PILNE

Sąd nad Judaszem w Pruchniku. Wielkanocny zwyczaj czy festiwal agresji? (ZDJĘCIA, WIDEO)

Portal ekspresjaroslawski.pl 19/04/2019 18:19
Hubert Lewkowicz

Kiedy się dowiedzieliśmy, że po kilku latach przerwy w Pruchniku w tym roku znów odbędzie się „sąd nad Judaszem”, czyli zwyczaj sięgający jeszcze XVIII wieku, stwierdziliśmy, że trzeba to zobaczyć. Czy obrazki, które zarejestrowaliśmy, mają jednak cokolwiek wspólnego z chrześcijańskim świętem Wielkanocy? Czy dziś, gdy jesteśmy bogatsi od naszych przodków o spory bagaż wiedzy, takie zwyczaje cokolwiek wnoszą? I czego mogą nauczyć się dzieci? Niech Czytelnicy ocenią sami.

Pruchnik, Wielki Piątek 2019, godzina 15. W tradycji Kościoła to godzina, w której umarł na krzyżu Chrystus. Godzina miłosierdzia. Na słupie przy ulicy Jana Pawła II – głównej ulicy miasteczka – wisi ogromna słomiana kukła. To pejsata postać z dużym nosem, od razu na myśl przywodząca stereotypowe wyobrażenie Żyda. Na kukle napis „JUDASZ 2019. ZDRAJCA”. I adnotacja, że sąd odbędzie się o godzinie 15. Po drugiej stronie ulicy spory tłumek ludzi.

 

Jeszcze pięć za odszkodowania!

W pewnym momencie dwóch mężczyzn odcina kukłę, która na sznurze wleczona jest na plac przed kościołem. Tutaj następuje zapowiadany sąd. Judasz za to, że zdradził Jezusa jest skazany na 30 razów. Do bicia kukły kijkami przystępują dzieci pod przewodnictwem jednego dorosłego. – Jeszcze pięć za to, że chcą odszkodowań od Polski – krzyczy ktoś z tłumu, kiedy pada trzydzieste uderzenie. No to jeszcze pięć za te odszkodowania. Dzieci biją ochoczo.

 

Bij w brzuch!

Las telefonów filmujących ten „sąd” odprowadza wleczoną kukłę Judasza na Rynek. Są też lustrzanki i kamerki. – Ale dużo ludzi. Więcej niż w kościele – cieszy się jakiś mężczyzna. Kukła z Rynku wleczona jest w pobliże targowiska. Na skrzyżowaniach kondukt staje i Judasz otrzymuje kolejne razy. Po trzydzieści. Tyle, ile było srebrników, za które sprzedał Jezusa. Najpierw bije dorosły, a potem pada polecenie „Dzieci, bić!”. Dzieci biją, tłum liczy. Co bardziej zapalczywe dzieciaki sprzedają kukle kopniaki. – Dobrze, mały. Szacun! – mówi jakiś człowiek do chłopca, który właśnie skopał głowę kukły. – Bij w brzuch – instruuje syna tatuś. – Lej! – zachęca ktoś inny.

 

Za naszych czasów płynął

Kukła Judasza wleczona jest po krętych uliczkach Pruchnika. – Już by wystarczyło tego chodzenia – mówi jakaś kobieta. – Czego się boisz? Nie bój się – uspokaja mama swojego malucha, któremu zbiera się na płacz. Z niektórych domów wychodzą ludzie i patrzą na to widowisko. Widać, że nie wszyscy są zachwyceni. Części mieszkańców w ogóle to nie interesuje. Koszą, sprzątają, idą gdzieś w swoich sprawach.

 

Można piec kiełbaski 

Wreszcie tłum ludzi z kukłą dociera na mostek na Mleczce. Jeden z nich odcina głowę kukle. Pejsata głowa trafia do czarnego worka foliowego. Ktoś rozcina korpus Judasza i podpala słomę. Kukła przez chwilę płonie na mostku, po czym zostaje wrzucona do wody. – Za naszych czasów było więcej wody i on zaraz płynął – mówi jakaś rozczarowana kobieta. – Można piec kiełbaski – cieszą się dzieci. Tłum powoli rozchodzi się.

Hubert Lewkowicz

FOT. Hubert LEWKOWICZ

 

Wieszanie Judasza – to stary, udowy zwyczaj, opisany w XVIII wieku. Czasem przybierał wymiar antysemicki. Jak można wyczytać w źródłach, nadmierna agresja osób uczestniczących w tym obrzędzie, spowodowała, że Kościół go zakazał. Do współczesnych czasów przetrwał tylko na Podkarpaciu, właśnie w Pruchniku i okolicach. W tym roku odbył się tu po raz pierwszy po kilku latach przerwy. W najbliższym papierowym wydaniu „Ekspresu Jarosławskiego”, które ukaże się 30 kwietnia, postaramy się odpowiedzieć na pytania, jak na taki „obrzęd” patrzą przedstawiciele władz lokalnych i specjaliści z zakresu pedagogiki i psychologii dziecięcej.

 

 

sąd nad judaszem w pruchniku. wielkanocny zwyczaj czy festiwal agresji? - komentarze opinie

  • Gość - niezalogowany 2019-04-19 19:25:43

    Czy w Jarosławiu nie ma żadnych wydarzeń że express cały czas szuka sensacji w Pruchniku ?
    Fajna tradycja a opisana jak najgorsza zbrodnia

  • gość 2019-04-19 19:38:24

    Każda religia ma tradycjie ! ! ! Tym co się to nie podoba to radzę sięgnąć do historii !!!

  • gość 2019-04-19 19:40:23

    Polecam Biblię.! ! !

  • Gość - niezalogowany 2019-04-19 20:47:24

    Beznadziejnie opisana Pruchnicka Tradycja która powróciła po latach.

  • Gość - niezalogowany 2019-04-19 20:56:20

    Tak opis beznadziejny, wszystko ukazane w czarnych kolorach,to jest tradycja i niech nią pozostanie.

  • Patryk - niezalogowany 2019-04-19 20:57:36

    Nie mamy tradycji to źle, ale gdy jednak zaczynamy je kultywować to jeszcze gorzej... oh, czy to lewactwo wszystkiego zakaże i będziemy żyć jak zaprogramowany schemat?!

  • Swój - niezalogowany 2019-04-19 21:05:52

    Czytając ten opis można by na tym wydarzeniu nakręcić kilka filmów z dreszczykiem emocji na skraju nienawiści do Żydów. Osobiście byłem na tym tradycyjnym wydarzeniu i jeśli będzie taka okazja zapraszam wszystkich za rok na owo widowisko. Poprosił bym redakcję o bardziej obiektywne artykuły na przyszłe wydarzenia. Osobiście jestem przekonany ostronniczośći redaktora.

  • Gość - niezalogowany 2019-04-20 08:24:10

    TRADYCJA - dziennikarz, ktory to napisal powinien w pierwszej kolejnosci zapoznac sie ze znaczeniem tego slowa doglebnie, koniecznie nie powinien ogladac horrorow przed pisaniem artykulow ...

  • Gość - niezalogowany 2019-04-20 08:46:30

    Rozpruwanie brzucha

  • Gość - niezalogowany 2019-04-20 08:50:45

    Urwało komentarz to nie Kuba Rozpruwacz tylko dostanie się do słomy by podpalić czy wszystko trzeba tłumaczyć ...

  • Gość - niezalogowany 2019-04-20 08:54:44

    Głowa do worka ...bo
    zostaje na następne lata opisał to ktoś kto wogle nie zapoznał się z naszą tradycją

  • Gość66 - niezalogowany 2019-04-20 09:21:45

    Zwyczaj jak najbardziej Pruchnicki. Tradycja ok Ale jako były mieszkaniec tego miasteczka, nie pamiętam żeby Pan Bałanda rozcinał korpus kukły. Czasy się robią niebezpieczne. Czas na refleksję. SZczególnie dla Pana w białej koszulce.

  • Gość - niezalogowany 2019-04-20 11:11:57

    Lewacki redaktorek we wszystkim widzi rasizm itp.

  • Gość - niezalogowany 2019-04-20 11:18:37

    Wolę żeby moje dzieci patrzyły na bicie worka ze słomą niż na lgbt+ itp.

  • gość 2019-04-20 12:18:42

    biedna kukła, jprd

  • Gość - niezalogowany 2019-04-20 14:17:47

    ,, Biada temu człowiekowi co mnie zdradził ... lepiej dla niego by było by się nie narodził ,,

  • Gość - niezalogowany 2019-04-20 15:06:01

    zjadliwy opis, sugerujący, że tradycja bicia Judasza bierze się z antysemityzmu lokalnej społeczności, szokuje przemocą i deprawuje dzieci.
    skoro tak bardzo jest już zaangażowany, to może niech da artykuł do przetłumaczenia na angielski i wyśle go do Jerusalem Post...

  • Gość - niezalogowany 2019-04-20 18:30:23

    Może „obrońcy tradycji” pomyślą najpierw czego takie obchody uczą dzieci. Otóż uczą ich zbiorowej, usankcjonowanej agresji usprawiedliwionej „ideą”. Skoro zdrajcę można publicznie okładać kijem i podpalić, to kto zagwarantuje, że jeśli któreś z dzieci w szkole przypomni pani o niesprawdzonej pracy domowej i zostanie uznane za zdrajcę, nie zostanie ono podobnie potraktowane przez resztę? A może skoro w imię jednej idei można dokonywać samosądów to może i w imię innej też? Ktoś kibicuje innej drużynie, ktoś jest innego wyznania, odmiennej orientacji. Pałą go!

  • Gość - niezalogowany 2019-04-20 18:31:47

    Redaktorem nie zna się na tradycji naszej. Pradziadki dziadki i ojcowie wkoncu my i nasi dzieci niech czcą tradycje bo przejdzie w zapomniane. A że zydków się boją jak psy strzałów to sraja w gacie. Ma tak być i zostać tradycja tradycją. Pruchnik żydowski nie jest teraz. A nie Żyda prali tylko Judasza. Aze był Żydem to mają problem ze mieli czarna owce w swoim narodzie.

