PILNE

Nowe centrum dworcowe PKS-u czy centrum handlowe?

Nowe centrum dworcowe PKS-u czy centrum handlowe?

Starosta Tadeusz Chrzan do budowy centrum przesiadkowego chce zachęcić miasto. Podkreśla, że jednak w budżecie miasta nie ma ani złotówki na realizację tej inwestycji. Burmistrz Waldemar Paluch tłumaczy, że miasto jest chętne do wspólnej inwestycji, ale po oddaniu Centrum Dworcowego, widać, że na wspólne dla PKS, MZK i prywatnych busów centrum przesiadkowe miejsca nie ma. 

 

Jeszcze w ubiegłym roku stały tu podniszczone perony autobusowe. W piątek 29 marca władze powiatu, PKS-u oraz prywatny inwestor oddali do użytku dworzec o powierzchni 80 m kw., poczekalnię, zaplecze administracyjno-techniczne, 4 stanowiska  przyjazdowo-odjazdowe i 8 miejsc postojowych, a obok centrum handlowe i duży parking. Budowę centrum sfinansował prywatny przedsiębiorca z Żywca, któremu samorząd powiatu wydzierżawił teren na 30 lat. Po tym okresie właścicielem infrastruktury będzie właśnie samorząd. – Pierwszy etap budowy centrum komunikacyjnego został zakończony. Zagospodarowany został plac w centrum Jarosławia, który do tej pory szpecił i nie był dobrą wizytówką. Zaoferowaliśmy też przyjezdnym doskonałe uzupełnienie oddanego niedawno dworca PKP, czyli nowy dworzec PKS. Mieszkańcy powiatu  jarosławskiego będą z niego korzystali w komfortowych warunkach, z czystych toalet, normalnej poczekalni, zadaszonych przystanków, czystego, schludnego, ładnego dworca i tego co jest na zapleczu – centrum usługowo-handlowego. Pamiętamy, że jeszcze rok temu był tu duży plac straszący powyłamywanymi płytkami, wiatami, które ulegały autodestrukcji. Dziś mamy zaplecze, które na Europę przystało – mówi starosta jarosławski Tadeusz Chrzan. – Teraz, zgodnie z obietnicami, mamy w planach całe centrum przesiadkowe, dla PKS, MZK i prywatnych busów. Plac jest wystarczający, a usprawnieniem byłoby także bezpośrednie skierowanie ruchu z dworca na ulicę Poniatowskiego, co jest możliwe. Tutaj jednak konieczna jest współpraca z samorządem miejskim i liczę, że burmistrz Jarosławia będzie tym zainteresowany – dodaje starosta. – Byłby to główny węzeł jarosławski dla komunikacji publicznej i to jest rozwiązanie, do którego trzeba dążyć. Nie wiem, czy pan burmistrz będzie nadal idea fix plany tworzył trudne do zrealizowania, czy wesprze powiat – pyta Tadeusz Chrzan.

Burmistrz poprzeć chce, ale…

Burmistrz Waldemar Paluch wyjaśnia, że również planował stworzyć takie centrum przesiadkowe, ale przed dworcem PKP. – W 2016 roku rozpocząłem plany nad uruchomieniem zamiany działek z powiatem jarosławskim. Rada Miasta Jarosławia i Rada Powiatu Jarosławskiego wyraziły zgodę na zamianę tych działek ­– informuje burmistrz. Wyjaśnia, że w 2017 roku starosta Tadeusz Chrzan przedstawił mu plany przebudowy obiektu peronów PKS- u, gdzie dworzec przesiadkowy miał się znaleźć. – Pan starosta z tego powodu zablokował moje plany. Nie doszło do zamiany działek, chociaż były uchwały obu rad podjęte w tej sprawie. Czekałem długo, aby inwestycja na dworcu PKS została zakończona i liczyłem na to, że faktycznie nasze autobusy MZK, będą mogły się tam zatrzymywać. I już nie będziemy musieli ich czasowo trzymać na ul. Królowej Jadwigi. Po usunięciu osłon, które były przy budowie obiektu, zobaczyliśmy, że tam tak naprawdę na nic nie ma miejsca – twierdzi burmistrz W. Paluch. – Zamiast dworca PKS jest galeria handlowa, jest parking dla samochodów osobowych i nie ma miejsca dla naszych autobusów MZK, już nie mówiąc o busach, których jest w tym samym czasie od 10 do 20 o różnych gabarytach. Nawet punkt obsługi pasażerów jest strasznie mały. I ta ogromna ilość ludzi, która czeka codziennie na autobusy PKS, MZK czy na busy, po prostu się tu nie zmieści – kontynuuje burmistrz.

