PILNE

Proboszcz Radawy: Głos oddany na Koalicję Obywatelską to grzech

Głosowanie na przedstawiciela Koalicji Obywatelskiej jest grzechem? Takie przesłanie popłynęło z ambony w kościele w Radawie w ostatnią niedzielę. Słowami księdza proboszcza Andrzeja Kota oburzyło się sporo słuchających. Dotknięty nimi poczuł się wójt gminy Wiązownica Marian Jerzy Ryznar, który z listy KO startuje do Sejmu w październikowych wyborach parlamentarnych. Ksiądz proboszcz nie chciał z nami rozmawiać.

Jedna z parafianek, która wysłuchała słów księdza nie kryje wzburzenia. – Ksiądz powiedział, że nie można przedstawiać się jako osoba bezpartyjna i startować z listy partii, która jest przeciw Kościołowi. Dobrze pamiętam, że ksiądz powiedział, że to grzech głosować na tę partię – opowiada parafianka. Reakcje słuchaczy były różne. – W Radawie są jeszcze turyści. Jacyś państwo wyszli z kościoła – dodaje. Także spora grupa parafian nie kryła niezadowolenia, że z ambony mówi się o polityce, choć Radawa jest podzielona pod tym względem.  Jak twierdzi nasza rozmówczyni, to nie pierwsza tego typu wypowiedź księdza proboszcza. – Mieliśmy już nawet myśli, żeby nie uczęszczać do tego kościoła, ale wychodzę z założenia, że na Mszę chodzi się dla Pana Boga, a nie dla księdza –  wspomina.

Marian Ryznar: Jest mi przykro

Parafianie odczytali słowa księdza jako odpowiedź na list Mariana Jerzego Ryznara do mieszkańców gminy, który trafił do nich w piątkowe popołudnie (20 września). Wójt kandyduje w obecnych wyborach do Sejmu z listy Koalicji Obywatelskiej.  Jak mówi, jest mu przykro z powodu słów, które padły w kościele. Tym bardziej, że zawsze cenił rolę Kościoła i jako wójt w sposób dopuszczany przez prawo go wspierał. Podaje przykład m.in. trzech kaplic cmentarnych na gruntach gminnych i parkingu w Szówsku na potrzeby cmentarza. – Te przykłady można by było mnożyć. Nawet w przypadku parafii Radawa angażowałem się osobiście, żeby poradzić i dopomóc. Rada gminy przyznała kilka razy dosyć znaczne ilości drewna. Podświetlamy kościół. Takich przypadków dobrej współpracy, także dotyczących wprost przekazania pieniędzy na obiekty zabytkowe, jest sporo. Przykro mi więc, że taka opinia się pojawia – mówi wójt Marian Jerzy Ryznar.

 

To rodzi konflikty

Jego zdaniem tego typu słowa szkodzą najbardziej samemu Kościołowi. – Nie odmawiam Kościołowi prawa do uczestniczenia w życiu społecznym, bo on odgrywa istotną rolę. I chciałbym, żeby odgrywał. Natomiast, jeśli będzie on szedł takimi torami, jakimi poszedł teraz ksiądz proboszcz, zresztą nie po raz pierwszy, to młodzież się zbuntuje i za chwilę nie będą mieli do kogo prawić swoich morałów. Mamy w gminie osiem parafii i większość księży to bardzo porządni ludzie, którzy są uwrażliwieni nie tylko na sprawy wiary, ale i na sprawy społeczne. Współpracujemy, współdziałamy, bo uważam, że księża pełnią bardzo ważną rolę. Kościół mówi: „Nie zabijaj”, Nie kradnij” i nawet z laickiego punktu widzenia, pełni ważną rolę w wychowaniu młodzieży, ale tego typu wypowiedzi rodzą tylko nienawiść, podziały i agresję. Uważam, że takie wypowiedzi są zbędne – mówi Marian Jerzy Ryznar.

 

Ksiądz: Nie będę rozmawiał

Wójt dodaje, że, niestety, to nie pierwszy taki przypadek, ale gdy dotyczyło to tylko jego osoby, milczał. Jeśli jednak dotyczy to całej formacji, milczeć nie może, choć do żadnej partii nie należy. – Jeżeli ktoś na tej liście walczy z Kościołem to niech ksiądz powie po nazwisku, a nie wrzuca wszystkich do jednego worka. Obrażanie całej grupy osób, w większości wierzących ludzi, jest chyba nadużyciem – twierdzi wójt gminy Wiązownica.

 

O kontrowersyjnych słowach, które padły w kościele w Radawie (a podobno także i w Cetuli – w filialnym kościele) chcieliśmy porozmawiać z samym ich autorem.  Nie było nam jednak dane. – Nie będę rozmawiał – stwierdził ksiądz Andrzej Kot przez telefon, gdy się przedstawiliśmy. I odłożył słuchawkę.  

HL

 

 

Konferencja prasowa

Na wtorek 24 września wójt Marian Ryznar zwołał konferencję prasową, podczas której skomentował zachowanie księdza proboszcza parafii Radawa. Mówił także o wcześniejszych antagonizmach. W konferencji uczestniczył również kandydat do Senatu RP, burmistrz Ustrzyk Dolnych Bartosz Romowicz, który opowiadał o podobnej sytuacji, jaka spotkała go po wygranych wyborach samorządowych. Wówczas jeden z księży wikarych w Ustrzykach Dolnych kazał spowiadać się ludziom za oddanie głosu na B. Romowicza. 

ekz

proboszcz radawy: głos oddany na koalicję obywatelską to grzech - komentarze opinie

  • Radawiak - niezalogowany 2019-09-25 09:52:50

    I to jest Wójt.
    Chciałbym się dowiedzieć co ksiądz zrobił dla Radawy, ale tak konkretnie? Może ktoś mi chociaż jedną rzecz napisze?