  • gość 2019-04-20 19:35:10

    A co to za tradycja? Przecież Judasza nikt kijami nie okładał, a na pewno nie małe dzieci. Powiesił się. Ktoś tu przywołał Biblię. W którym miejscu to wyczytał? To co widzimy na filmie, jest nie do zaakceptowania. Małe dziewczynki z kijami, mały chłopiec kopie z impetem w kukłę symbolizującą człowieka, zdrajcę, ale człowieka. Tak maluch kopie, aż się przewraca. A gdzie byli rodzice? Przecież patrzyli na to. Dziś okłada kijem kukłę, jutro kota czy psa, a za kilka lat kolegę, albo nieznajomego, bo ma za długie włosy, albo jest za chudy i przestraszony, a ten wyrośnięty już maluch idzie ze swoją bandą. Kultywujcie tradycje, te z Judaszem związane również, ale nie wykorzystujcie do takich zachowań małych dzieci. Nie wyobrażam sobie, by moje dzieci miały w czymś takim uczestniczyć.

  • PalecPalczasty - niezalogowany 2019-04-20 19:57:06

    Bardzo dobrze że są takie tradycje. Judasz [żyd] wydał Jezusa Chrystusa a żydzi rękami Rzymian Go ukrzyżowali. Takie uczynki trzeba piętnować!
    Szukanie w tradycji antysemityzmu to przejaw czystej głupoty. Zresztą jak żydy podczas swojego święta purim, tłuką kijami Hammana to nikt się w tym prawidłowego antySemityzmu nie doszukuje.
    Artykuł to czysta herezja.

    https://www.youtube.com/watch?v=BUdG4wu0cS0

  • MALGOSIA - niezalogowany 2019-04-20 23:54:23

    Dużo lepiej o temacie czytałam tutaj :

    https://pruchnik405144738.wordpress.com/2017/11/26/wieszanie-judasza/

  • Gość - niezalogowany 2019-04-21 11:52:56

    Dużo osób broni tego zwyczaju, a dla mnie to pokaz agresji i antysemityzmu ( figurka Judasza przypomina Żyda). Zresztą według pisma świętego, Judasz musiał zdradzić żeby wypełniło się proroctwo

  • gość 2019-04-21 12:11:00

    Szokujące i obrzydliwe. Gdzie jest biskup diecezji? Biskup Adam Szal w KEP był w Komisji ds. Młodzieży...

  • Speedy - niezalogowany 2019-04-21 12:15:00

    Czyli cześć mieszkańców Pruchnika mentalnie siedzi w XVIII wieku, chociaż ma smartfony i beemki. Dobrze, ze dziennikarz to wyciągnął i pokazał jaka ciemnota zamieszkuje nasze miasto, jutro będą o tym pisać media w całej Polsce.

  • gość 2019-04-21 12:17:41

    Zróbcie sobie ustawkę z dżihadystami, oni podobnie wychowują dzieci.
    Co najmniej dwa problemy świata rozwiążecie.

  • Gość - niezalogowany 2019-04-21 12:19:32

    To jest właśnie katolicka moralność, uczmy dzieci przemocy bo to tradycja xD katolicy i muzułmanie to dwie krople wody

  • gość 2019-04-21 12:50:53

    Wystarczy przeczytac wasze "uczone uwagi".Maja racje ci,ktorzy twierdza ze Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki.Zamordowaliscie swoich Zydow 75 lat temu i tesknicie do czasow,kiedy mieliscie pod reka takiego prawdziwego Zyda do powieszenia i spalenia ??

  • gość 2019-04-21 13:01:14

    Co za zjeby no przecież gdyby nie Judasz nie było by ukrzyżowania i śmierci za ich grzechy nie było by zmartwychwstania i całej tej szopki z krzyżykami ,co dzisiaj by nosili na szyjach przed czym by klęczeli ,,nie doceniają Judasza powinni mu podziękować ,ciemnota nie umie kojarzyć faktów 3:)

  • gość 2019-04-21 13:03:23

    " Już w przedszkolu powiedziano Wam, że to smutny dla Żydów dzień wspomnień o tych, których zamordowano gdzieś na końcu świata, „w kraju złych ludzi i śniegu”, którego Wy nawet nigdy nie widzieliście na własne oczy. W szkole każąc Wam uczyć się nazw trudnych do wymówienia: Holocaust, Brzezinka, Treblinka, Oświęcim zwany też Auschwitz, nazwano ten dzień „Dniem Zagłady” – „Szoah”. W liceum, pokazano Wam filmy ze śmiercią dzieci w roli głównej i pędzące wśród lasów bydlęce pociągach zapchanych przerażonymi ludźmi. Usłyszeliście też opowieść o siekierze, którą sąsiedzi zarąbali chłopakowi podobnemu do Was ojca i o tym, że Polacy „antysemityzm wysysają z mlekiem matki”." http://blogmedia24.pl/node/64269

  • 2019-04-21 13:05:29

    Treść komentarza...

  • gość 2019-04-21 13:28:44

    Powiem krótko:
    W imię wiary wymordowano masę niewinnych nikomu ludzi. To jest zalążek agresji i nieważne winny czy niewinny w tym przypadku.
    Dla przeciwstawienia dam filozofię buddyjską -istnieje od 2500 lat i nie zginął w jej imię nigdy ani jeden człowiek.

    Zacznijcie myśleć a nie ślepo wierzyć.

  • roro - niezalogowany 2019-04-21 13:29:30

    Właśnie dlatego nie jeżdżę na Podkarpacie. Ciemnogród rodem ze Średniowiecza.

  • gość 2019-04-21 13:30:36

    Głupia tradycja,na pewno nie pozwoliłabym swoim wnukom tego oglądać

  • gość 2019-04-21 13:33:05

    Borat - pogoń za Żydem

  • Gość EU - niezalogowany 2019-04-21 13:37:11

    Bez dwóch zdań, to jest chore. Ktoś kto to organizuje powinien się leczyć. „Super rozrywka dla młodzieży , palą Żyda”
    Średniowiecze, ciemnogród

  • sprawiedliwość dziejowa - niezalogowany 2019-04-21 13:43:23

    Jeszcze parę kijów za wyborcza, za rasistowskie stwierdzenia o wyjątkowości zydow, za knucie, judzenie tez.
    Żydów piecze pupsko. I to bardzo. Ludzie jednak wiedzą swoje. Pamiętają.

  • Gość - niezalogowany 2019-04-21 13:43:33

    Wstyd, że mieszkam w takim ciemnogrodzie i mój kumpel z klasy, ledwo dukal ale naparzac potrafi kukle

  • gość 2019-04-21 13:53:09

    Odpowiem gosciowi ktory tak dobrze wie czego uczono mnie w przedszkolu :mnie uczono w przedszkolu,ze Niemcy zamordowali 6 milionow Polakow.Uczono mnie,ze Oswiecim jest symbolem martyrologii narodu polskiego.Uczono mnie,ze powstanie w getcie warszawskim bylo czescia walki narodu polskiego z okupantem niemieckim.W liceum nie uczono mnie jak zniknelo 3 milionow Zydow - obywateli polskich.A w domu uczono mnie,jak to sasiedzi zakatowali moja rodzine - moich wujkow,ciotki,kuzynow,babcie,dziadkow.Sa nawet daty.Moja matka uczyla mnie,ze po polskiej stronie getta bala sie,ze jakis przypadkowy rodak rozpozna ja. W moim rodzinnym domu nie bylo zadnego znaku swiadczacego o pochodzeniu zydowskim - rodzice bali sie ze zostana rozpoznani.Taka to wasza tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie.Zastanow sie gosciu dlaczego ten palony Judasz wyglada jak karykatura Zyda i dlaczego uczy sie male dzieci co trzeba zrobic z ludzmi wygladajacymi jak wspolczesny religijny Zyd,ubranych jak wspolczesny religijny Zyd??

  • Smutny gość - niezalogowany 2019-04-21 14:04:38

    I Jezus (żyd) usiadł i zapłakał....
    I pewnie powoefziałby - Miłości uczcie dzieci a nie nienawiści....

    Żal...

  • Hare Krishna - niezalogowany 2019-04-21 14:07:54

    To jest nienormalne, dziś kukła a jutro zywy człowiek, dziś Biblia jutro Koran, te chore rytuały są niebezpieczne, propagują przemoc a później się ludzie dziwią skąd w dzieciach tyle agresji, już wolę święta Hare Krishnowców niz te pełne nienawiści nietolerancji i obłudy, czy ktos wie że Jezus wybaczyl Judaszowi? Nie stosował przemocy ani zadnego pojebanego sądu. Magdalenie też wybaczyl. Nauczcie sie czytac i myśleć, katolicy to gorsi analfabeci niż zwierzeta z Sahary
    Precz z katolicyzmem!!!
    A jak ktos lubi tradycje to niech wywali laptopa telewizor zmywarke smartfony i niech szyje na drutach pierze w wannie gołymi rękoma dzieci niech pomagaja przy domowych obowiazkach i mlodszym rodzeństwie a do pracy to z buta a nie złotym mercedesem

  • Piotr - niezalogowany 2019-04-21 14:21:13

    Patologia bawi się ...
    Przygotowanie mentalne do samosądów? Tradycje tradycjami, ale tutaj przekaz jest jednoznaczny. Potem znowu jakiś ksiądz na mszy coś palnie głupiego i tłum zlinczuje jakiegoś geja, Żyda, przedsiębiorcę lub kogokolwiek kto myśli inaczej. Jak widać historia niewiele nas nauczyła, a może właśnie takie społeczeństwo rządzącym jest na rękę. Tak łatwo nim sterować i wykorzystać do swoich celów, jak tylko będzie taka potrzeba ...

  • gość 2019-04-21 14:28:26

    Czy tym dzieciaczkom wytłumaczono, że żyd sprzedał żyda?

  • gość 2019-04-21 14:32:06

    a później dziwić się że dzieci tradycję przenoszą do realnego życia..

  • gość 2019-04-21 14:34:37

    żenująca tradycja... uczyć własne dzieci AGRESJI .. co trzeba mieć w głowie..

  • gość 2019-04-21 14:35:43

    ciemnogród powrócił :)

  • gość 2019-04-21 14:42:19

    Na filmie widzę tłum linczujący kukłę symbolizującą Żyda. Skojarzenie z linczami ludności żydowskiej, współmieszkańców naszego kraju od wieków, jest proste i niewydumane. To właśnie w małych miasteczkach denuncjowano, rabowano, napadano i wykorzystywano Żydów, przed wojną, w czasie wojny i po wojnie. Ślepy ten, który tłumaczy ten koszmarny happening tradycją religijną. Religia mówi o miłości, nie o torturowaniu, biciu i paleniu ludzi.

