5°C bezchmurnie

Nieświadomi zakładnicy cyfrowego świata

Rozwijająca się technologia ułatwia nam codzienne życie. Urządzenia elektroniczne uzbrojone w dostęp do sieci towarzyszą nam na co dzień. Pomagają w pracy, nauce, komunikacji i zapewniają dostęp do informacji. Internet, telefon czy laptop stały się nieodzownym atrybutem naszych czasów. Z drugiej jednak strony stanowią ogromne zagrożenie, szczególnie dla dzieci i młodzieży, zagrożenie z którego często nie zdajemy sobie sprawy. O tym do czego doprowadzić może nadmierna ilość czasu spędzonego w wirtualnej rzeczywistości opowiadał dziś (13 kwietnia) Krzysztof Piersa, podczas spotkania autorskiego w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jarosławiu promował swoją książkę „Komputerowy ćpun”.

Krzysztof Piersa jest dziennikarzem, pisarzem i jedną z nielicznych osób w kraju, które starają się naświetlić problem związany z zagrożeniem cywilizacyjnym, jakim jest uzależnienie od urządzeń elektronicznych porównywalne do uzależnienia od narkotyków czy alkoholu. To było powodem do napisania książki zatytułowanej „Komputerowy ćpun”, w której zawarł historię własnego uzależnienia od gier komputerowych.

Podczas dzisiejszego spotkania z mieszkańcami naszego miasta omówił zagrożenia, jakie płyną z nadmiernego korzystania z dobrodziejstwa XXI wieku. Mówił także o tym, jak udało mu się wyrwać z sideł nałogu.

Autor książki podkreślał, jak bardzo zatrważające są statystyki. Twierdził, że według obecnych szacunków około 70 procent młodych ludzi uzależnionych jest od gier komputerowych, a ponad 90 procent nie może obyć się bez smartfona. Jego zdaniem w dużej mierze odpowiadają za to rodzice, którzy co raz mniej czasu poświęcają swoim pociechom, a dzięki temu, że dziecko odda się wirtualnej zabawie zyskują czas dla siebie. Skutek jest taki, że nie kontrolują treści przeglądanych w sieci, rodzaju gier oraz czasu spędzonego przed ekranem. Jako niebezpieczeństwo w przypadku gier, K. Piersa wskazał ignorowanie fabuły, jaką zawierają gry oraz mikro płatności. Zwrócił też uwagę na twórców internetowych, którzy na blogach i serwisach prezentują często niewłaściwe treści. W dalszej części wykładu poruszył również aspekt zamykania się dziecka we własnym świecie, co powoduje, że traci ono kontakt z otoczeniem, a w konsekwencji zostaje wykluczone społecznie. Autor przytaczał ciekawe przykłady zdarzeń i sytuacji, których był świadkiem. Przekazał też cenne wskazówki, w jaki sposób radzić sobie w sytuacjach, gdy uzależnienie dotknie bliską nam osobę. Jak wyznał, kiedy zdał sobie sprawę z własnego nałogu, pomogła mu silna wola, determinacja oraz rozwijanie pasji i innych zainteresowań. Spotkanie cieszyło się sporym zainteresowaniem, co potwierdziła frekwencja i duża liczba pytań.

łw.

fot. Łukasz Wolańczyk

nieświadomi zakładnicy cyfrowego świata rozwijająca się technologia ułatwia nam codzienne życie. urządzenia elektroniczne uzbrojone w dostęp do sieci towarzyszą nam na co dzień. pomagają w pracy, nauc - komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ludzie, Jarosław - więcej informacji