  • gość 2019-09-25 09:54:41

    ksiądz ma całkowitą rację.

  • Domki w Radawie - niezalogowany 2019-09-25 10:24:44

    Moi goście, którzy wynajmowali domek byli oburzeni. Powiedzieli, że w nastepnym roku pojadą na wakacje na mazury lub w bieszczady, bo nie po to tutaj przyjechali, żeby ich ktoś obrażał.

  • gość 2019-09-25 10:25:47

    Pan wójt ma całkowitą rację.

  • Senior Rodu - niezalogowany 2019-09-25 10:37:18

    Darmowa rada dla mądrych inaczej.
    Jak wam się ten Wójt tak bardzo nie podoba do głosujcie na niego w wyborach do sejmu. Wygra i sobie pójdzie z gminy do Warszawy. Bedziecie wtedy mogli sobie wybrać takiego waszego co wam nieba przychyli.
    Nie dziękujcie za rade. DARMO DAŁEM

  • gość 2019-09-25 11:10:38

    dopóki ludzie będą chodzić do takiego kościoła nic nie pomoże trzeba zmienić kościół na inny ksiądz powinien scalać ludzi i nie mieszać się w politykę ,Ludzie zacznijcie myśleć i pokażcie swoje zdanie w tym temacie bo nic się nie zmieni najgorzej dzieci wzrastają w obłudzie.

  • gość 2019-09-25 11:18:01

    zacznijcie ludzie myśleć jak nie dacie na tacę z miesiąc to się opamiętają i zaczną się księża zajmować sprawami bożymi biednymi ludźmi i wychowaniem dzieci na dobrych szczerych otwartych ludzi , albo 10 przykazań Bożych przestanie istnieć

  • gość 2019-09-25 11:19:35

    księdza na taczki i wywieść tak się nie robi

  • krzyś - niezalogowany 2019-09-25 11:36:29

    U mnie na wiosce gadają tak:
    Za pieniądze to i ksiądz się pomodli.

  • Gość - niezalogowany 2019-09-25 12:23:23

    A po co tam chodzicie i słuchAcie obłąkańca ,ignorowanie jego obecności jest najlepsza metodą pozbycia się klęczy ,wystarczy 1 miesiąc ,bez kasy z tacy i jest bankrutem

  • lolo - niezalogowany 2019-09-25 12:39:41

    POLSKA PEŁNO GEMBO! ABW ANKIETE ZROBIŁO! bueheheh

  • hmm - niezalogowany 2019-09-25 13:05:05

    dlatego dawno w kościele nie byłem i wnet do niego nie pójdę....

  • gość 2019-09-25 13:07:49

    ale czemu się dziwicie , pan Wójt startuje z ugrupowania które w swoich szeregach ma takich kandydatów jak pani Jachira , , co prawda pan wójt twierdzi że jest kandydatem bezpartyjnym nie rozumiem w takim razie dlaczego tak bardzo zabolało

  • Duszek - niezalogowany 2019-09-25 13:14:09

    Nie zgadzam się z wypowiedzią księdza ale legenda krąży po Radawie, ze bardzo lubi kapać się na piaskowni i odwiedzać Cetule. Moim zdaniem kościół kategorycznie nie powinien mieszać się w sprawy polityczne.

  • Dareczek - niezalogowany 2019-09-25 13:17:55

    Jebać piekło i Szatana, cała Radawka najebana

  • gość 2019-09-25 13:30:32

    ten wójt to kanalia jakich mało wszędzie cukruje jak ma interes jak już nie po jego myśli to ma w dupie działki ktore dzierżawiłem leżą odłogiem bo nie dał bo za mało niby płaciłem a teraz od 2 lat leżą i nikt nawet nie wykosi niby gospodarz niech idzie w h..j

  • gość 2019-09-25 13:33:19

    Treść komentarza...

  • gość 2019-09-25 13:34:30

    dwaj idioci..

  • Gość - niezalogowany 2019-09-25 13:51:30

    Zamiast łączyć ludzi to jeszcze bardziej ich to są przejawy opętania bądź choroby psychicznej ...byłem na tej mszy ...to była czysta nienawiść do bliźniego nic więcej .

  • Gość - niezalogowany 2019-09-25 14:15:30

    Tak konferencja nie powinna mieć miejsca w Urzędzie Gminy! Urząd to nie prywatny folwark wójta!

  • listonosz - niezalogowany 2019-09-25 15:11:29

    odłogiem to twoja baba leży

  • gość 2019-09-25 15:21:51

    Nie chodźcie do kościoła tam gdzie politykują, nie dawajcie na tace tam gdzie politykują. Do kościoła się nie chodzi się żeby słychać polityków do kościoła się chodzi po pokarm duchowy i ewangelizacje. Jak turyści przestana przyjeżdżać do Radawy, to może miejscowi zrozumieją razem z tym pseudo księdzem, ale może być już za późno.

  • Gość - niezalogowany 2019-09-25 15:47:31

    Byłem uczestnikiem mszy świętej w Radawie i nikt a tym bardziej proboszcz parafii nie wymienił nazwy Partii ani listy wyborczej. Wyraził swoje zdanie aby nie głosować na ludzi walczących z Kościołem. Nikogo tym nie obraził.