  • Gość - niezalogowany 2019-04-21 14:49:10

    Lud utwierdza się w przekonaniu, że na "zdrajcy" należy dokonać samosądu. Co tam sądy, adwokaci, więzienia - ludziska wezmą kije i wymierzą sprawiedliwość ludową. Nie na tym polega chrześcijaństwo.

    Jeden ksiądz podał wyjaśnienie: Dlaczego podczas Ostatniej Wieczerzy Jezus powiedział do Judasza: "Co masz czynić, czyń prędzej!"? Bo chciał go odciążyć z odpowiedzialności. Chciał dać mu poczucie, że sam mu to kazał, bo wiedział, co Judasz przeżyje, gdy zrozumie, co zrobił.

  • gość 2019-04-21 14:51:16

    Żyd, którego tak traktowali tacy właśnie ludzie to Jezus, a nie Judasz. Adekwatna byłaby zmiana nazwy tej tradycji i wszystko byłoby łatwiejsze do zrozumienia dla osób z zewnątrz.

  • gość 2019-04-21 15:11:54

    Szkoda, że nie było tam ani jednego Chrześcijanina, który zna nauki Jezusa. Trzeba się modlić za tych ludzi, za ich bezgraniczną głupotę i zło w sercach. Niech Jezus Chrystus ich nawróci na dobrą drogę, zwłaszcza te biedne dzieci :(

  • gość 2019-04-21 15:29:44

    Banda dzikusów. A Jezusowi za te odszkodowania ile by dołożyli? Wszak też był Żydem

  • Gość - niezalogowany 2019-04-21 15:33:27

    Czytając komentarze "lokalnych" nie dziwi mnie ze takie coś się odbywa. Katociemnota jak na tą część kraju przystało...

  • Stefan - niezalogowany 2019-04-21 15:33:49

    Bicie kijami przez dzieci figury żyda, no ładnie. Później te dzieci będą tak traktowały każdego kto się z nimi nie zgadza. Piękny pokaz katolickiego miłosierdzia.

  • gość 2019-04-21 15:49:57

    Podkarpacie to jednak stan umysłu. Może by je oddać Putinowi za skrzynkę wódki?

  • Jarek-gość - niezalogowany 2019-04-21 15:52:30

    I dobrze niech się dzieci uczą! Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci!
    Nie zabraknie nam patryjotów, którzy każdego wroga ojczyzny zatłuką kijami, wystarczy że Partia bądź ksiundz wskaże!
    Nie zapomnimy tradycji Jedwabnego, Kielc i innych miejsc gdzie zajęto się Polakami innej wiary czy nacji.
    Nie zabraknie następców Łupaszki, Burego, Ognia, którzy paląc, kradnąc, gwałcąc będą dbać o to by Polska była Wielka!
    Chwała Wielkiej Białej Polskiej!

  • gość 2019-04-21 15:53:20

    Każda religia, to najgorsze zło tego świata. Obecnie na świeci jest od 4000, do 10.000 religii, a to oznacza modlenie się do dziesiątek tysięcy bóstw. Ludzie mają Kochać Całym Sercem Siebie i cały Świat, wszystko wokół. Każda istotę, zwierzę, roślinę. Bóg nie ma nic wspólnego z religiami. A po takich akcjach jak ta tutaj takie dzieci w przyszłości jak pójdą do wojska, trafią na wojnę, nie będą miały żadnych skrupułów. Także w swoim otoczeniu będą bestiami.

  • gość 2019-04-21 15:56:36

    „Zwyczaj wieszania i niszczenia kukły Judasza był zapożyczony od dużo wcześniejszego judaistycznego zwyczaju wieszania kukły Hamana. W Polsce Żydzi przebierali kukłę Hamana w sutannę – Żydzi mieszkający na ziemiach polskich wzbogacali znienawidzoną postać perskiego urzędnika o symboliczne atrybuty katolickiego duchownego." Tradycja wieszania Hamana i jego synów w USA https://www.youtube.com/watch?v=3Kh4-_ze0ug

  • Gość - niezalogowany 2019-04-21 16:14:07

    To tylko o te pejsa chodzi!

  • gość 2019-04-21 16:21:22

    Judasze są zaniepokojeni ?

  • gość 2019-04-21 16:27:46

    Upadek Kościoła katolickiego - tej sekty , której zawsze mało kasy . Patologia !!! . Głupota i obłuda .

  • gość 2019-04-21 16:31:28

    buraki z pruchnika

  • gość 2019-04-21 16:32:20

    Katolickie miłosierdzie i nauka agresji plus bezmyślności.

  • Gość - niezalogowany 2019-04-21 17:08:46

    Wstyd i hańba dla Polski i dla narodu polskiego!!!
    Niektóre komentarze są dowodem ciemnoty, prymitywu i antysemityzmu,
    który niestety dalej panuje.
    A potem rząd takiego narodu wydaje bzdurne prawa i grozi karą za "obrazę szlachetnego narodu ".

  • gość 2019-04-21 17:09:53

  • kamil - niezalogowany 2019-04-21 17:11:27

    Troglodyci, nic nie czytaja, nigdzie nie podrozuja, nic nie widzieli, po prostu nie mysla.
    Wyborcy doskonali, dzisiaj pala ksiazki, kukly, skanduja nienawistne hasla, a jutro? a pojutrze? co dalej? co jeszcze zobaczymy? kiedy sie zatrzymaja i pomysla?

  • Gość - niezalogowany 2019-04-21 17:37:20

    Polish tradition: antisemitism.

  • gość 2019-04-21 17:40:12

    Precz z ciemnogrodem! Precz z prymitywnym plebsem wychowujacym swoje dzieci na przyszlych bandziorów za ciezkie pieniadze uczciwie pracujacych podatników! Do roboty, pasozyty 500+!

  • gość 2019-04-21 17:51:09

    Tradycja? PATOLOGIA, a największa bo Ci rodzice na to przyzwalają. Z daleka omijać ten Pruchnik. Sobie tradycję przypomnieli... fuj....

  • Gość - niezalogowany 2019-04-21 18:23:52

    W Biblii jest tylko jedna historia o żydzie, którego tak potraktowano jak kukłe w Pruchniku. Był nim Jezus.

  • Łukasz - niezalogowany 2019-04-21 18:31:15

    Miasto w Izraelu - po wizycie w synagodze miejscowi zbierają się na tradycyjne bicie, odcinanie głowy i palenie Polaka - stara tradycja. Nie obrazilibyście się, nie? Tradycja to tradycja.

  • Krzysztof - niezalogowany 2019-04-21 18:38:01

    Co za porąbańcy!!!

  • Marcin - niezalogowany 2019-04-21 18:40:53

    Co za ciemnogród. To się nadaje do prokuratury

  • gość 2019-04-21 18:57:34

    aj waj! antysemici!!!

  • Mefisto - niezalogowany 2019-04-21 19:26:11

    Dzięki za normalne komentarze bo czytając lokalesów broniących tej „tradycji” ciary przechodzą. Goebels zazdrości Kaczyńskiemu ministerstwa propagandy i perfidnych aparatczyków

  • Gość - niezalogowany 2019-04-21 19:27:21

    Nikt wam tutaj nie każe przyjeżdżać, tak tutaj jest z pokolenia na pokolenie i niech tak zostanie,a ci co tutaj się przeprowadzili i nie mają pojęcia o Tradycji z dziada pradziada von na wiochy skąd pochodzicie,tyle w temacie.

  • gość 2019-04-21 19:34:29

    Niech każdy zwolennik tej tradycji wykona sąd nad sobą jeżeli jest bez grzechu niech pierwszy rzuci kamieniem. Rzymscy katolicy nie zrozumieli przesłania EWANGELI że to my wszyscy przez nasze grzechy ukrzyżowaliśmy Chrystusa. Opamiętajcie się bo nienawiść was samych zabije !

  • Bogdan ze Szcze - niezalogowany 2019-04-21 19:52:28

    Już jadę do Pruchnika, bo to rzadka okazja zobaczyć skansen na żywo. Ludziska weźcie jeszcze coś pociągnijcie w środę, bo mam wtedy wolne.

  • oleole - niezalogowany 2019-04-21 20:10:26

    Idiotyczny zwyczaj i niech by go sobie praktykowali. Ale w tym biorą udział dzieci. Dzieci, które są uczone miłości bliźniego, trudnej sztuki wybaczania itp. Ciekawe co na to ksiądz proboszcz ? W państwie islamskim do rąk dzieci wkładają kałachy. U nas wkłada się kije. No niedaleko mamy.

  • Gość - niezalogowany 2019-04-21 20:18:14

    Przynajmniej jedno jest pewne: do zadupia jakim jest Pruchnik nikt cywilizowany przyjeżdżać nie będzie. Będą sobie miejscowi palić kukły Żydów i handlować w piątki w gnoju po kolama na rynku j wreszcie będzie dobrze

  • Piotr - niezalogowany 2019-04-21 20:21:39

    21 wiek... Wstyd

  • Gość - niezalogowany 2019-04-21 20:26:34

    Brawo dla Pruchnika że pielęgnuję tradycję a lewacy siedzieć cicho

  • Gość - niezalogowany 2019-04-21 20:28:19

    Niesamowity atak lewicy na tradycję w Pruchniku jesteście obrzydliwi wy lewacy że tyle jadu wylewacie

  • Gość - niezalogowany 2019-04-21 20:30:18

    Bicie Judasza i topienie marzanny staropolskie tradycję które dzisiaj są rasistowskie xd :)

  • Piekna tradycja - niezalogowany 2019-04-21 20:35:03

    Piękna tradycja i nawet na czasie ! Musimy ją wprowadzić na śląsku i to przy okazji każdego święta czy to kościelnego czy państwowego.

  • Gość - niezalogowany 2019-04-21 20:41:23

    Ciemnogród katolicki, prymitywne zabobony uczące dzieci przemocy. Religia jest niebezpiecznym nonsensem, który uczy wrogości do innych ludzi.

