22°C bezchmurnie

Solidarność w Learze od 10 lat

Członkowie Organizacji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” Lear Corporation Poland obchodzili w niedzielę 10 września 10-lecie działalności związku.

Solidarność to jedność serc, umysłów i rąk zakorzenionych w ideałach, które są zdolne przemieniać świat na lepsze  – te słowa ks. Jerzego Popiełuszki padały podczas niedzielnej uroczystości wiele razy. – Jesteśmy jedynym związkiem, który ma swojego patrona bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. Powinniśmy być z tego dumni – podkreślał Szymon Wawrzyszko, przewodniczący Zarządu Regionu Ziemia Przemyska NSZZ „Solidarność”. Podczas Mszy św. odprawionej z okazji jubileuszu związku w kościele pw. NMP Królowej Polski w Jarosławiu członkowie „S” oraz uczestnicy Eucharystii mogli ucałować relikwie bł. ks. J. Popiełuszki.

W uroczystości wzięli udział nie tylko jarosławscy działacze związkowi i jego członkowie. Wśród gości znaleźli się m.in. działacze „S” z Mielca i Gdańska, ks. proboszcz parafii NMP Królowej Polski Krzysztof Szczygielski, poseł RP Anna Schmidt-Rodziewicz, wicemarszałek województwa Maria Kurowska, radna wojewódzka Anna Huk, starosta jarosławski Tadeusz Chrzan, wiceprzewodniczący Rady Miasta Jarosławia Tadeusz Słowik, wójtowie: Laszek – Stanisław Gonciarz oraz Radymna Bogdan Szylar, Tadeusz Majchrowicz, przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ „S” Podkarpacie, który reprezentował na uroczystości przewodniczącego Piotra Dudę. T. Majchrowicz odczytał list skierowany do związkowców.

Wszyscy goście gratulowali działaczom związkowym w Lear Corporation aktywności, liczebności i podejmowania wielu cennych inicjatyw. – Przed dziesięcioma laty ze śp. Przewodniczącym Andrzejem Buczkiem spędzaliśmy wiele czasu jeżdżąc do Gdańska. Rozmawialiśmy wówczas często o tworzeniu się waszej organizacji. On podchodził do niej, jak do własnego dziecka. Przeżywał to, jak wraz ze swoim wówczas prawnikiem Szymonem Wawrzyszko, udawało się tworzyć w tak trudnej w tym czasie  firmie związek „Solidarność”. Dziś podajemy was jako przykład tego, że można stworzyć wielką, wspaniałą organizację – podkreślał przewodniczący T. Majchrowicz. Wspominał wiele inicjatyw, jak mówił, przez duże i przez małe „s”. Wspomniał o niezwykłym wydarzeniu, jakim była budowa domu dla pracownicy Lear, członkini związku pani Haliny i jej córki Łucji, w którą włączyli się nie tylko działacze związkowi z Lear Corporation Poland, ale z całej Polski.

Historię związku przypomniał obecny jego przewodniczący Andrzej Salwa. Wspomniał pierwszego przewodniczącego Kazimierza Pieniążka, kolejnego Piotra Miazgę. Przypomniał o wielu inicjatywach członków związku, łącznie z trzymaniem warty przy trumnie śp. Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki Marii po katastrofie smoleńskiej. Mówił o udziale w protestach i manifestacjach, a także o organizacji manifestacji w obronie godnego traktowania pracowników zakładu, w tym obronie koleżanki Justyny. Największą akcją charytatywną związku, w którą włączyło się wiele środowisk, była wspomniana budowa domu dla pani Haliny. – Nasz związek to przede wszystkim ludzie, którzy tu pracują. Nasza organizacja ma być otwarta na ich potrzeby i na wspieranie naszego zakładu, bo chcemy by istniał on jak najdłużej, bo tu jest nasza praca i wielu kobiet z naszego regionu – podkreślał.

Ewa KŁAK-ZARZECKA

 

Solidarność w Learze od 10 lat komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się