  • Gość - niezalogowany 2019-09-25 15:59:52

    Podstawowe pytanie, czy osoby oburzone wypowiedzią księdza i ta Pani parafianka ktora sie wypowiada sa osobami wierzacymi? bo jezeli byli by osobami wierzacymi to nie byli by oburzeni słowami ksiedza. Ludzie zanim zaczniecie wypowiadac sie na temat Koscioła Katolickiego i co ksiedzu mozna mowic a co nie to najpierw poczytajcie i zapoznajcie sie z wiara katolicka (KKK, Pismo Świete).

  • gość 2019-09-25 16:02:14

    Jak ksiądz jest taki wspaniały to dlaczego wszyscy w Radawie na niego narzekają?

  • Gość - niezalogowany 2019-09-25 16:59:35

    Dewiza wojta.Nie ważne jak mówią byle nazwiska nie przekręcić. Ten cwaniaczek nigdy sie nie zmieni.ot taka jego uroda. Kieze Andrzeju brawo za odwagę. To jest prawdziwy ksiądz ktory nie boi się prawdy.
    Jeszcze raz Brawo dla Księdza
    Tak trzymać. A jak komuś się nie podoba to zawsze może zmienić kosciol katolicki na islam lub np przejść na prawosławie jak juz tak mocno wojt promuje ta wiarę.

  • gość 2019-09-25 17:00:31

    wszyscy w Radawie? mowisz glosem wszystkich?
    na pana wojta nie narzekaja, bo sie go boja:) jak widac ksiadz proboszcz zaszedl za skore czyms wojtowi albo mial inne zdanie a ten jak to ma w swoim zwyczaju robi wszystko by księdza oczernić:) w Radawie są ludzie ktorzy sie nie boja mowic prawdy i ci ktorzy wychwalaja pana wojta. tyle w temacie dziekuje.

  • gość 2019-09-25 17:20:20

    zanim ktokolwiek wypowie się przeciw Kościołowi i Księdzu to po pierwsze nich zapozna się z programem KO, który jest wyrażnie aspołeczny, antykatolicki, jest za LGBT, zwiazkami partnerskimi, za rewolucją tęczową, ogranicza swobody obywatelskie sieje teror tęczowy,ch, a innych uznaje za ciemnogród, niewartych tak jak za komuny,i współczucia i jakiegokolwiek wsparcia, przeciwników stygmatyzuje wyrzucając ich z pracy, nie jest za programami społecznymi 500 +, wyprawka, podniesieniu stawek godzinowych za pracę,jest za poniesieniem wieku emerytalnego i tak można wymieniać, dając przykład całkowitej arogancji do Polaków nie mówiąc już o stosunku do historii, a ta Pani która tak się wypowiada przeciw Kościołowi to niech po prostu nie chodzi do koscioła i zrezygnuje ze wszystkiego co z tym się wiąże, a wię wszelkich posłóg, a tak na marginesie to takim Księzom jak ksiądz Sowa to można się wypowiadać w tvnie , gdzie jest rasowym politykiem i tam wszysy małczać bo tak nie nada, my elita i my wiemy co chołocie jest potrzebne ma nas słuchać, bo inacze j to pojedziemy do Brukseli ze skargą,że nas się nie słucha, to te mochery dostaną za swoje
    .

  • mieszkaniec gmi - niezalogowany 2019-09-25 18:57:03

    Tak, wójt jest bezpartyjny bo to sierota po PZPR jego ukochanej partii. Walczył z kościołem w latach osiemdziesiątych próbował karać pracowników za oglądanie przyjazdu Papieża Jana Pawła II, póżniej karał i zabraniał uczestniczyć w opłatkach z udziałem różnych osobistości w tym księży, a teraz to nadal kontynuacja...

  • Radawiak - niezalogowany 2019-09-25 19:29:29

    Prawda i tak leży po stronie Pana Wójta.
    Amen

  • Parafianin - niezalogowany 2019-09-25 19:33:08

    "Konferencja" dwóch kandydatów opozycyjnych wobec obecnie rządzącym oraz większości społeczeństwa, bo jeden do sejmu a drugi do senatu to przypadek? ten drugi to nawet z Ustrzyk przyjechał bo "też słyszał " co ksiądz mówił ? Obaj prawnicy zapomnieli o 108 i 109 artykule kodeksu wyborczego ? Jak nie wiedzą to przypomnę , art 108 mówi, że na terenie urzędu nie można prowadzić kampanii wyborczej a art 109, że materiałem wyborczym jest każdy upubliczniony i utrwalony przekaz informacji mający związek z zarządzonymi wyborami. co może przypominają się czasy TW "Żbika" ? Mistrz manipulacji w akcji.

  • gość 2019-09-25 20:24:23

    Widzę, że to próba ukarania niepokornego wobec wójta, księdza z Radawy, teraz inne parafie, Wiązownica, Piwoda itd.

  • Gość II - niezalogowany 2019-09-25 20:49:08

    Ryznar jest najmniej wiarygodną osobą w tym sporze. Już raz został ukarany za pomówienie przez sąd. Nie mówiąc o zarzutach prokuratorskich jakie na nim ciążą.

  • Kampania w toku - niezalogowany 2019-09-25 21:00:09

    Stary numer Ryznara. Narobić zamieszania, żeby o nim było głośno.
    Kodeks wyborczy: Art. 108. § 1. Zabrania się prowadzenia agitacji wyborczej:
    1) na terenie urzędów administracji rządowej i administracji samorządu terytorialnego oraz
    sądów.
    Czy konferencja prasowa w urzędzie w Wiązownicy - w zakładzie pracy Ryznara - dotycząca wyborów dwóch kandydatów: na posła i senatora nie jest agitacją wyborczą???

