5°C bezchmurnie

Muzyka, tańce, warsztaty i modlitwa

Reformacja i Kontrreformacja były motywem przewodnim tegorocznej, jubileuszowej edycji Festiwalu Muzyki Dawnej „Pieśń Naszych Korzeni”. W Jarosławiu muzycy i miłośnicy muzyki dawnej spotkali się już po raz 25.

Festiwal zainaugurował w kościele św. Mikołaja koncert estońskiego zespół Linnamuusikud pod dyrekcją Taivo Niitvaegiego. W programie znalazły się  hymny reformacyjne, pieśni religijne z tekstami chorałów luterańskich i melodiami z okresu przedreformacyjnego.

Takie było założenie tegorocznej, już 25. edycji festiwalu. Festiwal miał przybliżyć skutki muzyczne rozłamu w Kościele zachodnim, który nastąpił 500 lat temu. Zarówno katolicy, jak i protestanci przywiązywali dużą wagę do muzyki w Kościele, stąd też można było obserwować rozkwit wielkich dzieł. Były, oczywiście różnice, jak choćby podkreślanie znaczenia języków narodowych przez protestantów, czy kultu maryjnego przez katolików.

Podczas tegorocznej edycji mogliśmy więc wysłuchać m.in. rekonstrukcji  mszy wykonanej w Dreźnie na stulecie Reformacji, opartej na dziełach Michaela Pretoriusa i Heinricha Schütza. Taki koncert w wykonaniu niemieckich Musica Fiata i La Capella Ducal odbył się w jarosławskiej kolegiacie we wtorek 22 sierpnia. Z drugiej strony w czwartek 24 sierpnia w bazylice oo. Dominikanów można był wysłuchać mszy „O Gloriosa Domina” Marcina Mielczewskiego  z 1660 roku. Dzień wcześniej, także w bazylice Matki Bożej Bolesnej wybrzmiały Nieszpory Maryjne Diego Ortiza z 1565 roku. To dzieło hiszpańskiego katolickiego kompozytora z dworu królów Hiszpanii.  U oo. Reformatów można było posłuchać czeskich pieśni mistycznych. Z dwóch części składał się piątkowy koncert w Opactwie Benedyktynek. Zabrzmiały tam pieśni litewskie, polskie i niemieckie z czasu Reformacji w wykonaniu The School of Night, a potem – luterańskie chorały w językach narodowych. Piątek jest dniem szczególnym w życiu festiwalowym,  bo jest dniem upamiętniającym śmierć Chrystusa na krzyżu. To jedyny dzień, w którym nie ma tradycyjnej potańcówki wieńczącej każdy dzień tej wyjątkowej imprezy.

Z kolei w sobotę gościła w cerkwi greckokatolickiej słynna Schola Węgajty. Popłynęły tam dźwięki bizantyjskiego oficjum według hymnu św. Romana Melodosa.

Festiwal Muzyki Dawnej „Pieśń Naszych korzeni” to jednak nie tylko same koncerty. Każdego dnia odbywają się warsztaty, spotkania z twórcami i wieczorne biesiady. Przez tydzień uczestnicy festiwalu tworzą niezwykłą społeczność, która żyje własnym życiem. Tę niezwykłą imprezę, którą organizuje Stowarzyszenie „Muzyka Dawna w Jarosławiu” zakończyła tradycyjnie Missa Gregoriana, odbarwiona w niedzielny pranek u oo. Dominikanów.

r.

Fot. Kacper Montusiewicz, Mirosław Chudy, Tobiasz Nogaj

Muzyka, tańce, warsztaty i modlitwa komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Muzyka, Jarosław miasto - więcej informacji