5°C zamglenie

Patriotyzm to nie tylko marsze

W filmie Jerzego Kawalerowicza z 1977 roku „Śmierć prezydenta” postać pierwszego prezydenta Rzeczpospolitej Gabriela Narutowicza jest przedstawiona jako człowieka koncyliacji, któremu dobro Polski przede wszystkim na sercu leży. Na drugim biegnie są postaci, które kontestują jego wybór, mówiąc, że Narutowicz nie jest Polakiem, a jego elekcja obraża naród. I przy pomocy tych argumentów podburzają lud. Jak się skończyło – wiemy. Pierwszy prezydent RP zginął od kuli Eligiusza Niewiadomowskiego. I, nawet biorąc pod uwagę czas, w którym ten film powstał i zarzut jednostronności historycznej, pewne rzeczy jakby z dzisiejszej rzeczywistości są żywcem wyrwane.

Ostatnio cały naród świętował rocznicę niepodległości. Z narodem świętował ważny jego członek, którego Europa wybrała na ważne stanowisko. Donald Tusk. I co? I spotkało go buczenie i gwizdanie ze strony tych, którzy – jak można mniemać – odmawiają mu prawa do członkostwa w tej narodowej wspólnocie. Ale to jeszcze pół biedy. Gorzej, że niektóre z osób mających rzeczywistość pokazywać i pomagać porządkować, zamiast tłumaczyć, że źle jest buczeć  i gwizdać, próbują takie postawy tłumaczyć. To nie żart. Okazuje się bowiem, że Tusk przyjeżdżając do Polski na Święto Niepodległości, wykonał „cwaniacki numer” lub że przyjechał „mącić”. Więcej, jego przyjazd został też nazwany „strategią drażnienia małpy w klatce”.

A przecież pamiętamy, że Tuskowi także przyszywano łatkę „Nie-Polaka”. A tu mówiono, że szkodzi Polsce, że chce dla naszego kraju sankcji, a to, że miał dziadka w Wehrmachcie”, a to, że jest „niemieckim popychlem”. 

Trzeba sobie uświadomić, że i dziś – podobnie jak w 1922 roku – żyjemy w czasach, w których próbuje się odmawiać patriotyzmu i polskości tym, którzy myślą inaczej. Tymczasem, co warto przypomnieć, z okazji niedawnego Święta Niepodległości, patriotyzm to nie tylko marsze z pochodniami i krzyczenie o narodowej dumie. Patriotyzm współczesny to praca, nauka, szukanie w Europe sojuszników, a nie wrogów.

Ci, którzy myślą inaczej niż uczestnicy Marszu Niepodległości, nie są gorszymi Polakami. Zwłaszcza że na tym marszu – co jest faktem – pojawiły się hasła nie do zaakceptowania. Bo przecież hasło „Europa tylko biała” to – jak napisała Wiktoria Beczek w „Gazecie Wyborczej” – nie marzenie o śnieżnej zimie. Takie hasła powinny być od razu i jednoznacznie potępione przez organizatorów, władze i wszystkich, którzy chcą się mienić liderami czy przewodnikami. Tym bardziej, że wydarzeniu przyświecało hasło „My chcemy Boga”. 

Patriotyzm to nie tylko marsze komentarze opinie

  • Bob - niezalogowany 2017-11-23 03:17:34

    I wszystko na temat. Komentarz zbyteczny. I tylko co ma zrobić ktoś co nie popiera "patriotyzmu" jaką głosi obecna partia rządząca? Kto i co uchroni zwykłego obywatela co ma inne poglądy, bądź inną wiarę, kolor skóry itp... Ktoś powie Konstytucja i niezawisłość sądów. Sądy za chwilę upolitycznią w sejmie. A Konstytucją i poszanowaniem prawa już dawno sobie dopy podcierają. Teraz tylko nadzieja w UE do której należy Polska . Nikt Polski nie zmuszał do wystąpienia, a o tym obecny rząd chyba zapomniał atakując Unię i traktując ją jak wroga. O zgrozo... jak sobie pomyślę, że Unia ma chronić polskich obywateli przed ich własnym rządem to mnie ogarnia wielki smutek. I nie wiem dlaczego wstyd mi przed całym światem za rządy pisu.

  • Bob - niezalogowany 2017-11-23 03:19:54

    Mała korekta "...do wstąpienia... "

Dodajesz jako: Zaloguj się

Polityka, - więcej informacji