  • Gość - niezalogowany 2019-04-21 20:44:31

    Może jeszcze poczytacie Judasz Święty bo w tym całym obrzędzie zapominacie że Judasz był żydem to mamy kukłę Polaka powiesić przecież to nie chodzi o narodowość . Poczytajcie rozważania pisma jest jasno wytłumaczone że Jezus dawał możliwość wyboru Judaszowi swojej drogi ale ten wybrał zdradę pismo święte tłumaczy też że mógł paść na kolana jak św. Piotr i prosić o wybaczenie a wszystko byłoby inaczej wybrał źle i nie ma dla niego zbawienia to można wyczytać z tłumaczeń i rozważań pisma wystarczy poczytać

  • Gość - niezalogowany 2019-04-21 20:45:52

    Trzeba jak najszybciej doprowadzić do delegalizacji Kościoła, przeprowadzić tęczową rewolucję, inaczej zaleje nas prawicowo-katolicka nienawiść.

  • Bandera - niezalogowany 2019-04-21 20:48:18

    Pruchnik to jednak straszna nora, zieje nienawiścią, głupotą i wtórnym analfabetyzmem

  • Ateista-hard - niezalogowany 2019-04-21 20:48:51

    Kościołowi odebrał bym pieniądze publiczne, a te gusła? Cóż ich sprawa- niech robią co chcą. Z pieniędzy ich trzeba rozliczać a ten artykuł to ślepe szczucie na jaką (może dziwną) tradycję, która nikogo nic nie kosztuje. A na konkordat, fundusz kościelny i wyłudzenia ziemi poszły MiLiArdy!

  • Gość - niezalogowany 2019-04-21 21:06:21

    To jest chore. Chore i obrzydliwe. Czy rodzice tych dzieci zdają sobie sprawę z tego, czego właśnie nauczyli swoje latorośle?

  • Gość - niezalogowany 2019-04-21 21:06:47

    To jest chore. Chore i obrzydliwe. Czy rodzice tych dzieci zdają sobie sprawę z tego, czego właśnie nauczyli swoje latorośle?

  • gość 2019-04-21 21:17:09

    Chrystus był Żydem...

  • gość 2019-04-21 21:18:04

    Chrystus był Żydem..

  • Gość - niezalogowany 2019-04-21 21:19:07

    Dzicz i prymityw.

  • Gość - niezalogowany 2019-04-21 21:33:39

    Poczytajcie swoje komentarze wystawiane w Wielką Niedzielę !!!W imię dobra kamienujecie Pruchnik czy to jest pouczenie?Czy takie słowa jakie padają to czyste dobro ?Nas oskarżacie a Sami co wypisujcie ?Czy nikt nie widzi że to jest opisane specjalnie w taki sposób żeby znowu pokłócić społeczność i żeby wzrosła czytalność gazety ,wybrane są wątki agresji i antysemityzmu nikt z Was krytykujących niebył i nie widział jak jest naprawdę ,nikt nie zna histori ile żyć zostało straconych w Pruchniku w obronie Żydów gdzie co drugi sąsiad był Żydem , nie znacie kultury i obyczajów , Ci co w obronie tradycji atakują Żydów w Pruchniku też się zapomnieli o co chodzi ,ile ludzkich żyć zostało poświęconych w obronie sąsiadów jest nawet Żydowski cmentarz w Pruchniku o który dbamy ,artykłół jest przedstawiony na podaż gazety , wybrane sceny po to by wzbudzić agresję której mniej było w samej tradycji jak w komentarzach

  • nie PiS!!! - niezalogowany 2019-04-21 21:39:20

    Niektórzy zwolennicy minionych i trochę zapomnianych tradycji może marzą o powrocie do dawnego palenia na stosie czarownic i innych niewygodnych ludzi, nie kukieł tylko żywych ludzi? Bo to tak powolutku w tym kierunku chyba zmierza, na razie bardzo powolutku, ale przyspieszenie to tylko kwestia czasu. Pręgierz, szubienica, stos to takie igrzyska dla gawiedzi

  • Gość - niezalogowany 2019-04-21 22:04:06

    Trzeba zakazać topienia Marzanny

  • Gość - niezalogowany 2019-04-21 22:09:48

    Gość,, Trzeba jak najszybciej doprowadzić do delegalizacji Kościoła, przeprowadzić tęczową rewolucję, inaczej zaleje nas prawicowo-katolicka nienawiść."
    Przebieraj się w skóry za psa i pokaż na ulicy jak twój partner cię smaga pejczem, to taka nowoczesna i piękna tradycja. Nie zapomnij przykleić sobie nadmuchanej prezerwatywy do czoła, antykoncepcja przede wszystkim. Bo ze związków jednoplciowych rodzi się nawet więcej dzieci.

  • bratanek - niezalogowany 2019-04-21 22:11:01

    Witam, o tej "tradicji" juz nawet na Wegrzech pisza.
    Moim zdanbiem, tradycja, czy nie, jest to glupie.
    Napewno macie tam bardziej przyjazne tradycje tez,

  • Gość - niezalogowany 2019-04-21 22:44:33

    Niestety, jak czytam z przerażeniem takie wpisy, to widzę to całe parszywe polactwo z zapałkami w ręku w Jedwabnem, widzę "Sąsiadów", "Idę", "Pokłosie", widzę ich w Kielcach, Szczuczynie, Krościenku, Bieczy, Bzurze, Rędzin-Borkach, Skaju, Suchowoli, Białymstoku, Markowej, Radziłowie, Wąsoczu, Goniądzu, Kolnie, Knyszynie, wsi Strzegom, Stawiskach i kilkudziesieciu innych miastach Polski, szmalcowników i inne ścierwo.

    I znowu, lada moment zobaczymy zaplute śliną z nienawiści ryje polactwa, że niemce, że żydy i inni szczują na "dobrych Polaków", a przecież wszyscy wiedzą, że jesteśmy wspaniałym narodem... Tylko wszyscy uwzięli się na nas.
    Jak powiedział Piłsudski - naród wspaniały, tylko ludzie ku..y!

  • roro - niezalogowany 2019-04-21 22:49:45

    Może tym ludziom ktoś wmówił, że Jezus był Polakiem?
    Cała religia chrześcijańska opiera się na ukrzyżowaniu Jezusa i jego zmartwychwstaniu. Nie byłoby aresztowania Jezusa i jego skazania, gdyby Judasz go nie wydał.
    Gdyby nie było Judasza, nie byłoby Chrześcijaństwa.
    Judasz dostał taką rolę od Boga Ojca.

  • Ja - niezalogowany 2019-04-21 22:54:37

    To jest jakaś masakra i jeszcze debile powołują się na tradycje....

  • roro - niezalogowany 2019-04-21 22:55:43

    Podkarpacie to niestety bastion pisowców-katoli. Tak - katoli, bo prawdziwy Katolik brzydziłby się czymś takim.

  • Gość - niezalogowany 2019-04-21 23:10:33

    Polska tradycja - bić Żyda i Alleluja. Groza!!

  • gość 2019-04-21 23:52:34

    ja pierdolę, ale tępe bydło.

  • Tom - niezalogowany 2019-04-21 23:53:15

    Żygać się chce!!! Mamy XXI wiek. Co to za tradycja z dupy? Uczenie dzieci agresji... i prostak tłukący kukłe. To jest bardzo złe. Znowu na Podkarpaciu lud średniowieczny...

  • gość 2019-04-21 23:56:43

    Należałoby im dzieci odbierać.

  • Gość - niezalogowany 2019-04-21 23:58:32

    Osąd Judasza to sprawa Boga, a nie ludzi. Gdzie był proboszcz tamtejszej parafii? Gdzie jest biskup?
    Na Srilance można zginąć za bycie chrześcijaninem, a w Prudniku Kościół pozwala na pokaz agresji....

  • gość 2019-04-22 00:05:17

    Bardzo dobrze Judasza spałowali. Powinniśmy się wstydzić, że tak piękną tradycję zaniedbaliśmy, myślę, że trzeba odrodzić tą piękną tradycję i w wszystkich miastach pałować judasza. Anty-semita Judasz załatwił Jezusa a morderców i takich gnoi się pałuje.

  • Borat - niezalogowany 2019-04-22 00:11:07

    https://www.youtube.com/watch?v=CvPI3Uts53Q

  • gość 2019-04-22 00:22:49

    Bardzo smutne, że takie "zwyczaje" wracają do Polski.

  • Silesia - niezalogowany 2019-04-22 00:26:22

    Piękna tradycja! Dobrze, że powróciła! Szacunek dla organizatorów! Symbolicznie tak trzeba traktować zdrajcę naszego Jezusa! Piękne jest to jak agent Mosadu Daniels się zżyma na ten godny naśladowania przez wszystkie regiony Polski, zwyczaj. NIE dla Polin! NIE dla roszczeń żydowskich! Śląskie z Podkarpaciem!

  • lewak - niezalogowany 2019-04-22 00:31:58

    jprdl. zrobią tradycje grania w bierki co Wielki Piątek i z tego też będą dumni... bo TRADYCJA. modle się o rozum dla tego narodu

  • gość 2019-04-22 00:59:05

    "Ludzie" którzy uczą dzieci pałowania leżącego po głowie i podpalania zwłok powinni mieć odebrane dzieci. Podkarpacie już dawno powinno się oddać Ukrainie

  • Gość - niezalogowany 2019-04-22 01:10:09

    Myślałam, że poznam jakiś nieznany mi dotąd zwyczaj ludowy. Zamiast tego poznałam opinię autora nt. tegoż. Przykład tego, jak nie powinno się pisać artykułów.

  • Pogromy zydow w Polsce - niezalogowany 2019-04-22 04:03:21

    Dokladna inscenizacja pogromu Żydów w Jedwabnem dokonana przez lud chrzescijanski

  • Marcin - niezalogowany 2019-04-22 07:38:15

    Jezus na krzyżu wybaczył złoczyńcy, ale pseudokatolicy będą sądzić kukłę. Co wy wbijajcie do głowy tym dzieciom? Kim one mają być w przyszłości? Nieudacznikami narzekającym na biedę w Polsce?

  • Kamil - niezalogowany 2019-04-22 07:54:49

    Patologia. To, ze rodzice pozwalają swoim dzieciom na okładanie kukły kijami, kopanie świadczy o ich biedzie umysłowej. Uczą dzieciaki agresji. Matka do dziecka zdziwiona pyta „czemu płaczesz, nie bój się”. Płacze, bo dzieci boja się agresji, chyba, ze będą nauczone, ze to coś dobrego. W domu tez się tak lejecie ? Tradycje sobie wymyślili. To jeszcze zacznijcie palić czarownice na stosie, tez tradycja. Durni ludzie.

