22°C bezchmurnie

Złote i Diamentowe Gody

Dziewiętnaście wyjątkowych par małżeńskich we wtorek 5 września w sali lustrzanej Centrum Kultury i Promocji otrzymało medale przyznane przez Prezydenta RP za długoletnie pożycie małżeńskie. Te pary przeżyły w związku małżeńskich 60 i 50 lat.

Małżeństwa świętujące 50 i więcej wspólnie przeżytych lat nagradzane są w naszym kraju specjalnym odznaczeniem, przyznawanym przez Prezydenta RP na wniosek wojewody. W tym roku takie odznaczenie otrzymało 19 par z naszego miasta i okolic. Jubilatów przywitała i serdeczne życzenia złożyła kierownik USC Barbara Bąk. Do życzeń dołączył zastępca burmistrza Dariusz Tracz. Podziękował za wzorowy przykład jaki dają młodym ludziom podejmującym dopiero decyzję o wspólnych życiu. – Wyrażam szacunek, podziw, uznanie dla Państwa drogi – drogi dwojga ludzi, którzy ponad pół wieku temu obiecali sobie, że będą razem do końca życia. Państwa przykład pokazuje, że można we wspólnej relacji, w miłości i odpowiedzialności być ze sobą kilkadziesiąt lat – mówił zastępca burmistrza.

Pogratulował również wyróżnienia, ponieważ na żaden medal nie pracuje się tak długo, przeszło 18 tysięcy 250 nocy i dni. Właśnie tyle dni z sobą spędzili: Krystyna i Józef Ćwikowie, Halina i Anatol Drągowie, Halina i Roman Fedanowie, Zdzisława i Stanisław Jazieniccy, Marta i Bronisław Kipczakowie, Karolina i Stanisław Kępczyńscy, Alina i Wiesław Kołodziejowie, Janina i Józef Lejowie, Stanisława i Tadeusz Liszkowie, Zofia i Jan Łanioszowie, Janina i Stanisław Machałowie, Helena i Kazimierz Nowosiadowie, Alicja i Jacek Parzniewscy, Elżbieta i Jan Pikułowie, Michalina i Stanisław Przystaszowie oraz Zofia i Stanisław Świerkowie.

Dłuższym stażem małżeńskim mogą poszczycić się Stefania i Franciszek Drysiowie, Aniela i Józef Kołodziejczykowie oraz Halina i Stanisław Potoczny, którzy świętują Diamentowe Gody, a więc 60-lecie złożonych ślubów.

Wraz z życzeniami kolejnych lat pożycia małżeńskiego w zdrowiu oraz serdecznej opiece osób najbliższych, zastępca burmistrza, w obecności rodzin Jubilatów wręczył medale, dyplomy, kwiaty i upominki. Miłym, muzycznym akcentem był występ solistek z Miejskiego Ośrodka Kultury - Aldony Mikoś i Natalii Gral pod kierunkiem Wiktora Maruta. Nie mogło zabraknąć również symbolicznej lampki szampana.

W imieniu wszystkich par odznaczonych głos zabrał prof. nadzw. dr hab. Roman Fedan – były rektor jarosławskiej Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej , który poza okrągłym jubileuszem 60-lecia pracy zawodowej, razem z małżonką świętuje w tym roku także jubileuszu 50-lecia małżeństwa. – Pięćdziesiąt lat, to nie tylko sama data, to przestrzeń, to czas który płynął – podkreślił. – Tak nam to zeszło. Mamy dokonania organizacyjne, inwestycyjne, wychowawcze, edukacyjne - głębokie przeżycia, które towarzyszą każdemu człowiekowi. To dobrze, że władza samorządowa myśli o swoich mieszkańcach w takiej formule, by to nie było standardowe, lecz by miało określoną oprawę również w słowie i melodii – mówił R. Fedan.

Była to pierwsza w tym roku uroczystość wręczenia medali za długoletnie pożycie małżeńskie. W ubiegłym br. Prezydent RP odznaczył łącznie 23 pary w tym małżeństwo świętujące jako jedyne do tej pory jubileusz 69-lecia wspólnego życia.

(s.)

Złote i Diamentowe Gody komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się