Centrum przesiadkowe przed dworcem PKP?

Twierdzi, że jest otwarty na propozycję starosty. – Na dzisiaj nie mam jednak wizji, jakby miało to centrum wyglądać. – Jeśli zaczną tam jeździć jeszcze nasze autobusy, będzie tam niebezpiecznie dla tych ludzi, którzy przyjeżdżają na zakupy do sklepów – mówi. Tłumaczy, że jeżeli nie będzie możliwość uruchomienia w nowym centrum przystanku dla miejskich autobusów, podejmie od nowa próby, by doprowadzić do zamiany działek i ruszyć z pracami nad centrum przesiadkowym, ale przed dworcem PKP. – Być może kolejny raz podejmiemy się rozmów z PKP o przejęciu terenu, gdzie obecnie zatrzymują się busy, bo widzimy, w jak opłakanym i tragicznym stanie on jest. Tam też nie można normalnie dojechać, też są ogromne dziury, niejednokrotnie mieszkańcy się zwracają do mnie, byśmy te dziury załatali. My nie możemy łatać dziur na drogach prywatnych, bo akurat te należą stricte do PKP – wyjaśnia W. Paluch.

Będziemy powolutku robić sami

Starosta Tadeusz Chrzan na brak miejsca w nowo oddanym centrum ma pomysł: – Prowadzimy rozmowy z PKP, bo na końcu dworca została pusta działka, będziemy próbowali tę działkę pozyskać. Tam chcielibyśmy zrobić miejsce, gdzie kierowca będzie mógł poczekać na odjazd, by nie zajmować stanowisk odjazdowych. Trzysta metrów  dalej mamy dużą bazę PKS-u, gdzie kierowcy również mogą zajeżdżać – informuje. Wyjaśnia nam również, że nie rezygnuje z planów na połączenie ulicy Poniatowskiego z nowym dworcem autobusowym. – To drugi etap, ale my jesteśmy przygotowani, myślę, że za rok, za półtora ta komunikacja będzie się tamtędy odbywać. Jeżeli miasto włączyłoby się i chciało wesprzeć, byłoby na pewno szybciej wykonane. To dla wygody i bezpieczeństwa mieszkańców, ale także dla poprawy wizerunku miasta. Ale tego zaangażowania nie widzę, bo radni budżet przyjęli i ani słowa w nim o ważnej inwestycji dla miasta. W takim wypadku będziemy powolutku robić sami. W tej chwili przygotowujemy koncepcję, kolejny krok to wykonanie projektu technicznego. Jak będzie gotowy, będziemy się zastanawiać się, skąd wziąć środki – mówi Tadeusz Chrzan.

Ewa KŁAK-ZARZECKA

FOT. Ewa KLAK-ZARZECKA

nowe centrum dworcowe pks-u czy centrum handlowe? - komentarze opinie

 • gość 2019-04-02 23:16:49

  ile surowiec wziął za otwarcie symboliczne 8 milionów?

 • zenekblues - niezalogowany 2019-04-03 14:54:20

  kto śmigał z tacą, może kanciarz ???

 • gość 2019-04-04 20:52:57

  Panie Starosto a gdzie te 80% powierzchni dla przedsiębiorców z jarosławia,tak Pan obiecywał przed rozpoczęciem budowy! Może ktoś z Naszych mieszkańców jest właścicielem BIEDRONKI ?

 • Gość - niezalogowany 2019-04-05 00:29:41

  Dlaczego ksiądz bierze udział w uroczystości otwarcia dworca? Polska jest krajem świeckim i występuje rozdział kościoła od państwa, przynajmniej taki zapis znajduje się w konstytucji.

