5°C bezchmurnie

Radni nie zgodzili się na 50 lat dzierżawy bez przetargu

Radni po raz drugi nie zgodzili się na oddanie 7 hektarów terenu po wysypisku przy ul. Kolaniki w 50-letnią dzierżawę bez przetargu. – Ta uchwała została przyjęta negatywnie. Dlaczego po dwóch tygodniach wraca na sesję nadzwyczajną? – pytał radny Piotr Kozak.

Radni propozycją burmistrza Waldemara Palucha oddania tego terenu na 50 lat dzierżawy prywatnej osobie i to bez przetargu mieli zajmować się na sesji zwyczajnej 22 marca. Nie przyjęli wówczas tego projektu uchwały do programu sesji. Po dwóch tygodniach na sesji nadzwyczajnej, jak przypuszczaliśmy, gdy program układa już ten, kto sesję zwołuje, a więc burmistrz, projekt ten pojawił się ponownie. Ponownie bez podania, kto zabiega o ten teren. Burmistrz znowu tłumaczył, że jest osoba zainteresowana dzierżawą, która chce zainwestować i posadzić na tym terenie rośliny energetyczne. Ta argumentacja nie przekonała radnych, którzy rozpatrywali projekt uchwały podczas obrad komisji stałych rady. – Nie chcemy, by nagle na teren byłego wysypiska zaczęły trafiać jakieś odpady. Mieszkańcy mieli z byłym składowiskiem wiele problemów, nie możemy zafundować im kolejnych – mówi radny Mariusz Walter, który jest mieszkańcem dzielnicy nr 7.

Nie przekonała ich także podczas sesji nadzwyczajnej mimo wyjaśnień burmistrza: – Jest przedsiębiorca, który chce zainwestować ogromne środki. Na dziesięciu hektarach chce posadzić rośliny wysokoenergetyczne, które rosną 25 lat – tłumaczył. Pytał także radnych: – Przez tyle lat stało to puste, czy ktoś się zgłaszał? Ten przedsiębiorca chce płacić podatek. Cieszmy się, że jest przedsiębiorca, który chce inwestować. Poza tym mówi się, że Jarosław jest najbardziej zanieczyszczonym miastem pyłami PM10. Taka roślinność to przecież ochrona środowiska – apelował.

Radni byli oburzeni jednak, że burmistrz zachwala inwestora, a w projekcie uchwały nie podał jego nazwiska. – Czy to pana kolega, czy dobry znajomy? – pytali burmistrza.

Burmistrz tłumaczył, że nazwiska osób, które starają się o dzierżawę nigdy nie są w uchwałach podawane. Wystarczyło jednak sięgnąć po materiały z sesji, która odbyła się 22 marca, a nazwiska lub nazwy firm w projektach uchwał o wyrażeniu zgody przez radę na dzierżawę czy nabycie gruntu widnieją.

Po naciskach padło na sali nazwisko osoby, która chce zagospodarować teren po byłym wysypisku. Jak się okazało to osoba fizyczna.

Radny naciskali na burmistrza, by teren na tak długi okres wydzierżawić w trybie przetargowym. Podkreślali, że jeżeli chodzi tu zysk dla miasta, to może zgłosi się inny inwestor, który zapłaci więcej. Sugerowali także, że zasadzeniem może zająć się któraś z miejskich spółek. Burmistrz twierdził jednak, że samorząd nie jest od prowadzenia działalności gospodarczej, a spółkom to się nie opłaci. Przewodniczący rady miasta Janusz Szkodny zadał wówczas pytanie: – Osobie prywatnej się to opłaci, a nam nie – mówił. Radni projekt ten odrzucili.

EKZ

fot. Ewa Kłak-Zarzecka

radni nie zgodzili się na 50 lat dzierżawy bez przetargu radni po raz drugi nie zgodzili się na oddanie 7 hektarów terenu po wysypisku przy ul. kolaniki w 50-letnią dzierżawę bez przetargu. – ta uchwa - komentarze opinie

 • gość 2018-04-10 15:43:32

  Pani redaktor ZARZECKA kiedy na łamach pani periodyku pojawią się artykuły o: 1. Bezprawnym sprawowaniu funkcji Radnego Miasta Jarosławia przez mieszkańca Przemyśla. 2. O tym jak Radny WALTER za pieniądze podatników doprowadził oświetlenie do swojej działki na ul. Batalionów Chłopskich. 3. O tym jak Radny HOŁUB pobrał bezprawnie wynagrodzenie za przewodnik turystyczny z kasy UM Jarosławia za pośrednictwem Dominikanów.

 • Gość - niezalogowany 2018-04-10 21:45:30

  No właśnie kiedy mieszkańców dowiedzą się o prawdziwym obliczu radnych?

 • gość 2018-04-11 07:08:40

  panie pirozek niech pan poda publicznie nazwisko sadownika to ocenimy leśnika

 • gość 2018-04-11 07:50:10

  Treść komentarza...

Dodajesz jako: Zaloguj się

Samorząd, Jarosław - więcej informacji