  • Leszek Szumidupa - niezalogowany 2019-09-25 21:42:17

    O widzę że trolle ruszyły do pracy, żeby troszkę oczerniać wójta. Oczywiście prałat jest niewinny. :-)

  • swojak - niezalogowany 2019-09-25 21:45:25

    Tak naprawdę to dziwię się temu panu ze zdjęcia obok Ryznara, bardzo młody człowiek, wykształcony po KULu zasiada obok osobnika z zarzutami w tym kryminalnymi, dawnego zarejestrowanego tajnego współpracownika służb PRLu pseudonim TW "ŻBIK", ale skoro startuje jako wspólny kandydat opozycji w tym lewicy, czyli dawnych komunistów, mocodawców TW Żbika" to wiem dlaczego tu przyjechał.

  • gość 2019-09-25 22:00:33

    leszkuszumidupo, jego nie potrzeba oczerniać, on się sam oczernia, wystarczy pisać tylko fakty a one się same obronią a że są niewygodne dla wójta to trudno. Przykład : używanie samochodu służbowego do celów prywatnych

  • Parafianin - niezalogowany 2019-09-25 22:56:58

    Wolę słuchać księdza aniżeli wójta. Ksiądz mówi to w co wierzy a wójt chce wierzyć w to co sam mówi.Do tego co tak nalatuje na księdza Andrzeja, piszesz że jakaś osoba wyszła z kościoła a parę szumiało , biorąc ilość ludzi (wiernych) w kościele to odsetek niezadowolonych był znikomy, no może 10 % czyli poparcie partii rządzącej jest na poziomie około 75 % na naszym terenie a w Polsce dochodzi do 50 % i rośnie. Tak że jedna czy dwie zakały z opozycji niczego nie wskóra.

  • Gość - niezalogowany 2019-09-26 06:35:06

    Kościół to miejsce do głoszenia słowa Bożego a nie agitacji politycznej. Nawet jeśli ksiądz jest wspaniały a pewnie nie jest bo politykuje w kościele to powinny być wobec niego wyciągnięte konsekwencje od władz kościelnych - patrz ksiądz Boniecki, o. Gużyński - a przecież oni takich głupot nie wygadują jak niewykształcony KS. z Radawy i mówili co myśleli nie w kościele a w telewizji

  • Obiektywny - niezalogowany 2019-09-26 09:26:50

    Jeden i drugi żyje z pieniędzy ludzi, jeden i drugi trowni je na swoje pobudki

  • Gość - niezalogowany 2019-09-26 09:40:02

    Jakby się zagłębić w katechizm KK i pismo święte to ksiądz ma rację. Nikt do kościoła nie musi chodzić jak mu nie odpowiadają zadady. Zawsze można się wypisać jak z każdej organizacji. No ale łatwiej wybierać z nauki KK to co mi pasuje a na resztę pluć. Uważam że to nie temat do gazety. Ksiądz powiedział prawdę.

  • gość 2019-09-26 10:15:09

    Podsumowując całą tą psedokonferencję - SOK Z BURAKA , TAK JAK I CAŁE PE- ŁO.

  • gość 2019-09-26 10:20:57

    Zapamientajcie
    Wójt ma zawsze racje.
    A ksiadz jaki jest wszyscy wiedzą?

  • Gościo - niezalogowany 2019-09-26 10:47:38

    Głosując na pis, po, lewice to jest grzech przeciw kościołowi. Jedynie konfederacja jest pro Polska i za obroną życia poczętego. Nikt wiecej.

  • gość - niezalogowany 2019-09-26 11:19:26

    Głosując na Koalicję Obywatelską na której liście jest pan wójt to oznacza, że opowiadasz się za związkami partnerskimi, adopcją dzieci przez pary homoseksualne, popierasz LGBT itp. Ta ideologia nie jest zgodna z nauką kościoła, a więc jeśli jesteś ochrzczony i uważasz się za katolika to MASZ GRZECH popierając i głosując na tą tęczową zarazę. Brawo dla ks. Andrzeja. Ksiądz musi nauczać wiernych, jego obowiązkiem jest mówić co jest dobre i zgodne z nauką kościoła, a co jest sprzeczne. Powiedział prawdę.

  • Gość - niezalogowany 2019-09-26 11:28:52

    Ksiądz Andrzej nazwał grzech po imieniu, uderz w stół a nożyce się odezwą. Wójt znany jest że w przeszłości też występował przeciwko ludziom Kościoła. Brawo dla Kapłana Andrzeja, tak trzymać.

  • Gość - niezalogowany 2019-09-26 11:58:26

    Brawo dla ks. Kota. Modlimy się za księdza aby zawsze ksiądz miał odwagę mówić prawdę!!!!!
    Z Bogiem

  • parafianin - niezalogowany 2019-09-26 13:13:01

    Czy LGBT to to samo co LPG?

  • Gość - niezalogowany 2019-09-26 13:56:43

    Ludzie ale nie na mszy

  • Gość - niezalogowany 2019-09-26 14:59:09

    Każdy ksiądz ma obowiązek i moralne prawo aby zachowania i działania sprzeczne z KKK potępiać i określać właściwie, grzech to grzech, po prostu to uczynił. Nie można być i biały i różowym tak jak stara się robić wójt. Gratulacje dla księdza.