  • Gość - niezalogowany 2019-04-22 08:05:19

    Dzicz

  • gość 2019-04-22 08:10:49

    Jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest postawić bardzo szybko przed SĄDEM organizatorów akcji i postawić im stosowne zarzutu!! To bagno w Pruchniku trzeba jak najszybciej wyczyścić w ten sposób, bo tym smrodem zaśmierdną wszyscy Polacy oraz przyniesie to szkodę krajowi. Tej sytuacji nie można jak dotąd przemilczać, czy ubolewać. Tak samo było w latach trzydziestych... Ludzie, otrząśnijcie się. Trzeba bić na alarm!

  • Gość - niezalogowany 2019-04-22 08:15:16

    Tutaj nie chodzi o narodowość kto jest Żydem kto Polakiem,redaktor zrobił to pod publikę,myśli że pulicera dostanie,przez takich dziennikarzy afera goni aferę i dzieli ludzi, kiedyś ktoś kto zdradził sprzedał był nazwany Judaszem,a Dzisiaj to Konfident a takich to wiadomo jak się traktuje.

  • gość 2019-04-22 08:20:03

    Do tych kilku organizatorów tej akcji jest bardzo łatwo dotrzeć (wiemy przecież kto to jest!), a w interesie Pruchniczan jest "oczyszczenie" miasta i wskazanie sprawców tych haniebnych wydarzeń. Jeśli tego nie uczynią, wina będzie spoczywać na nich i na ich dzieciach. A jak mówi Pismo Święte:
    Kto dotyka się Izraela (Żydów) dotyka się Źrenicy Bożego Oka" Księga Zachariasza 2.12
    Już nie raz widzieliśmy w historii przekleństwo jakie doświadczało miasta, bo były tam pogromy i inne zdarzenia antysemickie...

  • gość 2019-04-22 08:25:37

    p.s.
    Jeśli ten pan redaktor zrobi karierę na tym aby uwolnić i oczyścić Pruchnik od tej hańby, to tylko chwała mu za to. Wszyscy na tym skorzystamy. Życzę powodzenia Panie Redaktorze i wytrwałości, aby wyczyścić sprawy i dotrzeć do sprawców, którzy zrobili w Polsce taki smród. Wszyscy się za nich wstydzimy.

  • Majdaniak - niezalogowany 2019-04-22 09:00:20

    Gdy nadejdzie Wielki Piątek, Pruchnik kipi niby wrzątek, bo na słupie obok gminy wisi Judasz z worowiny. Wiec zlecieli się ludziska, z Kramarzówki i z Huciska i z Rozborza i z Hawlowic i odległych Pantalowic, by wziąć udział w tym obrzędzie, który sławi Pruchnik wszędzie. Niosąc ze sobą tęgie pałasza, którymi bić zamierzają Judasza.

  • Robert - niezalogowany 2019-04-22 09:04:12

    Wleczenie ulicami, okładanie kijami i palenie kukły Żyda symbolizującego Judasza jako sposób na obchodzenie z dziećmi świąt wielkanocnych. Mentalnie spora część narodu lepiej odnalazłaby się w Średniowieczu, w którym gawiedź z entuzjazmem uczestniczyła w widowiskach publicznych związanych z kaźnią skazanych, a antysemityzm był w dobrym tonie i zyskiwał wsparcie instytucjonalne kościoła.

  • Gość - niezalogowany 2019-04-22 09:17:07

    Męka naszego Pana, Jezusa Chrystusa, tak właśnie wyglądała. Ktoś nazwał zdrajcą, a tłum zrobił swoje dobrze się bawiąc. Mamy piękną i jakże aktualną pamiątkę do rozważań, powinni puszczać ten film we wszystkich kościołach co rok w Wielki Piątek.

  • gość 2019-04-22 09:17:37

    Brawo Pruchnik, nie przejmować się ujadaniem lewicy

  • gość 2019-04-22 09:37:19

    Obludnicy i pseudokatolicy dzicz z Pruchnika!

  • gość 2019-04-22 09:42:34

    I dziwić się, że tam wygrywa PiS. Tak ciemnego ludu ze świecą dzisiaj szukać.

  • gość 2019-04-22 10:18:39

    wszyscy obok zrobili z Pruchniczan antysemitów...Ale oni tak naprawdę bili i powiesili JUDASZA za to że sprzedał JEZUSA a nie bili go za to że był żydem....

  • Gość - niezalogowany 2019-04-22 10:19:18

    Polska Bawaria!!!

  • Gość - niezalogowany 2019-04-22 10:20:21

    Ga 5
    "Jest zaś rzeczą wiadomą, jakie uczynki rodzą się z ciała: nierząd, nieczystość, wyuzdanie, 20 uprawianie bałwochwalstwa, czary, nienawiść, spór, zawiść, wzburzenie, niewłaściwa pogoń za zaszczytami, niezgoda, rozłamy, 21 zazdrość, pijaństwo, hulanki i tym podobne. Co do nich zapowiadam wam, jak to już zapowiedziałem: ci, którzy się takich rzeczy dopuszczają, królestwa Bożego nie odziedziczą. "

  • Gość - niezalogowany 2019-04-22 10:37:07

    Patriarcha chaldejski Iraku zachęca do pogłębienia lektury tekstów Pisma Świętego, aby lepiej zrozumieć wydarzenia Wielkiego Tygodnia. Trzeba walczyć z ubóstwem intelektualnym oraz z obniżaniem duchowego poziomu – podkreśla kard. Luis Sako w swoim przesłaniu z okazji Świąt Paschalnych.

  • GośćMirco - niezalogowany 2019-04-22 10:49:08

    Całe szczęście , ze moje dzieci wychowały się w pięknym tolerancyjnym mieście w Zielonej Gorze gdzie św Urban patronuje zdrowej tradycji picia wina radości i szacunku dla życia U Nas takie BARBAŻYŃSTWO nie wejdzie do Naszego Miasta . Zdziczeliście na tym Wschodzie!

  • Marcin - niezalogowany 2019-04-22 11:17:11

    Janusze i Karyny pochwalcie się ciociom jak Brajanek fajnie nauczył się kopać po brzuchu.
    Żenujący obrońcy tradycji.

  • Gość - niezalogowany 2019-04-22 11:21:05

    Oto Polska właśnie!
    Co za wstyd...

  • gość 2019-04-22 11:25:42

    TU NA PODKARPACIU ZABOBON I CIEMNOTA MA SIE DOBRZE!!!!!!!!

  • gość 2019-04-22 11:42:41

    gratuluję.......podziwianie prymitywnej zabawy i pastwienia się nad judaszem wyglądającym jak typowy starozakonny z getta krakowskiego, jest niewątpliwie dowodem na bydlęcenie tradycyjnych zabaw i obyczajów w pruchniku?.
    Ciekawe co zrobiłby Jezus gdyby spotkał Judasza po zmartwychwstaniu? Czy zgodnie z nauką "chrześcijańską" płynącą z kruchty pruchnickiej ciągnął by go przez miasto?, skopał? uciął głowę, a na koniec spalił? Bo ja znam zupełnie innego Jezusa z ewangelii, o którym zapewne w pruchniku z ambony nie słyszeli. Przy okazji, dzieci uczone wyżywania się na winnej kukle, mają obraz rzeczywistego i żyjącego wroga, brzydkiego, z krzywym nosem, na którym bezkarnie można odreagować frustracje i krzywdy Ale na co psychologia..., badania Zimbardo..., na co miłosierdzie.., bo w naszej pruchnickiej enklawie wszyscy wiedzą lepiej i nikt nam nie powie co mamy robić i jak mamy żyć, a jak się nie podoba to z mostu i na stos. Witaj ciemnogrodzie!!!, alleluja i do przodu...!!!

  • Sadi666 - niezalogowany 2019-04-22 11:51:31

    Tak to "piękna" antysemicka tradycja Pruchnika. Warto przypomnieć, że: "W listopadzie 1918 r. miały w Pruchniku miejsce zajścia antysemickie. Gdy nowe władze jeszcze nie zainstalowały się na dobre, chłopi z Huciska, Nienadowej i okolicznych wsi rzucili się na sklepy żydowskie, rabując je i rozbijając. Najbardziej ucierpiał sklep Jakuba Klepnera przy ul. Kańczuckiej. Porządek starał się zaprowadzić komendant policji Kwaśnicki, a potem później nadeszło wojsko z Jarosławia. Działania władz zapobiegły możliwemu pogromowi. W sądzenia sprawców na rynku stanął karabin maszynowy, a jeden z chłopów został zastrzelony przez żandarma." Dzisiaj jak nie ma Żydów to choćby kukłę potargać. Jaja jak berety. Ludzie jak mogliście pozwolić na udział w tek hucpie swoim dzieciom, wnukom, jak mogliście w tym brać udział??????

  • Gość - niezalogowany 2019-04-22 11:52:21

    Omijać Pruchnik wielkim kołem, bo niewiadomo, czy ujdzie się z życiem.Skandal,ciemnota,barbarzyństwo!!!

  • Przerażające - niezalogowany 2019-04-22 12:04:13

    To haniebny spektakl nienawiści i zemsty, zachęta dla dzieci do agresji.

  • Gość - niezalogowany 2019-04-22 12:05:13

    Jestem przerażona... ninawiść w czystej postaci, pogarda dla człowieczeństwa zniekształcona idea chrześcijaństwa, w tym wszystkim dzieci....to skończy się źle dla nas wszystkich

  • JózefKa - niezalogowany 2019-04-22 12:39:20

    Pali się Judasza-Zdrajcę a nie Judasza-Żyda! Potępia się zdrajców, i tylko to! U nas w Tarnowskiem też pali się Judasza ale tylko w formie ognisk palonych w czwartek wieczorem. Wara Żydom od naszych tradycji!

  • Gość - niezalogowany 2019-04-22 13:08:41

    Tyle lat mieliśmy tą tradycje nikt się nie czepiał i nikt nikogo nie zabił. Teraz niewiedziec dlaczego wszyscy szczuja na Pruchnik tak jak by ktos dononal mordu na kulkę. Jesteśmy silni i nie damy się zastraszyc. Za rok znowu podpalimy kukle i spalimy słome.

