5°C rozproszone chmury

Otrzymali stypendia ministra kultury

Czworo uczniów Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Jarosławiu, którzy tworzą kwartet gitarowy Felice Guiatr Quartet, znalazło się w gronie 100 uczniów z całej Polski, którzy otrzymali stypendia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

To wybitni uczniowie szkół artystycznych – muzycznych, plastycznych i baletowych. Stypendium takie może być przyznane uczniowi szkoły średniej  artystycznej, który ma wysoką średnią ocen z przedmiotów artystyczno-zawodowych i jest laureatem krajowego lub międzynarodowego konkursu. Kwota wypłacana jest jednorazowo, by umożliwić np. zakup instrumentu lub pokrycie kosztów konkursu lub warsztatów. – Ministerialne stypendium ma ułatwić laureatowi start w artystyczne życie. Finansowe wsparcie skróci drogę do zakupu wymarzonego instrumentu czy udziału w międzynarodowym konkursie. Ma ono także za zadanie wesprzeć rodziców stypendysty w podejmowaniu istotnych decyzji o przyszłości dziecka – podkreślała podsekretarz stanu w MKiDN Wanda Zwinogrodzka przy okazji uroczystości, która odbyła się 30 października w Sali Balowej Zamku Królewskiego w Warszawie.

W tym roku wśród stypendystów byli jarosławscy gitarzyści, którzy rozsławiają miasto w Polsce i poza jej granicami. Felice Guitar Quartet to kwartet gitarowy grający w składzie: Natalia Kornatka, Dorota Perczyńska, Olga Hala i Kacper Kardasiński. Cała czwórka otrzymała stypendia. Ich opiekunem jest nauczyciel gitary klasycznej Robert Polański. Kwartet ma na swoim koncie wiele sukcesów. Dwukrotnie zwyciężył w renomowanym konkursie w Stanach Zjednoczonych – w ubiegłym i obecnym roku.

hl

FOT. Zbiory WŁASNE

Otrzymali stypendia ministra kultury komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Muzyka, Jarosław - więcej informacji