  • Olo - niezalogowany 2019-09-26 17:00:05

    Grzechem w tej sytuacji jest to, że przedstawiciel kościoła uprawia politykę!
    Powinien zająć się sprawami kościoła a prawo wyboru pozostawić mieszkańcom.

  • Gość - niezalogowany 2019-09-26 17:06:21

    Popieram Olo. Kościół to Słowo Boże a wiec wyborczy to polityka bez względu jakim człowiekiem jest kandydat na posła.

  • Marian R z Pis - niezalogowany 2019-09-26 17:08:29

    Pan wójt rządzi na podstawie scenariusza z filmu RANCZO!!! 100%

  • Gość - niezalogowany 2019-09-26 17:27:25

    Tu nie chodzi o wójta tylko o uprawianie polityki przez księdza

  • gość 2019-09-26 17:35:32

    Czy nazwanie grzechem tego co jest grzechem to co jest przeciwko Prawu Bożemu to jest uprawianie polityki ? Poczytaj Katechizm Kościoła Katolickiego i na temat co jest grzechem, więc to ty nie wypowiadaj się na tematy które ci są obce.

  • Kmicic - niezalogowany 2019-09-26 18:16:17

    Wójt na premiera!!! Zrobiłby wreszcie porządek w tym kraju jak w swojej gminie.

  • gość 2019-09-26 19:05:36

    Porządek to on powinien zrobić sam ze sobą i swoją rodziną aby Prokuratura nie miała powodów do stawiania mu zarzutów.

  • Gość - niezalogowany 2019-09-26 19:44:11

    Wszystkie te zarzuty wyssane są z palca, każdy to wie. Dobro zawsze zwycięży.

  • gość 2019-09-26 19:50:07

    Zgadzam się z ostatnim zdaniem, dobro zawsze zwycięży a zarzutami niech się zajmie sąd.

  • Gość - niezalogowany 2019-09-26 22:00:47

    Małomiasteczkowy styl
    Małomiasteczkowa głowa
    Małomiasteczkowe słowa
    Czas skończyć dyskusję w kościele głosi się Słowo Boże a nie uprawia politykę

  • gość 2019-09-26 22:22:23

    ksiadz do wymiany.Ludzie, niech z ambony słowo Boze głosi, a nie polityczne agitacje.Pogonić go , albo zbojkotowac msze .Puste ławki. Jezus nie był z PISu , ani z innej partii.MYSLCIE.

  • gość 2019-09-27 06:10:24

    Wymienić to możesz swoje myślenie, ale właśnie twoja agitacja i jad płynący świadczą o chorobie. Jak w ogóle chodzisz do kościoła to po prostu przestań chodzić bo i tak niczego nie rozumiesz. Zostań wyznawcą wójta. Katecheza głoszona przez księży i walka ze złem to rola Kościoła.

  • gość 2019-09-27 07:58:23

    Nie czytajcie tej gazet, nie piszcie na tym forum, on się tylko nakręca. Niech tym swoim jadem sam się udusi. Życie jest piękne szkoda czasu i zdrowia. Miłego dnia!

  • gość 2019-09-27 08:15:41

    Wybierzmy księdza wojtem i po problemie będzie dwa w jednym!! Jestescie smieszni do kościoła chodzicie a nic nie rozumniecie! Nie sadcie bo będziecie sami sadzeni ! Wojt mimo tylu zarzutow nadal jest wojtem czyli jest nieminny!

  • Gość - niezalogowany 2019-09-27 09:46:24

    Gdyby wójt był zły, to by go mieszkańcy tyle razy z rzędu nie wybierali. Wszyscy ci, którzy przeszkadzają mu w pracy nie szanują tej większości mieszkańców, ktorzy na niego głosowali.

  • Maria - niezalogowany 2019-09-27 10:53:40

    To pierwszy wójt, który tak wiele zrobił dla naszej, wspólnej gminy Wiązownica.
    Ja będe głosowała na Pana Wójta, niech i w sejmie zrobi porządek bo to co tam wyprawiają to woła o pomstę do nieba.
    I za to niech się dzisiaj ksiądz z Radawy pomodli.

  • mvx - niezalogowany 2019-09-27 11:29:27

    wiele lat temu mówiłem, że będziemy mieli w Polsce 2 Kościoły : Powszechny (Katolicki) z Papieżem na czele oparty na nauce Chrystusa i polsko-narodowo-socjalistyczny z centrum w Toruniu oparty na nauce agenta "ojca dyrektora" . Moskwa zaciera ręce...

  • Gosc - niezalogowany 2019-09-27 13:06:21

    Widać że wójt ma swoich zastraszonych ludzi, którzy tutaj są bardzo aktywni i wypisują peany na cześć swojego szefa. Pojedźcie do gminy zobaczcie przeszklone drzwi przez które wójt ma pracowników jak na dłoni. Głupim narodem łatwo jest rządzić, a tymbardziej zastraszonym. Księże Andrzeju gratuluję odwagi i głoszenia prawdy, bo tylko ona nas wyzwoli....Życzę niezłomności i wytrwałości. Zapewniam o modlitwie i pamięci o Księdza wielkim sercu. Na szczęście Kościół istnieje od dwóch tys. lat i żadna władza go nie przemoże a kadencja trwa max 10 lat. Ludzie z Radawy i Cetuli myślenie ma przyszłość nie dajcie sie oglupić.

