10°C całkowite zachmurzenie

Parafianie Kolegiaty wprowadzeni w błąd? Ogród różany nie powstanie z projektu Budżetu Obywatelskieg

Parafianie Kolegiaty głosowali w ub. roku na projekty Budżetu Obywatelskiego, bo mieli dostać 40 tys. zł na Ogród Różańcowy. Prosił o to ksiądz proboszcz, więc po mszach ustawiali się w kolejce, by oddać głos. Dziś burmistrz tłumaczy, że za te pieniądze powstanie nie Ogród Różańcowy, a Ogród na Skarpie. Ogród na Skarpie to kilka rodzajów roślin poza terenem Kolegiaty, wzdłuż schodów prowadzących na Podzamcze. Wierni są zbulwersowani.

Zgłosili się do nas parafianie parafii pw. Bożego Ciała w Jarosławiu, którzy zbulwersowani są faktem, że burmistrz ogłasza nowy Budżet Obywatelski na 2019 rok, a nie zrealizował jeszcze projektów, które zostały przegłosowane w ubiegłym roku. Mówili głównie o projekcie, który jest im najbliższy. To Ogród Różańcowy, który powstaje za świątynią w kierunku skarpy. Przed laty część tego terenu należała do Zespołu Szkól Plastycznych w Jarosławiu. Młodzież korzystała tu z amfiteatru, przez następne lata teren ten stał zarośnięty. Kilka lat temu został przekazany na własność parafii, a ksiądz proboszcz rozpoczął tu urządzanie Ogrodu Różańcowego i stacji Drogi Krzyżowej, gdzie wierni wśród zielni i kwiatów będą mogli rozważać tajemnice różańca, a po zrealizowaniu kolejnego etapu – stacji Drogi Krzyżowej. Ogród zwany jest także różanym, ponieważ każda z czterech jego części, będzie upiększona innym kolorem róż.

Trzy projekty fundacji

W ubiegłym roku Fundacja Dróg Kulturowych wzięła na siebie obowiązek złożenia wniosku do Budżetu Obywatelskiego. Fundacja, której prezesem jest Zbigniew Możdżeń, były doradca burmistrza Waldemara Palucha, złożyła trzy projekty: największy A02 na 150 tys. zł pod nazwą „Droga Integralnej Odnowy Człowieka „Via Reginae”. Z projektu tego miały skorzystać cztery parafie: parafia pw. Bożego Ciała, parafia pw. NMP Królowej Polski, klasztor OO. Dominikanów, parafia greckokatolicka pw. Przemienienia Pańskiego oraz Ośrodek Kultury i Formacji Chrześcijańskiej im. Sł. Bożej Anny Jenke. Drugi projekt B11 pn. „Ogród na Skarpie” opiewał na 40 tys. zł. Trzeci zaś to projekt C05 pn. „Piknik promujący drogi kulturowe”, który ma odbyć się podczas Jarmarku Benedyktyńskiego w Jarosławskim Opactwie.

Parafianie Kolegiaty mogli zagłosować na wszystkie trzy projekty. Taka prośba została do nich skierowana w gazetce parafialnej „W cieniu Kolegiaty”. Ksiądz proboszcz prosił o to także po każdej Mszy św. – Wnioski leżały na stoliku, wierni stali w kolejce, by oddać głosy nie tylko na ogród, ale na wszystkie trzy projekty. Na kartce nie było opisów, czego projekty dokładnie dotyczą, lecz oznaczenia: A02, B11 i C05. Przy projekcie „Ogród na Skarpie” nie było opisu, ani numerów działek, gdzie ten ogród ma powstać. Przekaz był jasny – głosujemy na Ogród Różańcowy, a czy on się nazywa na Skarpie czy inaczej, nie miało znaczenia. Dziś okazuje się, że oddaliśmy głosy nie nasz ogród, a na jakiś skwerek zieleni nienależący do Kolegiaty. Ktoś sprytnie wykorzystał parafian, by zebrać głosy na swoje projekty – mówi jedna z parafianek.  

Dzięki wiernym Kolegiaty projekty Fundacji Dróg Kulturowych zebrały prawie najwięcej głosów w mieście. Pierwszy Via Reginae – 1077 głosów, drugi, czyli ogród – 865, a piknik promujący fundację – 936 głosów.

Ogród będzie, ale w innym miejscu

Parafianie czekają na efekty swojego głosowania, tymczasem okazuje się, że Ogród Różańcowy nie będzie finansowany z Budżetu Obywatelskiego. Jak dowiedzieliśmy się od rzecznika burmistrza Huberta Ochmańskiego, w internecie została umieszczona informacja o zamiarze zawarcia umowy i jeszcze w czerwcu miały odbyć się negocjacje z wykonawcą w tej sprawie. Jednak dotyczą one zupełnie innej inwestycji. Ogród na Skarpie ma być zlokalizowany na działkach nr 2081/2 i 2333 (oznaczone na mapce kolorem żółtym i czerwonym), a więc położonych wzdłuż schodów prowadzących na Podzamcze. Ogród na Skarpie to: „wykonanie nasadzeń: berberys, róża pomarszczona, buki kolumnowe, bukszpan cięty w kulę, mała architektura: ławki, odmalowanie barierki wzdłuż schodów, przełożenie kostki na schodach” – czytamy w odpowiedzi rzecznika prasowego burmistrza Waldemara Palucha. W dalszej odpowiedzi czytamy: „Projekt obejmuje zaprojektowanie architektoniczno-florystyczne ogrodu na skarpie obejmujące uporządkowanie, oczyszczenie i wyrównanie terenu (w tym drobne roboty ziemne), małą architekturę oraz nowe nasadzenia kwiatów i krzewów”.

O to, kto wprowadził w błąd parafian, zapytaliśmy prezesa Fundacji Dróg Kulturowych: – My, jako fundacja, poddaliśmy pomysły i złożyliśmy projekty. Realizacja należy do Urzędu Miasta – mówi prezes Zbigniew Możdżeń. Dlaczego nie są one realizowane i kto wprowadził parafin w błąd, nie wie. – Fundacja będzie realizować projekt na 10 tys. zł, a więc piknik – dodaje.

Do tematu powrócimy.

Ewa KŁAK-ZARZECKA

fot. Ewa Kłak-Zarzecka

Parafianie Kolegiaty wprowadzeni w błąd? Ogród różany nie powstanie z projektu Budżetu Obywatelskieg komentarze opinie

  • Gość - niezalogowany 2018-07-19 09:35:42

    Za wycięcie tyłu zdrowych drzew dla widzi mi się Bocha Powinien zająć się tym prokurator

  • Gość - niezalogowany 2018-07-22 21:40:05

    Jeszcze nie raz ani nie dwa zobaczycie drodzy mieszkańcy palucha, ale tego środkowego ze strony burmistrza Palucha. Dlatego w październiku przy urnach pokażcie mu też środkowego Palucha.

Dodajesz jako: Zaloguj się

Samorząd, Jarosław - więcej informacji