10°C całkowite zachmurzenie

Uczniowie z Cieszacina Wielkiego prowadzili badania na temat energii ze słońca (ZDJĘCIA, WIDEO)

Kto to jest „prosument”, jak wydajne są panele fotowoltaiczne, jak zaplanować ich montaż. To tylko niektóre z zagadnień, jakie przedstawili uczniowie klasy II gimnazjum Szkoły Podstawowej im. Ignacego Łukasiewicza w Cieszacinie Wielkim w czasie konferencji „Słońce to OZE”.

Konferencja, która odbyła się 9 maja w Domu Bankietowym „Magnolia” w Kisielowie była podsumowaniem projektu przygotowanego w ramach ogólnopolskiego konkursu „Postaw na słońce”. W projekt zaangażowani byli uczniowie klasy II gimnazjum: Marlena Zając, Natalia Węgrzyniak, Andżelika Świerk, Patrycja Drabik, Małgorzata Szarek, Kornelia Stępak, Wiktoria Urbanik, Jakub Górski i Piotr Mazur, którzy utworzyli grupę „Energobanda”. – Uczniowie musieli pozyskać wiadomości na temat odnawialnych źródeł energii, a potem wykonywali badania i obliczenia – mówi Agnieszka Cużytek, nauczycielka fizyki w Szkole Podstawowej im. Ignacego Łukasiewicza w Cieszacinie Wielkim. – Uczniowie muszą zrealizować projekt na koniec nauki w gimnazjum. Połączyliśmy więc przyjemne z pożytecznym. Na konferencję zostali zaproszeni eksperci, pan wójt, dyrektorzy szkół z ościennych miejscowości, rodzice – podkreśla dyrektor SP w Cieszacinie Wielkim Iwona Lenar. – Konkurs trwa cały rok. W pierwszym etapie wykonywane były pomiary i obliczenia. W drugim etapie zorganizowany został apel w szkole i konferencja podsumowująca projekt – dodaje Justyna Dzień, nauczycielka fizyki. 
W czasie konferencji, w której uczestniczyli m.in. przedstawiciele samorządu z wójtem Mariuszem Reniem, można było wysłuchać informacji o tym, co to są odnawialne źródła energii, jak pozyskać prąd ze słońca, jak stać się prosumentem, czyli jednocześnie producentem i konsumentem energii. Młodzież w wyczerpujący sposób przedstawiła także wyniki własnych badań. Była też okazja do rozmowy z zaproszonymi ekspertami w dziedzinie OZE. Krzysztof Mirek z UG Pawłosiów mówił o tym, jak w gminie wykorzystuje się OZE, zaś właściciel firmy zajmującej się m.in. fotowoltaiką Jarosław Angerman opowiadał o tym, jak wygląd montaż paneli, jakie są plusy takiej instalacji i jak jest ona wydajna i opłacalna. Na koniec wszyscy mogli zobaczyć to na własne oczy. Do ogniwa podłączona została żarówka i młodzież ombserwowała, jak zamieniana jest energia słoneczna w elektryczną w zależności od ułożenia panelu i stopnia jego zasłonięcia. Goście Domu Bankietowego „Magnolia” mogli po konferencji uraczyć się słodkim poczęstunkiem. Patronat medialny nad wydarzeniem objął Ekspres Jarosławski”. 
Grupa „Energobanda” z Cieszacina Wielkiego zajmuje bardzo dobre, drugie miejsce w konkursie „Postaw na słońce”. Ma jeszcze szansę na zwycięstwo. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie Postaw na słońce.
hl

FOT. Hubert Lewkowicz

Miejsce zdarzenia mapa Jarosław


postaw na słońce - komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Gimnazja, Pawłosiów - więcej informacji