  • Chrześcijanin - niezalogowany 2019-09-27 13:38:07

    To przez ekscesy i obłudę księży między innymi kościół chyli się ku upadkowi. Kasa, kasa i wygody, a tobie człowieku bidnym i skromnym każą być. Tyle w temacie.

  • Gość - niezalogowany 2019-09-27 13:53:16

    Nawet tacy jak ty nie pokonają Kościoła. Nie tacy próbowali i polegli, ten typ mieszkający w Wiązownicy też próbował. Słyszałem kto kradł w Radawie chciałby w Warszawie

  • Staszek - niezalogowany 2019-09-27 14:08:32

    Ale się boją księdza, że tak go bronią.

  • IIIIIIIIIIIII - niezalogowany 2019-09-27 14:10:26

    Nikt nie walczy tutaj z kościołem tylko z głupotą.

  • IIIIIIIIIII - niezalogowany 2019-09-27 14:11:38

    Zapamiętaj ksiądz to nie to samo co kościół.

  • Gość - niezalogowany 2019-09-27 14:13:06

    I na pewno wiesz kto już sie nakradł w Warszawie i dalej próbuje.

  • gość 2019-09-27 16:37:34

    https://demotywatory.pl/4033338/Ksiadz-klepiacy-biede

  • LUSIFER - niezalogowany 2019-09-27 17:16:35

    ale czemu się dziwicie , pan Wójt startuje z ugrupowania które w swoich szeregach ma takich kandydatów jak pani Jachira//////// rozumiem że jeżeli w PiS są oszuści w ilości 40 %ugrupowania TO CAŁE 7GRUOWANIE TO OSZUŚCI. I KLAMCY nijaki morawiecki ma 2 wyroki za kłamstwo.

  • katol - niezalogowany 2019-09-27 23:01:24

    Panie Ryznar? Dzięki Panu Radawa odzyła to fakt i Pana praca ciężka, nikt nie umniejsza Pańskiej pracy ale na temat Kościoła to raczej niech się Pan nie wypowiada. " prawic morały"? Wolne żarty, moja religia chrześcijańska mówi wprost ( nawet św JPII ) głośno o to sie upomina. Zabijanie dzieci to grzech straszny, sodomia to grzech wołający o pomstę do nieba poniewaz jest tak obrzydliwy. Pan sobie chyba kpi jak myśli że zagłosuję na partię która popiera takie rzeczy, ponieważ będe współwinny grzechów. Jachira która lży z Boga Matki Bożej i hejtuje katoloków jako KO. Ksiądz miał święta rację. Po moim trupie jak zagłosuję na kogokolwiek z KO. Niech się Pan publicznie nie ośmiesza.

  • gość 2019-09-27 23:29:46

    On się ośmiesza wszędzie i we wszystkim, dziś dał pokaz na spotkaniu kandydatów do Sejmu i Senatu z ramienia PIS...zjawił się tam i usiłował odebrać mikrofon prowadzącemu spotkanie, tak jak kiedyś Panu Senatorowi. Śmiech na sali.

  • Gość - niezalogowany 2019-09-28 07:53:32

    I bardzo dobrze, że się udziela Pan Wójt. Widać, że i w sejmie będzie działał, a nie jak wszyscy siedział jak kołek i tylko na głosowaniach przyciskał przycisk ten, który każą, jak małpie. Równie dobrze mogliby zaprogramować przyciski żeby same się wciskały, wtedy nie musielibyśmy płacić posłom. Brawo Panie Wójcie.

  • gość 2019-09-28 08:28:51

    katol - niezalogowany a co powiesz o duchownych z kochankami!!!, z dziecmi!! o pijakach w sutannach rozumiem ze to juz jest z wolą boga, o duchownych wyłudzajacych datki, nie mówiać o tych któzy zrobili sobie swietny interes sprowadzajać samochody a póxniej odsprzedając . Może najpier ROZLICZ ICH A PÓŹNIEJ INNYCH

  • Gość - niezalogowany 2019-09-28 08:36:29

    A to Maniek jeszcze nie siedzi za te wszystkie zarzuty? Dobrego ma skurczybyk adwokata.

  • Gość - niezalogowany 2019-09-28 09:17:25

    Konferencja na temat kazania księdza, coś niesamowitego!

  • gość 2019-09-28 11:07:31

    Kiedyś niejaki Tomasz Lis wyraził opinię, że w Polsce mamy debilny elektorat, więc ktoś musi mu wskazać właściwą drogę.

  • RJA - niezalogowany 2019-09-28 11:54:23

    A wywieszenie plakatów prawie pod kościołem z POlszewickim ryjem to ładnie ?

  • gość 2019-09-28 12:03:05

    Maniek nawet radnym powiatowym nie ostał a tak liczył a do Sejmu mu daleko, co próba ucieczki na immunitet ? bo czekają go niebawem trzy wyroki w różnych sprawach ? a jak do gminy wejdzie inna osoba to dopiero wyjdą kwiatki nie mówiąc o zakładzie gospodarki komunalnej bo prezes też czeka na wyrok nie wspominając dyrektora centrum kultury. Czekamy spokojnie a czas tyka...

  • Radawiak - niezalogowany 2019-09-28 12:37:15

    DO RJA, esbecki wisi prze zalewem przez cały czas od lat, choć nie jest właścicielem. Przy okazji popatrz w lustrze na własny...

  • j. - niezalogowany 2019-09-28 12:38:43

    Dobrze by było gdyby tak porządny i skuteczny człowiek (czyli Pan Wójt) reprezentował godnie naszą społeczność w sejmie. Bo do tej pory nikogo takiego tam nie było.

