11°C słabe, przelotne opady deszczu

Wyznaczony termin rozprawy w sprawie b. marszałka Mirosława K.

Polityka, Wyznaczony termin rozprawy sprawie marszałka Mirosława - zdjęcie, fotografia

Wreszcie udało się wymiarowi sprawiedliwości wyznaczyć pierwszą rozprawę organizacyjną w Sądzie Rejonowym w Przemyślu w sprawie b. marszałka woj. podkarpackiego Mirosława K. oskarżonego m.in. o płatną protekcję, korupcję i gwałt.

Wszystkie strony postępowania, czyli obrona, prokuratura oraz sąd ustalą terminy rozpraw i terminy przesłuchań świadków w sprawie. Sprawa ta od dwóch lat Mirosława K. od półtora roku krąży między sądami, które kolejno wyłączały się z orzekania w tej sprawie.

Wiosną 2015 roku prokuratura w Lublinie postawiła Mirosławowi K. łącznie 16 zarzutów. Oskarżyła go m.in. o korupcję, płatną protekcję i gwałt. Razem z nim oskarżyła jeszcze osiem innych osób. Kilka spraw zostało wyodrębnionych z postępowania i toczą się jako osobne. Akta oskarżenia Mirosława K. trafił do Sądu Okręgowego w Rzeszowie. Sąd rzeszowski uznał, że większość spraw miało miejsce w byłym województwie przemyskim. Skierował sprawę do rozpatrzenia przez przemyski sąd. Ten jednak obawiał się posądzenia o stronniczość z powodu kontaktów służbowych z niektórymi oskarżonymi i poprosił Sąd Najwyższy o wyłączenie. Sąd nie przychylił się do tego wniosku. Jednak z upływem czasu uznano za ekonomiczne wyłączenie części oskarżonych i przeniesienie ich spraw do Rzeszowa. Tu jednak sąd poprosił o uzupełnienie materiału dowodowego. Jeden z tych oskarżonych poddał się dobrowolnej karze i został prawomocnie skazany.

Rzeszowski sąd rejonowy uzupełnił materiał dowodowy i stwierdził, że większość świadków mieszka w okolicach Jarosławia. W związku z tym zwrócił się do Sądu Okręgowego w Rzeszowie o przeniesienie sprawy Mirosława K. i czterech pozostałych oskarżonych do Sądu Rejonowego w Jarosławiu. Tu jednak sędziowie nie podjęli się prowadzenia tej sprawy. Na ich wniosek zostali wyłączeni, a sprawa ponownie trafiła do Sądu Rejonowego w Przemyślu.

Tu jednak sędzia, która miała prowadzić postępowanie, rozchorowała się. Sprawa trafi la do innego sędziego i pierwsze organizacyjne posiedzenie wyznaczono na 19 września.

Ekz

Wyznaczony termin rozprawy w sprawie b. marszałka Mirosława K. komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się