21°C bezchmurnie

Teatr "Banalia" laureatem Jarosławskiego Kacpereka 2018

Zakończył się XXVI Przegląd Form Teatralnych „Jarosławski Kacperek”. W ciągu dwóch dni na scenie Powiatowego Ogniska Baletowego swoje aktorskie uzdolnienia zaprezentowało dziewięć amatorskich zespołów teatralnych.

Jarosławski Kacperek to już tradycyjny punkt na mapie wydarzeń kulturalnych organizowanych przez Miejski Ośrodek Kultury w Jarosławiu. Dziś (17 maja) zakończyła się XXVI edycja tego jednego z najstarszych przeglądów teatralnych w naszym mieście. Przegląd to nie tylko rozwijanie zainteresowań aktorskich wśród dzieci i młodzieży czy prezentacji na scenie swojego dorobku artystycznego, ale również upamiętnienie założycielki Teatru Lalki i Aktora „Kacperk”, Izabelli Melińskiej.
- Wszyscy zastanawiamy się skąd wzięła nazwa „Kacperek”. Kto tak naprawdę był założycielem teatru i komu go zawdzięczamy. A wszystko to za sprawą Izabelli Melińskiej, osoby, która bardzo zasłużyła się dla kultury Jarosławia i teatru jarosławskiego – mówiła dyrektor MOK, Elżbieta Śliwińska.
Na scenie mogliśmy zobaczyć m.in. takie spektakle jak: „Sennik”, „Tomcio Paluszek”, „Baśniowy Pociąg”. A także ambitniejsze dzieła jak „Jeleń” wg Sławomira Mrożka w wykonaniu Teatru Grymas. Komisja artystyczna w składzie: Elżbieta Winiarska, aktor Teatru Kacperek, lalkarz i animator kultury, Paweł Sroka, instruktor teatralny MOK oraz Danuta Pado, instruktor od spraw artystycznych przy Wojewódzkim Ośrodku Kultury w Rzeszowie, po dłuższych obradach wyłoni zwycięzców. Nagrodę Grand Prix otrzymał Teatr Banalia z Młodzieżowego Domu Kultury w Rzeszowie za spektakl „Ptasie Trele” w reżyserii Moniki Adamiec. Pierwsze miejsce i Złote Trzewiki Szczęścia powędrowały do szkolnego Teatru Lalki i Aktora w Turzym Polu. Drugie miejsce i Srebrne Trzewiki Szczęścia otrzymał Teatr Grymas z Ośrodka Działań Teatralnych Anety Adamskiej. Trzecie miejsce i Brązowe Trzewiki Szczęścia ex aequo wywalczyły koła teatralne ze Szkoły Podstawowej w Grodzisku i ze Szkoły Podstawowej nr 15 w Przemyślu. Jury przyznało również indywidualne nagrody za kreacje aktorskie, a otrzymali je: Miłosz Rzeszutek i Milena Czereba.
Organizatorzy przeglądu zapowiadają, że już w przyszłym roku rozszerzą ramy konkursu z wojewódzkiego na ogólnopolski. W ten sposób chcą podnieść rangę Jarosławskiego Kacperka.

k.
Fot. Łukasz Wolańczyk

Teatr "Banalia" laureatem Jarosławskiego Kacpereka 2018 komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Teatr, Jarosław - więcej informacji