5°C bezchmurnie

Nie masz działki pod budowę domu? Skorzystaj z oferty gminy Wiązownica

Wszyscy narzekają na zmniejszającą się liczbę mieszkańców, a gminie Wiązownica udaje się pozyskać nowych mieszkańców. – Dojście do tego było kilkutorowe, m.in. podatki, infrastruktura, kultura, oświata, środowisko, ale też kilka lat temu zaproponowałem program dla gminy, który ma na celu pozyskanie nowych mieszkańców dla gminy. Mamy pewne zasoby działek komunalnych, które przy dużej ilości działek indywidualnych nie były wykorzystane. Postanowiłem pomóc ludziom, zwłaszcza młodym, którzy nie mają zgromadzonych zasobów finansowych na zakup działki. Zaproponowałem nabycie działki za przystępną cenę. Nie da się obniżyć wartości działki, sprzedając ją, ale można zastosować wysokie bonifikaty przy sprzedaży w użytkowanie wieczyste. Reasumując, wydzieliliśmy kilkanaście działek w Wiązownicy, z czego kilka jest jeszcze do sprzedaży. Wydzieliliśmy kilkanaście takich działek w Zapałowie oraz kilka działek w ładnym miejscu na początku Mołodycza.

Jak stać się właścicielem takiej działki?

– Każdy zainteresowany staje do przetargu. Działka wyceniona jest na przykład na 30 tys. zł. Odbywa się licytacja, jeśli jest kilku oferentów. Od wylicytowanej kwoty nabywca płaci pierwszą opłatę. Dla przykładu, od działki o wartości 40 tys. zł płacimy jednorazową opłatę w wysokości 1 tys. zł, a następnie stałą opłatę roczną w wysokości 200 zł.

Potencjalnych nabywców mogą odstraszyć opłaty notarialne.

– Udało mi się porozumieć z notariuszem, który od tego kontraktu pobiera opłatę tylko 500 zł. Mając 1 500 zł można zostać właścicielem pięknej, uzbrojonej działki. Wieczyste użytkowanie to jest szczególna forma własności ograniczona czasowo, dlatego bez problemu można starć się o kredyt hipoteczny. Jest to forma dogodna, ponieważ, jeśli młode małżeństwo ma jakieś oszczędności, to zamiast wydawać je na zakup działki, może rozpocząć budowę.

Czy są jakieś warunki, które nabywający działkę musi spełnić?

– Żeby zapobiec nabywaniu działek przez ludzi, którzy mają pieniądze i mogą traktować ten zakup jako lokatę kapitału, nabywca musi w ciągu dwóch lat rozpocząć budowę. W ciągu czterech lat od daty nabycia uzyskać stan surowy zamknięty. Mówimy tu o budynku mieszkalnym, bo do niego może wybudować garaż czy jakiś nieduży budynek usługowy.

A jeśli ktoś zmieni plany i zechce zrezygnować z budowy?

– Wieczyste użytkowanie de facto nie różni się od własności. Można je zaraz na drugi dzień zamienić, sprzedać, darować. W każdej chwili można wystąpić z żądaniem wykupu. Jest to forma w polskim prawie bardzo korzystna. A dzięki temu nasza oferta jest również atrakcyjna, zwłaszcza dla młodych ludzi. Dla nas również jest korzystna, bo im więcej mieszkańców, to mocniejsza gmina.

Czy gmina sprzedaliście jakieś działki.

– Tak powstało piękne osiedle domków jednorodzinnych obok stadionu sportowego. Część działek została sprzedana na własność, część jako wieczyste użytkowanie.

Czy gmina ma prawo podnieść opłatę roczną?

– To podniesienie opłaty musi być uwarunkowane, nie może być częstsze jak raz na rok i musi być w skali procentowej przeciętnej inflacji. Jeśli z 200 zł podniesiemy za dwa lata do 210 zł, to nie są to duże opłaty. Myślę, że każdy rozsądny nie będzie podnosił opłaty, bo gmina nie może tego traktować jako biznes. Ktoś może zarzucić, że tracimy dochody, sprzedajemy działki i nic z tego nie mamy. Ja patrzę szerzej. Nabywcami są zazwyczaj młodzi ludzie, oni mają dzieci, gmina będzie miała większą subwencje oświatową, będą udziały w podatku dochodowym, itp.

Jak zachęcić młodych ludzi do skorzystania z tej oferty?

– Dosyć często ten brak działki jest przeszkodą w budowie domu. A miejsca, gdzie wydzieliliśmy działki są ciekawe i ładne. Mają dobrą komunikację i są położone w dobrze wyposażonych ośrodkach lokalnych. Wszystkich, którzy byliby zainteresowani budową domu niedaleko Jarosławia, zachęcam do skorzystania z tej propozycji, bo jest ona naprawdę korzystna.

nie masz działki pod budowę domu? skorzystaj z oferty gminy wiązownica - komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Samorząd, Jarosław - więcej informacji