  • gość ławnik - niezalogowany 2019-09-28 13:43:15

    Na razie skutecznie wójt TW Żbik reprezentuje nas, niestety jedynie w licznych aferach i na salach sądowych łącznie ze sprawami karnymi, pobicie, zniszczenie mienia. Wstyd na gminę powiat a nawet na Polskę bo takiego drugiego z tyloma zarzutami, postępowaniami prokuratorskimi oraz procesami to nie ma.

  • Ciekawski - niezalogowany 2019-09-28 15:01:44

    Ciekawe, które komentarze są Tomaszka?
    Ale jak czytam to żadnych konkretów nie pisze, tylko puste hasełka żeby wójtowi dokopać.
    Cały on.

  • Gość - niezalogowany 2019-09-28 15:21:54

    Ciekawe czy chociaż mu płacą za te komentarze. Ale znając jego kiepski zmysł do interesu pewnie robi to za frajer i liże wiadomo komu i co.

  • gość 2019-09-28 15:35:48

    zmienić księdza

  • mniej ciekawski - niezalogowany 2019-09-28 17:46:15

    Do ciekawski. Tomaszek nie Tomaszek ale pisze prawdę na podstawie faktów, kto poznał wójta z tej strony ten wie o wszystkim można poczytać w gazetach.

  • Nm - niezalogowany 2019-09-29 12:45:29

    Dziś niedziela. Ciekawe czy znów polityka na kazaniu w Radawie była.

  • gość 2019-09-29 13:08:16

    Idz do kościoła będziesz wiedział, tylko słuchaj ze zrozumieniem a nie słuchasz ryznara

  • Nm - niezalogowany 2019-09-29 18:30:21

    Chodzę do takiego kościoła, gdzie księża głoszą Słowo Boże, a nie zajmują się polityką.

  • gość 2019-09-29 21:13:43

    Cwaniak Ryznar od lat w konflikcie z Golbą szuka rozgłosu - a kysz. Brawo ksiądz. Rolą księdza jest ostrzegać ludzi. Niby bezpartyjny a z KO? Sprawy sądowe w toku a co będzie jak wyrok będzie skazujący. BRAWO KSIĄDZ.

  • gość 2019-09-29 21:16:43

    Cwaniak Ryznar od lat w konflikcie z Golbą szuka rozgłosu - a kysz. Brawo ksiądz. Rolą księdza jest ostrzegać ludzi. Niby bezpartyjny a z KO? Sprawy sądowe w toku a co będzie jak wyrok będzie skazujący. BRAWO KSIĄDZ.

  • gość 2019-09-29 21:20:18

    A co to za konferencja w gminie, zrób sobie w domu a nie w gminie, cwaniactwo.

  • gość 2019-09-29 23:21:35

    ...albo na ściance PO KO, bezpartyjny śmiechu warte...kolejny raz chce nabierać ludzi

  • Znawca - niezalogowany 2019-09-30 07:55:34

    Wójt będzie pierwszym posłem w historii, który konkretnie i efektywnie będzie działał, niezależnie od tych dużych, wstrętnych partii. A ci co piszą negatywne komentarze boją się, że ktoś coś zmieni na lepsze. Tylko pieniądze by brali i nic nie robili.
    Brawo Wójt!!!

  • Tomek - niezalogowany 2019-09-30 09:08:32

    Siedzieć na stołkach, za darmo pieniądze brać i na wszystkich narzekać co chcą coś zrobić.
    To potrafią najlepiej.
    Dziady nic więcej.

  • Hieronim - niezalogowany 2019-09-30 09:20:18

    Może by ten Pan w sutannie mi wytłumaczył za co będe miał grzech głosując na Pana Wójta.
    W Starym Testamencie wszak jest napisane:
    Nie pójdę też drogą zżerającej zazdrości,
    bo ona z Mądrością nie ma nic wspólnego:
    wielu mądrych to zbawienie świata,
    a król rozumny to szczęście narodu.
    Posłuchajcie więc słów moich,
    a odniesiecie korzyść.

  • Gość - niezalogowany 2019-09-30 09:33:14

    Dlatego, dla katolika, głosowanie na KO CZYLI partie wójta, jest grzechem bo występują oni przeciwko Prawu Bożeny i zasadom głoszonym przez Kościół Katolicki. Tyle i aż tyle żeby zrozumieć. O przeszłości tego typa nie będę wspominał, od pzpr poprzez zarejestrowanego tajnego pracownika, zwalczającego prawicę do startu z POKO.

  • gość 2019-09-30 10:10:23

    Wójt jest osobą wierzącą, w przeciwieństwie do was, którzy tu na niego piszą, pseudokatolicy. Prawdziwy katolik, czy chrześcijanin nie pała nienawiścią do drugiego człowieka tylko dlatego, że ma inne poglądy. Ale co wam będe pisał , jak wy z kościoła wiecie tylko tyle, że na tace trzeba dać.

  • gość 2019-09-30 10:30:41

    A jak pedofilia wśród księży ma się zasad głoszonych przez Kościół Katolicki?
    Czy Bóg chciał, żeby nie winne dzieci tak cierpiały?

