturbowany bocian, który dziś rano został podrzucony pod drzwi lecznicy. Oba zostały odtransportowane do Przemyśla, gdzie otrzymały fachową opiekę i towarzystwo innych bocianów.

Jak dowiedzieliśmy się od sąsiadów bocianiego gniazda, na wiosnę wykluły się dwa ptaki. Niestety, jakiś drapieżny ptak zaatakował bocianią rodzinę. Po walce jeden z młodych zniknął, a drugi pozostał ze złamanym skrzydłem. Rodzice dokarmiały swoje dziecko, ale sąsiadom żal było ptaka, który w upał przebywa w gnieździe: – Jeszcze pół godziny przed akcją jeden z dorosłych bocianów nakarmił młodego ptaka.  Ale już niedługo bociany odlecą, a on zostanie tu sam. Nikt tam nie będzie się wspinał, bo to jest prąd. Dlatego najlepiej będzie mu w lecznicy – mówił jeden z mieszkańców Piwody.

Ekz

Młody bocian ze złamanym skrzydłem z Piwody trafił już do lecznicy ADA komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Przyroda, Wiązownica - więcej informacji