11°C pochmurno z przejaśnieniami

Wiersze na stulecie Niepodległości

Wiersze na stulecie Niepodległości

Jarosławski poeta i autor publikacji dla dzieci i młodzieży Krzysztof Kubaszek wydał kolejną książkę. To tomik szczególny, bo wpisuje się znakomicie w stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Przez te wiersze autor pokazuje młodym czytelnikom, co to jest patriotyzm, szacunek do flagi i godła, kim byli wielcy Polacy, jakie były ważne wydarzenia w dziejach Polski. I jak cenna jest też mała ojczyzna.  

Książka powstała bardzo szybko, bo w ciągu zaledwie kilku miesięcy. Promocja tomiku „Tak nam się odrodziła Polska, Ojczyzna miła” w wyjątkowej oprawie odbyła się w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Aleksandra Fredry. Jak mówił Krzysztof Kubaszek, pisząc patriotyczną książkę, nie mógł nie wspomnieć o ludziach, którzy zapisali się w dziejach jarosławskiej ziemi np. Michale Zielińskim czy Aleksandrze Fredrze. – Skoro jestem tutaj, to książka musi być związana z Jarosławiem – podkreślił autor. Ale zanim on sam przemówił, na scenie wystąpiły dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 6 przygotowane przez Danutę Młynarską-Kroczek. Uczniowie przygotowali program, który składał się z inscenizacji opartej na wierszach zamieszczonych w książce Krzysztofa Kubaszka przeplatanych piosenkami o wydźwięku patriotycznym.

– Dzisiejsze spotkanie jest bardzo miłe. Naszym zadaniem i wielką przyjemnością jest promowanie regionalnych twórców. Do takich twórców należy pan Krzysztof. Bardzo często uczestniczymy w procesie wydawniczym. Ogłaszamy konkursy, by były piękne ilustracje – zaznaczyła dyrektor Elżbieta Tkacz. Tak było i tym razem. Podczas promocji tomiku odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego, w którym nagrodą było umieszczenie ilustracji w tomiku. Ogółem napłynęło 161 prac, które oceniali: Elżbieta Śliwińska, Monika Kapusta-Waliczek, Krzysztof Kubaszek i Renata Żołyniak. Wyróżnienia i nagrody wręczał sam autor wraz z prezesem Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia Tadeuszem Słowkiem i dyrektor MBP Elżbietą Tkacz. Była to także okazja do wręczenia podziękowań wszystkim, którzy przyczynili się do powstania publikacji.

Krzysztof Kubaszek jest polonistą, nauczycielem, autorem zbiorów poetyckich i opowiadań dla dzieci i młodzieży. Wydał zbiory „Przystanąć”, „Wejść w złoty promień”, „Bajeczki z taty teczki”, „Wierszyki tęczowe promyki”, „Strona jaśniejsza”.

hl

FOT. HUBERT Lewkowicz


Nagrody I wyróżnienia konkursie „Tak nam się odrodziła Polska, Ojczyzna miła”

Nagrody w kategorii kl. 0 – IV otrzymali: Igor Wilk, Maciej Środek, Wiktoria Pelc, Zuzanna Chrobak, Julian Szkoła, Filip Byczek, Wiktoria Olejarka, Lena Lachowska, Aleksandra Buczek, Justyna Poloczek, Kamil Olejarz, Urszula Czereba, Marek Nowak, Izabela Płonka, Gabriela Domka.

Nagrody w kategorii kl. V-VII i uczniów klas gimnazjalnych otrzymali: Anna Baran, Ewelina Jaroni, Jagoda Drozdowicz, Mateusz Szczepański, Julia Sikora, Karolina Czachyra, Dorota Kostka, Katarzyna Rogoża.

Wyróżnienia otrzymali: Wiktoria Kamińska, Emilia Kamińska,. Weronika Grenda, Anna Kornafel, Magalena Kłak, Emanuela Skoczylas, Kinga Bar, Piotr Skibiak, Norbert Czarniecki, Julia Zięba, Krystian Janczura, Gabriela Kic, Dawid Nowak, Aleksandra Kiwacka, Nikodem Wiprzycki.

wiersze na stulecie niepodległości - komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Książka, Jarosław miasto - więcej informacji