14°C bezchmurnie

Rażący błąd w napisie na nowej kaplicy

Na kaplicy na budowanym cmentarzu przy ul. Szczytniańskiej umieszczono łaciński napis z rażącym błędem gramatycznym. Urząd miasta zapewnia, że pomyłka zostanie usunięta.

Czy jarosławskie inwestycje nie mogą przebiegać bezproblemowo? Niedawno pisaliśmy o podcięciu korzeni drzew w parku oraz o wątpliwościach dotyczących odnawiania ogrodzenia. Tym razem sprawa dotyczy nowej kaplicy cmentarnej. – Na profilu jednej lokalnych gazet na Facebooku przeczytałem, że niebawem w Jarosławiu zostanie oddany do użytku nowy cmentarz. Artykuł zilustrowany był zdjęciem kaplicy, na której umieszczono napis łaciński napis „Bogu Najlepszemu Największemu”, nawiązujący zresztą do starożytnych tradycji. Napis był z błędem gramatycznym, który od razu, choć nie jestem filologiem klasycznym, wpadł mi w oczy – mówi Piotr Kaplita ze Stowarzyszenia Muzyka Dawna w Jarosławiu. Od lat zajmuje się muzyką dawną, więc łacina nie jest mu obca. Jak powiedział nam, na wybudowanej kaplicy widnieje napis „Deo Optima Maxima”. Poprawna wersja powinna brzmieć: „Deo Optimo Maximo”. Z wersji zamieszczonej na jarosławskiej kaplicy, można by wyciągnąć wniosek, że „Bóg” jest rodzaju żeńskiego. – W Polsce tradycja odwiedzania cmentarzy we wszystkich Świętych i w Dniu Zadusznym jest bardzo rozbudowana. Nie chciałbym mieszkać w mieście, w którym na cmentarzu było widać taką gafę.– dodaje P. Kaplita.

Dziwić może, że wykonywanego napisu nie skonsultowano z nikim. Niekoniecznie z filologiem klasycznym, ale choćby z jakimś księdzem. My to zrobiliśmy. Bezsprzecznie napis na kaplicy zawiera błąd. Zresztą, napis „Deo Optimo Maximo” zobaczyć można w wielu miejscach, na wielu zabytkowych kościołach i powinien być znany zarówno zleceniodawcy prac, jak i wykonawcy.

Sytuację opisywaną przez Piotra Kaplitę potwierdziliśmy na miejscu. Co więcej, uwagę naszą zwrócił fakt, że literki umocowane były za pomocą jakichś kolorowych taśm (?). Jak powiedzieli nam mieszkający w bezpośrednim sąsiedztwie ludzie, literki z nowej kaplicznej elewacji już nie raz odpadały. Czyżby napis sam dawał do zrozumienia, że jest błędny i należy go zmienić?

O sprawę błędu w napisie zapytaliśmy inwestora, czyli władze miasta. – Sprawa pomyłki w napisie jest nam znana. Został on błędnie sformułowany przez projektanta. Wykonawca prac w ramach dobrej współpracy, mimo iż nie należy to do zakresu jego zadań, zgodził się zmienić napis tak, aby brzmiał prawidłowo. Jesteśmy umówieni, że zostanie to wykonane w ciągu kilku dni – mówi Hubert Ochmański, rzecznik prasowy burmistrza Jarosławia.

Zapytaliśmy też o sprawę odpadających liter i o to, czy prowadzony jest należyty nadzór nad tą inwestycją. – Po zmianie napisu wykonawca dołoży starań, aby poszczególne litery były prawidłowo przymocowane – twierdzi w odpowiedzi Hubert Ochmański, rzecznik prasowy burmistrza.

Hubert Lewkowicz

Fot. Hubert Lewkowicz

Rażący błąd w napisie na nowej kaplicy komentarze opinie

 • adam - niezalogowany 2018-06-12 21:10:24

  i znowu specjalista od inwestycji

 • gość 2018-06-13 05:56:59

  o inwestycje to pirozek burmistrzu pirozek dom seniora , park Panie Burmistrzu czy kopniak nie jest jedynym rozwiązaniem boliwijczyk niech wraca do uniwersytety

 • gość 2018-06-14 13:05:23

  bolszewicy , a to po winku szczitał

 • gość 2018-06-20 19:55:55

  .. takich mamy doradców w ratuszu ;)

Dodajesz jako: Zaloguj się

Samorząd, Jarosław - więcej informacji