5°C rozproszone chmury

Z posłanką i konsulem zapalili znicze na grobach Polaków

Pod patronatem poseł Anny Schmidt-Rodziewicz, przewodniczącej sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą, został zrealizowany projekt „Msza na dwa miasta”. To pomost między Polakami po obu stronach granic na 100-lecie Niepodległości: Przemyślem i Lwowem.

W programie wydarzenia znalazły się m.in. koncerty w bazylice archikatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Lwowie bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Przemyślu. Projekt „Poniatowski” w ramach którego odbywają się koncerty ma na celu zaprezentowanie „Mszy F-dur” Michała Józefa Ksawerego Poniatowskiego w kraju i na świecie. Premierowe wykonanie tego utworu odbyło się w Warszawie w Świątyni Opatrzności 11 listopada 2017, a zakończenie projektu odbędzie się 18 listopada w Lizbonie.
4 listopada, w ramach II edycji akcji „Zapal znicz na polskiej mogile” młodzież ze szkół, które zebrały najwięcej zniczy wyruszyła rano z Polski w towarzystwie poseł Anny Schmidt-Rodziewicz i konsula generalnego RP Rafała Wolskiego, by zapalić światło na grobach Polaków, którzy zginęli walcząc o Polskę na terytorium dzisiejszej Ukrainy. Znicze zostały zapalone m.in. na cmentarzach w Mościskach, Zadwórzu, Malechowie i cmentarzu Orląt Lwowskich. Wśród zwycięskich szkół były: Zespół Szkół Drogowo Geodezyjnych i Licealnych w Jarosławiu (ponad 1800 zniczy), Szkoła Podstawowa nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi w Jarosławiu. Szkoła Podstawowa im. Króla Jana III Sobieskiego w Kańczudze, Szkoła Podstawowa im. Gen. Antoniego Chruściela w Gniewczynie Łańcuckiej. Łącznie zebrano ponad 9 tys. zniczy. Reszta zostanie zapalona przez naszych rodaków w 100-lecie Niepodległości.

jk

FOT. Zbiory WŁASNE

Z posłanką i konsulem zapalili znicze na grobach Polaków komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ludzie, Jarosław - więcej informacji