  • Moks - niezalogowany 2019-04-22 13:24:14

    Dobrze macie ludzie pojebane we łbach. „To nie antysemityzm, to tradycja” xD jakby w Izraelu mieli „tradycję” palenia kukły-Polaka. To by już tam szła bojówka ONR-u, zrobić porządek.
    P.S. Wiem, że dla niektórych Nosaczy, tradycjonalistów może to być szok ale...[SPOILER ALERT!] (trzymajcie się mocno swoich skarpetek z bazaru) Jezus też był Żydem

  • Gość - niezalogowany 2019-04-22 13:25:16

    "Nie sądzicie byście nie byli sadzeni" zacznijcie czytać Ewangelię i nie kultywujcie głupich, niekatolickich tradycji. Spójrzcie na to wydarzenie oczami Jezusa i idźcie po rozum do głowy.

  • Gość - niezalogowany 2019-04-22 13:31:24

    Myślicie że ta durna, agresywna, prymitywna pokazowka jest miła w oczach Boga?

  • Gość - niezalogowany 2019-04-22 13:38:08

    Stop dla pogańskich tradycji.

  • gość 2019-04-22 14:03:51

    "Stop dla pogańskich tradycji. " sam jesteś pogański Judasz jest z biblii gość który zaradził Jezusa cholerny anty-semita Judasz. Wiec przestać głupoty opowiadać.

  • gość 2019-04-22 14:28:50

    Tyle razy przejeżdżałem tamtędy rowerem, tyle razy zatrzymywałem się na rynku, kupowałem w tamtejszych spożywczakach wodę... i nigdy bym się nie spodziewał, że mieszka tam tylu debili. Teraz wyobraźcie sobie, że ktoś w Tel Awiwie robi kukłę, ubiera ją w kontusz, dokleja arcypolskie wąsy a żeby nie było wątpliwości to i doczepia polską flagę. A potem okłada ją kijami przy ogólnej wesołości tłumu, ucina łeb, pali i wrzuca do rzeki. Fajnie, co nie?

  • Gość - niezalogowany 2019-04-22 14:56:09

    Wschodnia Europa i tyle. Chociaż Ruskim by takie średniowiecze już nie przyszło do głowy. Zacznijcie jeszcze książki na rynku palić. Skansen głupoty. Ogrodzić, postawić na brzegu trybunę i napieprzajcie się tam kijami do woli, przynajmniej parę złotych do kasy wpadnie.

  • Gość - niezalogowany 2019-04-22 15:20:54

    Jesteście takimi samymi ćwokami, chamy z Pruchnika jak mieszkańcy wsi „Borata”. I nawet teraz tego nie rozumiecie sądzać po komentarzach pod artykułem.

  • gość 2019-04-22 15:22:09

    "gość - Tyle razy przejeżdżałem tamtędy rowerem, tyle razy zatrzymywałem się na rynku, kupowałem w tamtejszych spożywczakach wodę... i nigdy bym się nie spodziewał, że mieszka tam tylu debili. Teraz wyobraźcie sobie, że ktoś w Tel Awiwie robi kukłę, ubiera ją w kontusz, dokleja arcypolskie wąsy a żeby nie było wątpliwości to i doczepia polską flagę. A potem okłada ją kijami przy ogólnej wesołości tłumu, ucina łeb, pali i wrzuca do rzeki. Fajnie, co nie? " ---- Co to ma do polskiej flagi i polaków w tym do żydów izraelskich gdzie tam była flaga Izraela ? Tu chodzi o judasza zdrajce żydzi też wieszają Hamana. Trzeba zacząć się leczyć. Dwa ja tez mam w rodzinie żyda i sra na twój Tel Awiwie. I jak mam jednego z pradziadków żyda i też sram na nich. Na twojego judasza też. Bardzo dobrze zdrajce trzeba pałować a wałęsa też zdrajca wiec jeśli by go pałowali to też bardzo dobrze.

  • gość 2019-04-22 15:47:18

    Ma to, że jest to zwyczaj głupi, prymitywny, ignorancki i szkodliwy. Uczy dzieci nienawiści do obcej kultury i robi nam na świecie bardzo złą reklamę. Jak ktoś powie, że Polacy wysysają antysemityzm z mlekiem matki to się oburzamy, że to kłamstwo. A jednocześnie robimy kukły żyda i urządzamy taki cyrk rodem ze średniowiecza.
    Mamy XXI wiek. Powszechny dostęp do edukacji. Każdy kto chce może sobie polecieć do Izraela i poznać tamtą kulturę. Wydawać by się mogło, że ludzi powinni stawać się coraz bardziej cywilizowani i kulturalni, ale jak widać to nie jest prawda. Gdzieniegdzie po prostu ludzie ubierają się jak współcześni, posiadają współczesne gadżety, ale mentalnie wciąż żyją w średniowieczu.
    To co się wydarzyło było festiwalem głupoty, niczym więcej.

  • gość 2019-04-22 15:58:31

    Te pruchnicka 'tradycje' powinno sie otoczyc panstwowym mecenatem; przy obecnych wladzach nie powinno byc z tym wiekszego problemu. Dac dotacje, wczesniej rozeslac zaproszenia i oglosic w prasie i mediach spolecznych. Moze nawet wartaloby powolac jakies lokalne stowarzyszenia (np. im. Horsta Wessela).

    Sfilmowac i zarchiwizowac.

    Wszystko po to, by ktos przypadkiem nie pomyslal, ze polski zoologiczny antysemityzm umarl razem z polskimi Zydami.

  • zenekblues - niezalogowany 2019-04-22 17:02:52

    dzisiaj " lany poniedziałek " - ciekawe czy Biedroń był u swojej Mamy ???

  • Artur - niezalogowany 2019-04-22 17:21:26

    Pruchnik to jest taki skansen głupoty prawicowo-katolickiej. Analfabetyzm, antysemityzm, zabobony i nienawiść do wszystkiego co inne i niezrozumiałe.

  • Gość - niezalogowany 2019-04-22 17:23:01

    Co z tego, że Judasz jest z Biblii? Wasze zachowanie nie ma nic wspólnego z nauczaniem Jezusa. Pojmujecie to? Nie nazywajcie tej psuedo tradycji, że ma coś wspólnego z chrześcijaństwem.

  • gość 2019-04-22 17:27:04

    Niezła "reklama" regionu na cały świat. Następnym razem zaproście Orbana z kukłą Sorosa, Le pen i Międlara. Polecam też wybrać porę bardziej wieczorową i zapalić race i pochodnie..

  • gość 2019-04-22 17:28:20

    Jestem ze „ściany zachodniej” i po obejrzeniu filmu utwierdziłem się w przekonaniu że „wschód” w dużej mierze zamieszkiwany jest przez kompletnych kołtunów. Co gorsza, te stare kołtuny kształtują w taki sam sposób swoją progeniturę. Trudno to nawet nazwać brakiem wyobraźni, bo byłby to komplement. Cieszę się jednak, że „zwietrzała” samoistnie tradycja kamieniowania i palenia na stosie. Dziatwa wschodnia nie wie, co straciła w XXl wieku.

  • gość 2019-04-22 18:14:50

    These people are Christians? What would Jesus say if he saw this?

  • uzdek98 - niezalogowany 2019-04-22 18:20:42

    japier ale ciemnota... modelowa wioska borata...

  • gość 2019-04-22 18:28:03

    No i lewaccy "patrioci" pochwalili sie tym z zachodem. Teraz artykul o tym pokazuje sie na BBC: https://www.bbc.com/news/world-europe-48012965

  • gość 2019-04-22 18:34:25

    dotarlam na ta strone poprzez link z bbc! to jednak zostalo przetlumaczone...to ze tradycja, to jeszcze nie oznacza ze trzeba slepo za nia podazac.. co bylo dobre wczoraj nie koniecznie jest dobre dzisiajj.. pora sie obudzic. Co Jezus zrobilby w takiej sytuacji?

  • Kam - niezalogowany 2019-04-22 18:44:50

    Organizatorzy zostaną pociągnięci do odpowiedzialności, rodzice może tez (opieka społeczna powinna zbadać sytuacje rodzinna. Jak pozwalają kukłe okładać, to kto wie czy w domu tez nie ma przemocy). Kołtuństwo.

  • gość 2019-04-22 18:48:23

    https://www.youtube.com/watch?v=a952gCabSCQ

  • gość 2019-04-22 18:52:27

    Polish traditions? You never learn.. Do you? Boycott Poland!!

  • Gość - niezalogowany 2019-04-22 18:52:59

    Za spalenie kukły Żyda na wrocławskim rynku był już wyrok sądowy. Tutaj podobna sytuacja, pozew wpłynie pewnie na dniach

  • Gość - niezalogowany 2019-04-22 18:57:01

    Ciekawa tradycja i warta zapamietania

  • gość 2019-04-22 18:57:39

    I live in Lithuania and I thought we were bad. At least we have some sensitivity about our shameful history, and would never hold such a public event. Pathetic Polish nation!!

  • gość 2019-04-22 19:05:25

    Po przeczytaniu komentarzy ... Wierzę, że jedynym dobrym Polakiem jest martwy Polak.

  • Gość - niezalogowany 2019-04-22 19:18:09

    Miał dredy a nie pejsy hehe okulary sobie kupcie ...

  • gość 2019-04-22 19:38:39

    A short reminder for all those who write in English here - do not blame whole Polish nation. If you translate these comments above you'd actually see that majority of them is condemning this "event". So boycotting Poland or saying anything about "pathetic Polish nation" is as wise as saying that all Norwegians are bad and pathetic because of Breivik or that all New Zealanders are pathetic because of that guy who murdered those muslims recently. In short - it would be as stupid as those guys with sticks.

  • Gość - niezalogowany 2019-04-22 19:39:09

    To jest wstyd. Wstyd dla rodziców za to że pozwalają swoim dzieciom na takie coś, dla mieszkańców bo bronią tej chorej tradycji. I dla nas Polaków. Bo mimo że z takim zasciankowym myśleniem nie mamy nic wspólnego jest to reklama nie koniecznie dobra dla naszego narodu. Wcześniej pisał ktoś że to lewacy się czepiaja raczej wątpię bo sam episkopat potępił ta tradycje

  • Koszmar - niezalogowany 2019-04-22 19:50:08

    Nauka dla dzieci: zabić można przez powieszenie, zaduszenie, zakatowanie kijami, wypatroszenie, podpalenie, ścięcie głowy i utopienie.