 • gość 2019-04-06 17:54:46

  Czyli z szumnych zapowiedzi na temat Centrum Komunikacji mieszkańcy mają kolejną Biedronkę. Nie wiem jak to sobie wyobraża Pan Starosta ale tam gdzie manewrują autobusy nie powinni szwendać się piesi. Jeden wielki chaos.

 • Gość - niezalogowany 2019-04-08 04:13:33

  Poraża mnie indolencja umysłową starosty i jego podwładnych odpowiedzialnych za kształtowanie przestrzeni publicznej. Oddane do użytku obiekty to potworki architektoniczne bez wizji urbanistycznej, nie nawiązujące do modernistycznej architektury dworca PKP czy zabytkowej kamienicy Storcha. Architektura to jedno, a brak wyobraźni i planowania przestrzennego to drugie. Wykonany projekt zabił możliwości wykonania centrum komunikacyjnego dla miasta i powiązania różnych form transportu. Zastanawiam się kiedy profesjonaliści będą angażowani do takich przedsięwzięć a nie dyletanci amatorzy tylko z dużymi ambicjami i ego. Konkludując nowo oddany obiekt to kompletna porażka funkcjonano-architektoniczna

 • gość 2019-04-08 20:23:51

  ignorancja i arogancja władz powiatu

 • gość 2019-04-08 20:45:18

  w pobliżu: Piotruś Pan, Żabka, GAMAspołem, Kaufland, (który wykosił polską Stokrotkę), Centrum ABC, Lidl, Tesco, Aljan, ale Biedronki na dworcu, PIĄTEJ w Jarosławiu rzeczywiście tu brakowało - to się nazywa Centrum Komunikacji wg władz powiatu - dziękuję serdecznie w imieniu podróżnych i mieszkańców

 • gość 2019-04-09 07:57:26

  Takiego Starostę wybraliście! Więc nie narzekać tylko brać się do pracy!

 • Gość - niezalogowany 2019-04-09 21:18:21

  Starosta to tak trochę nawija nam makaron na uszy z tym centrum przesiadkowym, była możliwość „zarobienia” i oto jest biedra PKS zjadł już pieniądze za wynajem a teraz czeka na kasę z PiS działania starostwa by ratować PKS troszkę mnie irytują życzę powodzenia

 • gość 2019-04-10 22:11:17

  "Jarosław wraca do chlubnej przeszłości stając się miastem opartym na handlu. Będzie jak przed wiekami tylko troszkę inaczej. W czasie gdy obecny burmistrz o fotel włodarza miasta się starał słyszeliśmy, że pod względem powierzchni handlowej przypadającej na mieszkańca Jarosław jest w europejskiej czołówce przeskakując nawet duże aglomeracje zachodu. Upłynęło kilka lat i powierzchni handlowej przybyło. Za chwilę zwiększy o dziesiątki tysięcy metrów kwadratowych.
  Nic tylko kupować. Co kto chce.
  Niestety za zakupy trzeba płacić, a jeśli się nie jest w grupie uprzywilejowanej, to wcześniej trzeba zarobić. Tu jesteśmy w ogonie. Bezrobocie w kraju na poziomie kilku procent. U nas kilkanaście. Nowe powierzchnie produkcyjne to, co najwyżej kilka procent w porównaniu z handlowymi. Na razie się kręci, ale kiedyś przyjdzie konieczność zbilansowania. Może być ciekawie, gdy okaże się, że sklepy pełne, a złotówek brakuje. Centrum Jarosławia nie zmieniło się komunikacyjnie przez dziesięciolecia. Co kawałek wąskie gardła. Są osiedla, z których wyjazd wymaga sporej dawki cierpliwości. Po uruchomieniu mniejszej galerii zwanej dworcem przejazd też się nie poprawi." To są 'mądre inaczej' decyzje naszych władz.

Dodajesz jako: |


Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez ekspresjaroslawski.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

EKZ-PRESS Ewa Kłak-Zarzecka z siedzibą w Jarosław 37-500 , Cerkiewna 3

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"