7°C rozproszone chmury

Pomnik Pamięci Narodowej odsłonięty (ZDJĘCIA)

Pomnik Pamięci Narodowej w Jarosławiu został dzisiaj oficjalnie odsłonięty. W uroczystości uczestniczyli m.in. marszałek Sejmu, przedstawiciel prezydenta RP, marszałek województwa, wojsko, policja.

Uroczystość otworzył program artystyczny w wykonaniu uczniów szkoły sióstr Niepokalanek. Mszy św. przewodniczył metropolita przemyski abp Adam Szal. Po Mszy św. arcybiskup poświęcił pomnik. List od prezydenta Andrzeja Dudy odczytał jego przedstawiciel  - Andrzej Waśko. Obecny był także marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński. Poseł Anna Schmidt-Rodziewicz odczytała list od premiera Mateusza Morawieckiego oraz prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.  W uroczystości udział wzięli także przedstawiciele samorządów z marszałkiem województwa Władysławem Ortylem, starostą Tadeuszem Chrzanem i burmistrzem Waldemarem Paluchem, a także przedstawiciele szkół z Jarosławia i służby mundurowe. Uroczystość prowadził inicjator budowy pomnika – ks. prałat Andrzej Surowiec.

Pomnik Pamięci Narodowej ma 32 metry długości, jego projekt wykonał Dariusz Jasiewicz. Pomnik upamiętnia najważniejsze wydarzenia w dziejach Polski – od Chrztu Polski w 966 roku do pontyfikatu papieża Jana Pawła II. Znalazły się tam popiersia i płaskorzeźby m.in. Jana III Sobieskiego, Tadeusza Kościuszki, generała Józefa Sowińskiego, Romualda Traugutta, Józefa Piłsudskiego, ks. Ignacego Skorupki, Witolda Pileckiego, ks. Jerzego Popiełuszki, kardynała Stefana Wyszyńskiego, kardynała Augusta Hlonda i Jana Pawła II. Pomnik łączy się z istniejącym w tym miejsku pomnikiem katyńskim z akcentami smoleńskimi dobudowanymi po katastrofie z 2010 roku. 

hl

FOT. Hubert LEWKOWICZ

pomnik pamięci narodowej w jarosławiu odsłonięty - komentarze opinie

 • gość 2018-10-27 04:09:04

  Kto robił te zdjęcia? Zaspane twarze, niewyraźne miny - oszczędzano miejsce na karcie pamięci? No proszę ...

 • gość 2018-10-27 04:19:43

  Jako, że w swoim życiu trochę fotografowałem, chcę przekazać uprzejmą uwagę w kierunku adeptów fotografii. Po pierwsze - wyrzuć śmieci! No tak! Tak, tak! Przed zamieszczeniem w sieci, co się napstrykało, trzeba to obejrzeć. Sory, ale autor chyba nie obejrzał ...

 • gość 2018-10-27 04:36:35

  to dalej ja, ten "gość". Mała, grzeczna podpowiedź dla autora, przed zamieszczeniem zdjęć, obejrzyj co napstrykałeś. A może lepiej, 1/3 z nich, te udane zdjęcia tylko publikować?

 • gość 2018-10-27 04:46:53

  Do moderatora: b. proszę usunąć moje powyższe nieprzychylne opinie nt. fotografowania. Przepraszam szczerze, to alko ...

 • gość 2018-10-30 07:45:21

  O foto nr. 6 przyjaciele Mariusz i tadek

 • Gość - niezalogowany 2018-10-30 20:35:43

  Poczet flagowy porażka gosc noe oddal honoru i stoi dziwi

 • Janusz - niezalogowany 2018-10-31 11:51:37

  Nie zabrakło i ogrodnika z Przemyśla, ta jego mina w poszukiwaniu rozumu bezcenna. Za resztę zapłacisz z tacy.

Dodajesz jako: Zaloguj się

Religia, Jarosław miasto - więcej informacji