7°C rozproszone chmury

Smaki z babcinej spiżarni

Wielu z nas pamięta zapachy i smaki potraw z babcinej spiżarni. Jesień to czas, gdy takie spiżarnie wypełniały zimowe przetwory. Do tych tradycji nawiązuje konkurs, którego siódma edycja odbyła się w sali Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Jarosławiu. Zdaniem uczestników było zaprezentowanie przetworów zimowych. Oryginalnych i jednocześnie tradycyjnych, nawiązujących do dziedzictwa kulinarnego ziemi jarosławskiej.

– Chcemy także kultywować, propagować i pogłębiać wiedzę o polskiej tradycji kulinarnej, jako elemencie dziedzictwa kulturowego – mówi Tadeusz Chrzan, starosta jarosławski. W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 19 kół gospodyń wiejskich i stowarzyszeń. Po raz pierwszy konkurs odbył się w Jarosławiu. – Co roku chętnych jest więcej, ale pewnym ograniczeniem jest wielkość świetlic wiejskich i domów kultury, w których corocznie odbywa się wydarzenie. Ale nie chcemy zrezygnować z tego, by konkurs odbywał się w gminach wiejskich naszego powiatu – podkreśla starosta.

Jurorami 7. edycji konkursu byli: Zofia Kasperek (Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego), Wioletta Stoch (Zespół Szkół Spożywczych Chemicznych i Ogólnokształcących) i Krzysztof Zieliński (Stowarzyszenie „Pro Carpathia”, ekspert z zakresu kuchni regionalnej). Nagrody główne otrzymały: Stowarzyszenie Miłośników Lutkowa (w kategorii mięs za łopatkę zapiekaną), Koło Gospodyń Wiejskich w Zapałowie (w kategorii owoce i warzywa za kiszonkę warzywną), Koło Gospodyń Wiejskich w Manasterzu  (w kategorii grzyby za prawdziwki marynowane),   Stowarzyszenie „Kobiety razem w Sobiecinie” (w kategorii nalewki za nalewkę miętową). Statuetkę „Smak Marszałka Województwa Podkarpackiego” otrzymało Koło Gospodyń Wiejskich w Wysocku, a nagrodę tę wręczał członek zarządu województwa Lucjan Kuźniar. Ponadto przyznano wyróżnienia, które odebrały wszystkie startujące zespoły.

- Każda z zaprezentowana potrawa jest na bazie zdrowych i naturalnych produktów. Takich, które można spotkać tylko na polskiej, podkarpackiej wsi. Moda na zdrową i smaczną żywność jest u nas od zawsze. I bardzo nas to cieszy, że ta świadomość zaczyna docierać także trochę dalej. Wyniki konkursów, choć ważne, nie są jednak najważniejsze. Czasami naprawdę bardzo trudno zdecydować w czym tkwi różnica, bo na pewno nie w jakości czy smaku, między zwycięzcami a wyróżnionymi. Udział w konkursie daje szansę wszystkim uczestnikom na pewną inspirację, podpatrzenie, co tam u sąsiada, wymianę doświadczeń – podkreśla związana od początku z konkursem Teresa Jasiewicz z Tuczemp.

hl

Smaki z babcinej spiżarni komentarze opinie

  • jolita - niezalogowany 2017-11-21 10:52:34

    Chetnie bym zajadala takie smaki. Niestety najczesciej sama kupuje w domu roznego rodzaju przetwory ze wzgledu na brak czasu na przygotowanie takich smakolykow. Co nie zmienia faktu ze jak kupie porzadne np frykasa to nie ma sie czego uczepic smak jakby prawdziwa babcia zrobila. Na zime to wygodne bo od razu szybciej sie ugotuje obiad czy kolacje

  • smakidawnychlat - niezalogowany 2018-11-06 11:30:08

    Nasiona konopi są doskonałym źródłem białka, ponieważ ponad 25% ich całkowitej ilości kalorii pochodzi z białka wysokiej jakości. Jest to znacznie więcej niż podobne pokarmy, takie jak nasiona chia i nasiona lnu , których kalorie stanowią 16-18% białka. Nasiona konopi są również źródłem witaminy E i minerały, takie jak fosfor, potas, sód, magnez, siarkę, wapń, żelazo, cynk https://konopiafarmacja.pl/produkty-konopne/99-nasiona-konopi-nieluskane-250g.html?search_query=nasiona&results=3

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ludzie, Jarosław miasto - więcej informacji