  • gość 2019-04-22 19:52:06

    święto Purim, które obchodzą żydzi co roku poczytajcie

  • gość 2019-04-22 20:05:09

    za rok w Pruchniku! Warto tradycję rozszerzyć na całą Polskę, a zwłaszcza warszawkę.

  • gość 2019-04-22 20:07:04

    Rabin wyjaśnia wszystko
    http://www.wykop.pl/ramka/4914581/rabin-wyjasnia-dlaczego-hitler-nienawidzil-zydow/

  • gość 2019-04-22 20:11:14

    Hello, BBC readers. I want to ask you, if this Polish tradition is anti-Semitism, what is Hamman's beating, hanging during the purim? The #hypocrisy is the greater that the jews hammering Hamman's likeness, beat Semit ... . #BBC #antypolonism

  • Gość - niezalogowany 2019-04-22 20:15:00

    Jprdle ludzie obudzcie się! Nie było żadnego Judasza i Jezusa! Ta wasza wiara w bzdury Konstantyna zabija ludzi, zabija was i wasza mądrość. Sami odpowiadacie za swoje czyny, to my ludzie czynimy zło, my zabijamy i za to odpowiadamy. Żadna śmierć nigogo nie zbawi nas od naszych złych czynów!

  • gość 2019-04-22 20:20:26

    A short reminder to the person commenting "do not blame whole Polish nation"... I can read Polish, and the majority of comments are defending what happened! Don't try to hide behind the language!!!

  • gość 2019-04-22 20:27:09

    Another short reminder... It is recent history that Jews in Poland were hung in front of their houses and some village squares.. Try to see it from the other side, and stop with the "Oh it is just an old tradition".

  • gość 2019-04-22 20:33:58

    Those equating this with scenes from the movie "Borat".. Those scenes were meant as satirical depictions of backwards Eastern Europeans .. Now today, we have the reality.. "Cultural Learnings of Old Poland for Make Benefit Glorious Nation of Modern Poland"

  • gość 2019-04-22 20:36:51

    aż nie chce się wierzyć , że taka ciemnota panuje jeszcze w Polsce, wstyd!

  • Gość - niezalogowany 2019-04-22 20:37:53

    Ciemnogród i widać też twarze PIS OWSKIE które powinny gardzic taką Tradycją. Nawoływanie do nienawisci. Jeśli tradycją w krajach trzecigo świata jest okaleczanie dziewczynek to znaczy że trzeba to robić bo tak mówi tradycja. Biedni głupi rodzice, którzy zabrali swoje dzieci na to durne widowisko

  • rex - niezalogowany 2019-04-22 21:17:32

    Dzicz i prymityw. Złotówki już nie wydam na Podkarpaciu. Żryjcie szczaw...

  • gość 2019-04-22 21:18:50

    "A short reminder to the person commenting "do not blame whole Polish nation"... I can read Polish, and the majority of comments are defending what happened! Don't try to hide behind the language!!!"

    Really? Ok, I actually used my free time and did math for you. There are approx. 160 comments here. About 108 of them is condemning what happened there. Is that a majority for you? If you claim you know Polish - at least be honest and do not lie about the number of "defending" comments.
    Also we should keep in mind that at least some of those defending comments may have been made by people who participated in that sad event.

    Oh, and I don't "try to hide behind a language". As I said earlier - "If you translate these comments". You can do it. Google translate can translate the whole page. And you'd see for yourself. So I was actually encouraging you to translate it and see for yourself - that's hardly "trying to hide behind language".

    I understand that you may be upset - just as I am, but please be honest and rational.

  • gość 2019-04-22 21:19:34

    And while I was writing this - another condemning comment was posted...

  • gość 2019-04-22 21:24:29

    "I can read Polish, and the majority of comments are defending what happened!" - It seems that you can't. Also, I'm not the person that wrote the post you are referring to. For anybody wanting to find out - ask somebody to translate these for you or use Google Translate and you can see that the comments criticize this. It also makes more sense because the majority of folk who come here are the ones who are appalled by the headline - so it is not the most reliable sample. But still, let's not lie and let people find out for themselves.

  • Gość - niezalogowany 2019-04-22 21:26:55

    Z innych filmików można wychwycić chyba redaktora , który mówi zapłaciłem mu jest pewniak... I kto tu nakręca towarzystwo.

  • gość 2019-04-22 21:45:29

    Po prostu DNO. Jak mozna uczyc dzieci przemocy i nienawisci. Nie ma slow na okreslenie glupoty rodzicow, ktorzy pozwolili swoim dzieciom na udzial w tej ''szopce'' .

  • AmericHamburger - niezalogowany 2019-04-22 21:55:47

    BBC readers, if you are objective then tell me what is the difference between Judas ritual and the following video from Purim ritual?

    https://www.youtube.com/watch?v=HJ6Mpex01ho

    What? Will someone explain?

  • Pruchniczanin - niezalogowany 2019-04-22 22:10:32

    Zrobili z tej akcji sensację i oskarżają narzucają swoją interpretację. Sam jako dziecko przez wiele lat chodziłem na tzw. bicie Judasza. Nikt z nas wtedy nie wiedział co to jest antysemityzm i że chodzi tu o jakiegoś Żyda. Po prostu był to znak sprzeciwu wobec Judasza, jako człowieka, któremu Chrystus powiedział, że byłoby lepiej, gdyby się nie narodził. Ludzie nie róbcie z tego jakiejś sensacji. Gdyby pruchniczanie byli antysemitami, to w każdym domu nie wisiałby krzyż... bo przecież Chrystus też był Żydem.

  • gość 2019-04-22 22:25:38

    wstyd wstyd na cały świat poganskie zwyczaje

  • Gość - niezalogowany 2019-04-22 22:36:11

    Boże! Widzisz i nie grzmisz!!!

  • Gość 5619 - niezalogowany 2019-04-22 22:53:35

    Część Podkarpacia nie może oderwać się od średniowiecznych praktyk.Ciemnota i żenada.

  • gość 2019-04-22 23:02:33

    To the one addressing "BBC readers" and "Judas ritual" as you put it. First of all this is video taken in a Yeshiva ( A school where they study the Jewish religion). The students are celebrating the beginning of the festive period of Purim. The hanging of Haman is what is understood to have happened at a pivotal point in Jewish history. Haman plotted to kill and eliminate all the Jewish people from the Persian empire. The plot was foiled by Queen Esther, and the Persian king had Haman hung and the Jewish people were saved from mass murder. Now the difference between this and what happened recently in the Polish town, is that history caught up with the Jewish people. We were mass murdered, and in no other country in Europe did more Jews die than in Poland. This is very recent history, and I am so sorry, but there are many of us who are offended when you mix "politics of antisemitism" and so called "old traditions". A couple of questions for you. Why is the effigy of an Orthodox Jew looking as a modern ultra Orthodox man does today? Judas was a biblical figure, as was Jesus for that matter. What is the problem with you people? Are you so blinded with hate and the tales your grandparents passed on to you, as is happening again in the this recent event? Most commentary in response to this article appears to be critical and understanding why what happened is offensive and wrong. Perhaps you need to do a little more reading, and soul searching to make up your own mind.

  • gość 2019-04-22 23:21:11

    Another point.. Judas took his own life after betraying Jesus. Where in the bible does Judas get hung, beaten and burned? What is this really in celebration of? The Holocaust? "Juden fri Polen" ? Seriously, when you subject small children to something like this, do you really think it is just "old traditions" and just good fun for the children? It is sick!

  • jpwtórny - niezalogowany 2019-04-22 23:23:36

    Prymitywna praktyka utrwalająca najgorsze stereotypy o Polakach. Wstydźcie się ludzie! To prawdziwe wyzwanie dla szkoły, ale kto je podejmie? Nauczyciel, którego dzisiaj hejtują jak tego Judasza za to tylko, że nie chce uczyć ciemnego ludu za darmo?

  • zgryzz - niezalogowany 2019-04-22 23:26:53

    Większość komentatorów, obrońców "tradycji" to krewni Borata.

  • zgryzz - niezalogowany 2019-04-22 23:31:13

    Jeśli ta tradycja nie ma cech antysemickich to dlaczego kukła miała pejsy? Judasz nie nosił pejsów bo nie był ortodoksyjny hasydem, oczywiście. Kto tę kukłę projektował i zatwierdził? Co na to prokurator?

  • Radykał - niezalogowany 2019-04-22 23:43:08

    Brawo, brawo i jeszcze raz brawo! Powrót do tradycji polskiej jest rzeczą chwalebną. Kto jak nie MY ma dbać o nasze zwyczaje, które kultywowali nasi przodkowie. Jesteśmy strażnikami polskiego dziedzictwa narodowego, które przekazali nam nasi ojcowie i będziemy je pielęgnowali i przekażemy następnym pokoleniom! Jesteśmy obrońcami polskości, choćby po trupach naszych wrogów!

  • gość 2019-04-23 00:12:31

    Wyniki wyborów w Pruchniku: PIS: 69.01%. Powiedzmy szczerze: lokalsi broniący tradycji tak naprawdę są ofiarami wad genetycznych spowodowanymi pokoleniami kazirodztwa. Każdy z iq > 80 rozumie, dlaczego takie zwyczaje zostały zarzucone.

  • gość 2019-04-23 00:38:22

    To nie jest żadna tradycja to zwykłe barbarzyństwo, dorośli z udziałem dzieci szkolnych po dobrych lekcjach z religii, pewnie piątkowi uczniowie, od dzisiaj "bohaterowie" Pruchniccy - dać im świadectwa z paskiem. Na filmie widać wielu zadowolonych rodziców, mają radość z czynienia krzywdy drugiemu i dopingują. Cała ta "procesja" przechodzi przez plac kościoła parafialnego i nikt nie reaguje, widoczna pełna akceptacja. To się nazywa miłość do bliźniego. Aż trudno to komentować. Nigdy więcej takiego chamstwa jak w Pruchniku. Wstyd i hańba. Władza niechętnie potępia ten czyn dopiero po reakcji światowych mediów 4 dni po fakcie bo już musieli. Niesamowite - żywa pedagogika na podkarpaciu.

