10°C całkowite zachmurzenie

Zbudźcie się organy, instrumencie święty - poświęcenie organów w Kolegiacie

Zbudźcie się organy, instrumencie święty, głoście chwałę Boga – naszego Stworzyciela i naszego Ojca! – tymi słowami abp. Adam Szal, Metropolita Przemyski rozpoczął uroczystość poświęcenia organów po trzyletniej renowacji w jarosławskiej Kolegiacie.

Uroczystość odbyła się w czwartek 2 sierpnia i zgromadziła w świątyni duchowieństwo, wiernych, a także przedstawicieli władz samorządowych i parlamentarnych. Została ona wkomponowana w obchody czwartej rocznicy koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Śnieżnej Królowej Rodzin – Dni Maryjne.

Przy tej okazji ks. proboszcz parafii pw. Bożego Ciała wręczył podziękowania abp. Adamowi Szalowi i  poseł na Sejm RP Annie Schmidt-Rodziewicz. Szczególne podziękowania otrzymał wykonawca, restaurator organów Jacek Bęś.

Organy w jarosławskiej Kolegiacie powstały z inicjatywy i dzięki staraniom ówczesnego administratora parafii ks. Wojciechowa Lewkowicza w okresie drugiej wojny św. 

Uroczystość zakończyła się koncertem inauguracyjnym w wykonaniu znanego organisty Arkadiusza Popławskiego, który wykonał osiem utworów, w tym wariacje renesansowe w duchu niderlandzkim nt. pieśni „Z dawna Polski”, improwizację z elementami polskiego renesansu na motywach pieśni „Zawitaj Królowo różańca świętego”, improwizację w formie Introitusu francuskiej barokowej mszy organowej z cantus firmus w pedale na motywach pieśni „Matko niebieskiego Pana” czy Final a'la Marché nt. „Królowej Anielskiej śpiewajmy”. Koncert zakończyła fantazja w stylu współczesnym – „Bogurodzica”.

Ekz

 

Zbudźcie się organy, instrumencie święty - poświęcenie organów w Kolegiacie komentarze opinie

  • gość 2018-08-21 16:40:13

    Potrzebujesz pożyczki, ale jesteś odrzucony przez bank lub instytucje finansowe, które określają warunki niespójne z miesięcznym dochodem, wygórowanymi stopami procentowymi. Chcesz mieć pożyczkę na swoje potrzeby. Paz problemu. Niezależnie od Twojej sytuacji finansowej, oferuję Ci kredyty hipoteczne, pożyczki komercyjne, pożyczki międzynarodowe, pożyczki osobiste, kredyty wyłączne i kredyty edukacyjne. Oferuję pożyczki dostępne dla spółek osobowych i wielu. jesteś naprawdę w potrzebie, więc skontaktuj się z nami E-MAIL [email protected]

Dodajesz jako: Zaloguj się

Religia, Jarosław miasto - więcej informacji