14°C bezchmurnie

Most zastępczy jest w projekcie

Na przedostatniej sesji Rady Gminy Radymno radny z Nienowic Piotr Łohin zapytał o most zastępczy w związku z budową nowego mostu w miejscu obecnego. Nikt, ani wójt Bogdan Szylar, do którego się zwrócił, ani radny powiatowy Ryszard Broda nie potrafili mu odpowiedzieć. Jego pytanie związane było także z projektem uchwały, którą wójt przedłożył na sesję: przekazaniem powiatowi 500 tys. zł na tę właśnie inwestycję.

– Nie chodzi o to, by tę inwestycję zablokować. Ale mamy na tym terenie rolników. Jest pan, który ma około 600 hektarów pola. To jest okres żniw, wywozu buraków, kukurydzy. Jeżeli puścimy to na Nienowice, tam nie zostanie kamień na kamieniu. Tam jest most, który wisi na sznurkach. Kto będzie tego pilnował? – mówił podczas sesji 25 maja.

O zabezpieczenie przeprawy mieszkańców Michałówki i Nienowic przez Wisznię zapytaliśmy dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg w Jarosławiu Janusza Obłozę: – Sama nazwa projektu wskazuje, że most zastępczy jest przewidziany. Projekt nazywa się „Budowa mostu na rzece Wisznia w miejscowości Michałówka wraz z mostem objazdowym”. Wartość inwestycji opiewa na kwotę 7 milionów złotych, z czego wartość mostu objazdowego o nośności 30 ton wyniesie 1 mln 250 tys. złotych. Sukcesem tego wniosku jest to, że po raz pierwszy od powstania projektu mostowego, a projekt powstał piętnaście lat temu, ministerstwo dofinansowało mosty objazdowe – wyjaśnia dyrektor J. Obłoza. – Do tej pory budowa mostów objazdowych była realizowana ze środków samorządowych. Teraz mieszkańcy nie będą musieli martwić się, że będą musieli jeździć przez Korczową.

Dyrektor wyjaśnia także, że most zostanie wybudowany z boku. Ponieważ ciąg Radymno – Chałupki Medyckie to jest 22 kilometry, które przechodzą przez trzy gminy. – Nie możemy przeciąć takiego ciągu komunikacyjnego. Jak składaliśmy wniosek, to projekt przewidywał sfinansowanie inwestycji w proporcji 50/50 procent, dlatego martwiliśmy się skąd wziąć 3,5 mln złotych. W tej chwili wkład finansowy rozkłada się na 60/40 procent. Co ważne, otrzymaliśmy informację z ministerstwa, że ewentualne oszczędności, które pozostaną po przeprowadzonym przetargu nie zostaną zwrócone, ale zostaną u nas. Musimy to jedynie udokumentować innymi inwestycjami – tłumaczy.
We wtorek nastąpi otwarcie ofert złożonych w przetargu na wykonanie mostu.
Ekz

Fot. SP Jarosław

Most zastępczy jest w projekcie komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Samorząd, Radymno - więcej informacji