14°C bezchmurnie

Upamiętnili wybitnego absolwenta

W Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Miękiszu Nowym odsłonięto tablicę upamiętniającą wybitnego absolwenta tej szkoły – profesora Juliana Frendo.

Prof. dr hab. Julian Frendo urodził się w Miękiszu Nowym w 1930 roku. Tu ukończył szkołę podstawową, a potem kształcił się w Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Jarosławiu. Studia ukończył w Krakowie, a w swoim bogatym życiu naukowym był wieloletnim pracownikiem Wydziału Lekarskiego i Wydziału Pielęgniarstwa Akademii Medycznej im. Mikołaja Kopernika, a potem Uniwersytetu Jagiellońskiego - Collegium Medicum. Pracował w Instytucie Biochemii Lekarskiej, był także prodziekanem, a potem dziekanem Wydziału Pielęgniarstwa. Został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł w 2016 roku.

Uroczystość, która odbyła się 8 czerwca rozpoczęła się uroczystą Mszą św. w kościele w Miękiszu Nowym, odprawioną przez proboszcza parafii ks. Józefa Pietrońskiego. Po niej uczestnicy uroczystości przeszli do szkoły, gdzie dokonano aktu odsłonięcia tablicy. Uczynili to: małżonka profesora Krystyna Pęksa-Frendo, fundator tablicy – prof. Mariusz Andrzejewski oraz dyrektor szkoły w Miękiszu Nowym Adam Buczek. – Chciałam złożyć serdeczne podziękowania inicjatorom tej uroczystościom, fundatorom i wszystkim zebranym gościom, a przede wszystkim młodzieży. Młodzieży składam specjalne życzenia, żeby w przyszłości starali się przynajmniej dorównać mojemu mężowi – powiedziała po odsłonięciu małżonka profesora Krystyna Pęksa-Frendo.

Druga część uroczystości odbyła się w sali gimnastycznej. Uczestniczyli w niej, oprócz wymienionych, m.in. wójt gminy Laszki Stanisław Gonciarz, przewodniczący Rady Gminy Laszki Marek Bawoł, radni gminy, prof. dr hab. Roman Fedan z PWSTE w Jarosławiu, sołtysi, dyrektorzy szkół z terenu gminy oraz cała społeczność szkolna. – Pragniemy dzisiaj uczcić pamięć naszego wybitnego absolwenta. Nie skłamię, jeśli powiem, że absolwenta światowej sławy. Studiował na uczelniach w Niemczech, w Włoszech, również w Stanach Zjednoczonych, ale zanim osiągnął ten naukowy Mount Everest tutaj, w szkole podstawowej w Miękiszu Nowym. W czasach bardzo trudnych, bo były to czasy powojenne, toteż dostęp do nauki nie był łatwy, ale trudne czasy rodzą i kształtują wybitne jednostki – podkreślił dyrektor Adam Buczek.

Młodzież w programie artystycznym przypomniała sylwetkę wybitnego absolwenta. Towarzyszyły temu piosenki i wiersze w wykonaniu uczniów oraz prezentacja multimedialna ze zdjęciami z różnych okresów życia profesora.

Hubert Lewkowicz

Fot. Hubert Lewkowicz

Upamiętnili wybitnego absolwenta komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Szkoły podstawowe, Laszki - więcej informacji