11°C słabe, przelotne opady deszczu

Na kresową nutę

Koncerty, wykłady i wystawy – to cztery dni IX Międzynarodowy Festiwal Kultury Kresowej Jarosław 2017. Przed nami jeszcze trzy koncerty i wykład prof. Stanisława S. Nicieji. Przez wszystkie festiwalowe dni przewija się motyw Polesia, Nowogródka i ziemi nowogródzkiej.

Tradycją festiwalu są wykłady Tomasza Kuby Kozłowskiego z Domu Spotkań z Historią w Warszawie. W tym roku festiwal zainaugurowała historia Nowogródka i jego więź z naszym wieszczem narodowym Adamem Mickiewiczem podczas wykładu pt. „Miasto w cieniu wieszcza. Nowogródek znany i nieznany”. – Nowogródek to miasto w cieniu wieszcza, bo Nowogródek to niemal wyłącznie Adam Mickiewicz, z którym mamy od lat nieustające problemy. Bo co to za polski pisarz, który swój poemat zaczyna od słów: „Liwo ojczyzno moja”. A w dodatku przez Białorusinów uznawany jest jako białoruski pieśniarz-poeta. W 1908 roku Wincuk Marcinkiewicz na białoruski język przełożył dwie pierwsze księgi Pana Tadeusza. Do Mickiewicza przyznają się wszyscy w tej części Europy i trudno się temu dziwić. Mickiewicz pozdrawia nas z każdego zakątka Nowogródka, ale ja będę się starał nie tylko tego Mickiewicza państwu pokazać – mówił T. K. Kozłowski zaczynając historie o Nowogródku. Przedstawił jego położenie, pozycje, miejsca związane z Mickiewiczem, a przede wszystkim historię domu Adama Mickiewicza dosyć zawiłą.

Kolejne miasto, któremu organizatorzy poświęcają wiele uwagi to Lwów. I o nim opowiedzieli artyści  krakowskiego kabaretu LochCamelot w koncercie pt. „Wróć do Lwowa”. W niedzielne popołudnie Dagmara Moskwa i Konrad Mastyła śpiewali piosenki o Polesiu, a wieczorem polsko-bułgarsko-czeska grupa muzyczna SARAKINA przeniosła jarosławską publiczność w świat bałkańskiego folku.

Poniedziałek poświęcony miał być muzyce Ormiańskiej. Recital Astghik Gasparyan poprzedziła wystawa w holu jarosławskiego Miejskiego Ośrodka Kultury pt. „Z widokiem na Ararat”.

We wtorek (12 września) organizatorzy zapraszają na koncert muzyki klezmerskiej w wykonaniu krakowskiego zespołu na co dzień koncertującego na Kazimierzu – „Sholem” (sholem w języku jidysz znaczy pokój – wyj. red.). W środę festiwal z sali lustrzanej kamienicy Attavantich przeniesie się do cerkwi greckokatolickiej pw. Przemienienia pańskiego, a  tu z koncertem wystąpi Chór Katedralny z Chmielnitskiego z Ukrainy. Muzyczną podróż po Kresach zakończy recital Beaty Rybotyckiej, krakowskiej aktorki i piosenkarki, który odbędzie się w czwartek w sali widowiskowej MOK-u (wejście tylko z bezpłatnymi biletami).

Festiwal zakończy wykład prof. Stanisłąwa S. Nicieji pt. „Kresowa Atlantyda”. Muzyce i wykładom towarzyszą wystawy: „Polesie i ziemia nowogrodzka” w Galerii Głównej „U Attavantich”, „Z widokiem na Ararat” – w Galerii Projektor w holu MOK-u, „Wielki zapomniany. O biskupie Józefie Teodorowiczu” w MOK oraz „Polesia czar i gorycz” w Galerii Kresowej przy ul. Opolskiej.

Ewa KŁAK-ZARZECKA

Na kresową nutę komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się