14°C bezchmurnie

Zrzeczenie się dziedziczenia

Edukacja, Zrzeczenie dziedziczenia - zdjęcie, fotografia

Moja mama ma 84 lata. Od kilkunastu lat mam z nią bardzo sporadyczny kontakt. W ostatnim czasie wzięła kilka pożyczek dla kogoś z rodziny. Wiem, że jeżeli mama nie spłaci tych pożyczek za życia, będą je musieli spłacać jej spadkobiercy. Chciałabym tego uniknąć, zwłaszcza, że sama mam kilkoro dzieci i kilkanaścioro wnucząt. Czy jest jakaś możliwość uniknięcia dziedziczenia po mamie bez konieczności odrzucania spadku przeze mnie, a później przez moje dzieci i wnuki, gdyż jest ono czasochłonne i kosztowne?

Lidia, lat 56

 

Odpowiedzi udziela radca prawny Elżbieta Żelazko – Nowosielska:

Jak słusznie Pani zauważyła procedura odrzucania spadku przez tak szerokie grono potencjalnych spadkobierców, może być czasochłonna i kosztowna, zwłaszcza w przypadku małoletnich, gdzie przed odrzuceniem spadku trzeba uprzednio uzyskać na to zgodę właściwego sądu rodzinnego.

Aby uniknąć niechcianego spadkobrania, może Pani skorzystać z instytucji przewidzianej w Kodeksie cywilnym tj. zrzeczenia się dziedziczenia.

Zrzeczenie się dziedziczenia polega na tym, że spadkobierca ustawowy zawiera z przyszłym spadkodawcą umowę, w której zrzeka się dziedziczenia po nim. Umowa taka powinna zostać zawarta w formie aktu notarialnego pod rygorem nieważności.

Zawarcie takiej umowy z mamą skutkowałoby tym, że zarówno Pani jak i Pani zstępni, których obejmuje dziedziczenia (o ile oczywiście zawierana umowa nie stanowi inaczej) zostaniecie wyłączeni od dziedziczenia tak, jakbyście nie dożyli otwarcia spadku czyli nie będzie potrzeby składania w tym zakresie żadnych oświadczeń o odrzucaniu spadku.

Warto pamiętać o tym, że w razie zmiany sytuacji, o ile mama będzie jeszcze wówczas żyła jest możliwość umownego uchylenia skutków zrzeczenia się dziedziczenia. Umowę uchylającą zrzeczenia się dziedziczenia zawiera się pomiędzy tym kto zrzekł się dziedziczenia, a tym, po kim zrzeczono się dziedziczenia. Umowa uchylająca, tak samo jak umowa o zrzeczenie się dziedziczenia, powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.

 

Niniejsza publikacja ukazała się w ramach realizowanego przez PSONI Koło w Jarosławiu zadania publicznego pn. „Prowadzenie Punktu nieodpłatnej pomocy prawnej nr 1 zlokalizowanego na terenie miasta Jarosław” finansowanego ze środków Powiatu Jarosławskiego.

Punkt Nieodpłatnej Pomocy Prawnej nr 1, Starostwo Powiatowe w Jarosławiu, ul. Jana Pawła II 17 od poniedziałku do piątku w godz. od 13.00 do 17.00.

Zrzeczenie się dziedziczenia komentarze opinie

  • gość 2018-06-01 07:09:02

    Jeżeli pożyczki są ubezpieczone to nie ma się czym martwić bo dług pokryje ubezpieczyciel,miałem taki przypadek w rodzinie a kwota była bardzo wysoka

Dodajesz jako: Zaloguj się

Edukacja, Jarosław miasto - więcej informacji