  • Tomasz - niezalogowany 2019-09-30 11:03:41

    Ksiądz Andrzej jest otwarty dla każdego kto potrzebuje pomocy
    Jeśli ktoś nie rozumie iż kapłanowi chodzi o wasze dzieci to trzeba być głuchym
    Najlepiej uczepić się wielebnego który jest przeciwny edukacja seksualna proponowana przez Koalicje
    Jeśli ktoś popiera ludzi dążących do dewastacji sumienia najmniejszych które doprowadzić mogą do czynienia grzechu śmiertelnego (masturbacja seks pozamałżeński seks za fanty tZw) oczywiście zaciągnie winę i biernie wypadnie w oczach Boga
    Z Blogoslawiwnstwem Bożym
    Cześć

  • gość 2019-09-30 11:17:31

    O masturbacje, seks pozamałżeński, seks za fanty to ty Tomaszku księży pytaj, oni najlepiej się obracają się w tym temacie. Nie wierzę, że jesteś tak głupi, że tego nie wiesz.

  • Gość - niezalogowany 2019-09-30 11:18:25

    Gościu, ty nie odróżniasz osoby wierzącej od chodzącej do kościoła . Twierdzisz że katolik nie pała nienawiścią, on jest zaprzeczeniem tego. Poglądów wójta i jego komitetu z którego startuje nie podzielam i na to się nie zgodzę.

  • gość 2019-09-30 11:45:46

    Kiedyś szedłem za księdzem na plaży nad morzem i usłyszałem jak nucił sobie pod nosem słowa tej oto piosenki cytuję:
    "Bo to co nas podnieca,
    to się nazywa kasa,
    a kiedy w kasie forsa,
    to sukces pierwsza klasa."

  • gość 2019-10-01 06:08:03

    Brawo za czytelne stanowisko księdza, nie można być trochę katolikiem (czasami na pokaz) a trochę liberałem i mówić że się jest bezpartyjnym .

  • Gość - niezalogowany 2019-10-01 07:41:20

    Zapytaj lepiej księży ilu z nich prowadzi podwójne życie. Niech lepiej mają kobity jawnie. Mówią innym jak żyć, a sami żyją w kłamstwie.

  • Gość - niezalogowany 2019-10-01 09:07:08

    Przecież ryznar to zrobił aby promować za darmo w prasie siebie i partię z której startuje. Perfidne zachowanie wójta, to norma u tego osobnika

  • Gość - niezalogowany 2019-10-01 17:50:40

    A fajny chłop był z tego księdza Andrzeja dopóki nie chwycił sie za polityke

  • gość 2019-10-02 06:14:26

    Ksiądz Andrzej od zawsze miał jednoznaczne stanowisko na tematy wiary, patriotyzmu i ma je nadal w przeciwieństwie do wójta

  • gość 2019-10-02 06:41:38

    Wójt chce zdobyć popularność przed wyborami i nic więcej

  • Gość - niezalogowany 2019-10-02 08:47:13

    Czyli powinien podziękować księdzu za to że mu jej przysporzył? Ksiądz to potrafi zrobić reklame.

  • Gość - Pisać moźna wiele ale a - niezalogowany 2019-10-02 09:59:25

    Kościół od polityki państwa powinien być z daleka. Księźa uczyli się poto aby głosić słowo Boźe a nie włączać się w politykę. Jeśli mu nie pasuje niech zżuci sutanne. A kaźdy wierzący wie co jest grzechem i odpowiada przed Bogiem za siebie. Jak się widzi wbrew swojej przysięgi i święceń mają więcej grzechów na sumieniu niź kaźdy prosty człowiek. Wiem co pisze bo w życiu moim paru księźy widziałam jak swój celibat i przysięgę podepttali. Oj nie są oni święci i nie mają prawa aby ludziom mówić o grzechu.

  • Gość - Pisać moźna wiele ale a - niezalogowany 2019-10-02 10:05:44

    Kościół od polityki państwa powinien być z daleka. Księźa uczyli się poto aby głosić słowo Boźe a nie włączać się w politykę. Jeśli mu nie pasuje niech zżuci sutanne. A kaźdy wierzący wie co jest grzechem i odpowiada przed Bogiem za siebie. Jak się widzi wbrew swojej przysięgi i święceń mają więcej grzechów na sumieniu niź kaźdy prosty człowiek. Wiem co pisze bo w życiu moim paru księźy widziałam jak swój celibat i przysięgę podepttali. Oj nie są oni święci i nie mają prawa aby ludziom mówić o grzechu.

  • Gość - Pisać moźna wiele ale a - niezalogowany 2019-10-02 10:06:33

    Kościół od polityki państwa powinien być z daleka. Księźa uczyli się poto aby głosić słowo Boźe a nie włączać się w politykę. Jeśli mu nie pasuje niech zżuci sutanne. A kaźdy wierzący wie co jest grzechem i odpowiada przed Bogiem za siebie. Jak się widzi wbrew swojej przysięgi i święceń mają więcej grzechów na sumieniu niź kaźdy prosty człowiek. Wiem co pisze bo w życiu moim paru księźy widziałam jak swój celibat i przysięgę podepttali. Oj nie są oni święci i nie mają prawa aby ludziom mówić o grzechu.

  • Gość - niezalogowany 2019-10-02 10:11:03

    Piszesz głupoty, bo kto inny jak nie ksiądz ma ludziom mówić o grzechu? Skąd wierzący czerpią wiedzę o katechezie w tym co jest grzechem? Od księży. Chyba że jesteś wyznawcą ryznara? Jeszcze jedno Kościół to ludzie

  • gość 2019-10-02 20:50:31

    Kazania Księdza Proboszcza są przesiąknięte nauką Jezusa Chrystusa , miłością bliźniego, patriotyzmem . Dlaczego czepiacie się tego wspaniałego duchownego?

Dodajesz jako: |