  • zalogowany - niezalogowany 2019-04-23 01:50:47

    Do tej pory mało kto wiedział o miejscowości Pruchnik na Podkarpaciu, a teraz wielu się dowiedziało, że mieszkają tam wspaniali ludzie! Cała Polska jest z Wami!

  • MR. SignorTyr - niezalogowany 2019-04-23 02:49:16

    To the one addressing "First of all this is video taken in a Yeshiva"

    It does not matter where the video was made, whether it was in school, toilet or elsewhere. Who in the right mind hangs a doll, screams at her and beats?
    Only people who have something wrong with their heads. Truth? So what is the right tradition of Poles [from one city !!! - Pruchnik: Population on (30/06/2016) Population - 3,757 people.]
    Is to be worse than what is going on in Purim? By what right?!. In my opinion, both have something with their heads ....
    Only that in Poland it is a handful of people from a small town and from what you write, such stupid is taught in Jewish schools ....
    So what are we talking about here? What are the proportions? 0.1 9.9! You write that "history overtook ..." no one was catching up and chasing anyone.
    This story, as you can see already here, here in this small town - 3757 people for 2016! And by the way, I will ask you, beating the Hamman effigy is not anti-Semitic ???
    He was Semite! Arab! Just like today's Palestinians, who suffer and are murdered by the Israelis every day .... Is this not anti-Semitism? Do you know where Jews came from in Poland?
    They were taken in, received Polish citizenship, lands and protection of the Polish state. Here you should ask: Jews accepted and treated in Poland ??? Yes, welcomed, accepted and treated in Poland.

    They were expelled from countries like:
    Mainz, 1012 France, 1182 Upper Bavaria, 1276 England, 1290 France, 1306 France, 1322 Saxony, 1349 Hungary, 1360 Belgium, 1370 Slovakia, 1380 France, 1394 Austria, 1420 Lyon, 1420 Cologne, 1424 Mainz, 1438 Augsburg, 1438
    Upper Bavaria, 1442 The Netherlands, 1444 Brandenburg, 1446 Mainz, 1462 Lithuania, 1495 Portugal, 1496 Naples, 1496 Navarra, 1498 Nuremberg, 1498 Brandenburg, 1510 Prussia, 1510 Genoa, 1515 Naples, 1533 Italy, 1540
    Naples , 1541 Prague, 1541 Genoa, 1550 Bavaria, 1551 Prague, 1557 Papal State, 1569 Hungary, 1582 Hamburg, 1649 Vienna, 1669 Slovakia, 1744 Mainz, 1483 Warsaw, 1483 Spain, 1492 Italy, 1492 Moravia, 1744 Czech Republic, 1744
    Moscow, 1891

    Here you should ask: Expelled, for what?

    From what the stories say they did not assimilate with people and lived at their expense, something like a parasite. These words describe their lives in these countries.
    And all these stories combine these two words: assimilation and parasitism. There are also sources talking about more expulsions for these reasons, but the nights would run out ....
    Why does the dummy look like this and not differently? Do not ask me this question, I can not be responsible for someone I do not even know. When Judas betrayed Jesus Christ for 30 pieces of silver he hanged himself on a tree.
    Here, too, he is hanged. And that it is additionally compacted and burned, I do not know the reasons. You write that most of you died in Poland ... that's a fact. I just do not know if you realize why? I'll explain you.
    As you already know, Poles have taken Jews from many countries, gave them shelter, citizenship etc. When Hitler started WW2, who attacked first? Yes, Poland.
    Poland was under occupation of Nazi Germany, so as a state ceased to exist, I do not have to explain to you what is happening to state structures when there is a hostile takeover of the area?
    I have to? You better ask one of the Palestinians, they will tell you how it looks from the autopsy. So, Poland does not exist, it's disassembled, not working.
    In occupied Poland, the law imposed by the Germans begins, which says that: Every Pole who will hide and help the Jew will be killed !!! Understand? Killed!!!
    Decorations "Righteous Among the Nations" - Poland: 6706 first place! This should be a good interpretation for you how many Poles have done, how much they risked and how much they sacrificed.
    Above all, they tried to save, it was not always succeeded, and all Poles and Jews died. But they tried!
    Would you be able to risk sacrificing your life to save another person? Often unknown ... would you be able to sacrifice yourself?
    How do you know what their grandparents gave me or other Poles ?! You generalize and throw everyone into one bag!
    You can not! If you want to talk like that then tell me. How many Jews saved Poles ?? How many Jews were there who gave their brothers ??
    And how many Jews were there with Polish citizenship who gave Jews to the Germans and their deeds were attributed to Poles ?!
    Do you have any decorations for saving Poles or other people? Have you heard about Judenkapo? For the Judenrat, have you heard? etc.
    "Are you so blinded by the hatred and stories that your grandparents gave you?"
    I also recommend reading to you, exploring your knowledge, asking your soul whether it certainly does not go astray and whether it tells you justly, well, wisely.
    You must learn to have more humility in yourself. Do not throw everyone into one sack, because it is neither fair nor wise.
    Regards, let Jesus Christ be with You. Amen.
    ps. I hope you answer my questions honestly. That you will not run away like a coward or a dog that has bitten and escaped.



    Zwracam się do: "First of all this is video taken in a Yeshiva"

    Nie ma znaczenia gdzie zrobiono to wideo, czy było to w szkole, toalecie czy w innym miejscu.
    Kto przy zdrowych zmysłach wiesza kukłę, wrzeszczy na nią i bije? Tylko ludzie mający coś nie tak z głowami. Prawda?
    Więc jakim prawem tradycja Polaków [z jednego miasta!!! - Pruchnik: Populacja na (30.06.2016)
    liczba ludności - 3757 osób.] ma być gorsza od tego co wyprawia się w Purim? Jakim prawem?!.

    W mojej oceni jedni i drudzy mają coś z głowami... . Tyle że w Polsce to jest garstka ludzi z małego miasteczka a z tego co piszesz
    to takich głupot naucza się w żydowkich szkołach... . No to o czym my tu w ogóle mówimy? Jakie to są proporcje? 0,1:9,9!
    Piszesz że "historia dogoniła..." nikt nikogo nie doganiał i nie ganiał. Ta historia jak widać już tu była, tu w tym małym miasteczku - 3757 osób na rok 2016!
    A tak swoją drogą zapytam, bicie kukły Hammana nie jest antysemickie??? Przecież on był Semitą! Arabem!
    Tak jak dzisiejsi Palestyńczycy, którzy każdego dnia cierpią i są mordowani przez izraelitów... . Czy to nie jest antysemityzm?


    Wiesz skąd się wzieęli żydzi w Polsce? Zostali przygarnięci, dostali polskie obywatelstwa, ziemie i opiekę państwa polskiego. Tu powinieneś się zapytać: Przygarnięci??? Tak, przygarnięci.
    Zostali wypędzeni z krajów takich jak:

    Mainz, 1012
    Francja, 1182
    Górna Bawaria, 1276
    Anglia, 1290
    Francja, 1306
    Francja, 1322
    Saksonia, 1349
    Węgry, 1360
    Belgia, 1370
    Słowacja, 1380
    Francja, 1394
    Austria, 1420
    Lyon, 1420
    Kolonia, 1424
    Mainz, 1438
    Augsburg, 1438
    Górna Bawaria, 1442
    Niderlandy, 1444
    Brandenburgia, 1446
    Mainz, 1462
    Litwa, 1495
    Portugalia, 1496
    Neapol, 1496
    Nawarra, 1498
    Norymberga, 1498
    Brandenburgia, 1510
    Prusy, 1510
    Genua, 1515
    Neapol, 1533
    Włochy, 1540
    Neapol, 1541
    Praga, 1541
    Genua, 1550
    Bawaria, 1551
    Praga, 1557
    Państwo Papieskie, 1569
    Węgry, 1582
    Hamburg, 1649
    Wiedeń, 1669
    Słowacja, 1744
    Mainz, 1483
    Warszawa, 1483
    Hiszpania, 1492
    Włochy, 1492
    Morawy, 1744
    Czechy, 1744
    Moskwa, 1891

    Tu powinieneś zapytać się: Wypędzani, za co?

    Z tego co historie mówią nie asymilowali się z ludźmi i żyli na ich koszt, coś w rodzaju pasożyta. Takim słowami opisywane jest ich życie w tych krajach.
    I wszystkie te historie łączy te dwa słowa: asymilacja i pasożytnictwo. Są też źródła mówiące o większej liczbie wypędzeń z tych powodów, ale nocy by zabrakło... .

    Dlaczego kukła wygląda tak a nie inaczej? Nie do mnie to pytanie kieruj, nie mogę odpowiadać za kogoś, kogo nawet nie znam.
    Kiedy Judasz zdradził Jezusa Chrystusa za 30 srebrników powiesił się na drzewie. Tu też zostaje powieszony. A że dodatkowo zostaje zbity i spalony, powodów nie znam.


    Piszesz że w Polsce zginęło Was najwięcej... to fakt. Tylko nie wiem, czy zdajesz sobie sprawę dlaczego? Wytłumaczę Ci.
    Jak już wiesz Polacy przygarnęli żydów z wielu krajów, dali im schronienie, obywatelstwo etc. Kiedy Hitler rozpoczął WW2, kogo napadł jako pierwszego? Tak, Polskę.
    Polska znalazła się pod okupacją nazistowskich Niemiec, więc jako państwo przestało istnieć, chyba nie muszę Ci tłumaczyć co się dzieje ze strukturami państwowymi kiedy następuje wrogie przejęcie terenu? Muszę?
    Lepiej zapytaj któregoś z Palestyńczyków, oni opowiedzą Ci jak to wygląda z autopsji. A więc, Polska nie istnieje, jest rozmontowana, niedziałająca. W okupowanej Polsce zaczyna obowiązywać prawo narzucone przez Niemców, które mówi że:
    Każdy Polak, który będzie ukrywał i pomagał żyda zostanie zabity!!! Rozumiesz? Zabity!!! Odznaczenia "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata" - Polska: 6706 pierwsze miejsce!
    To powinno być dla Ciebie dobrą wykładnią jak wiele Polacy zrobili jak wiele ryzykowali i ile poświęcili. Przede wszystkim próbowali ratować, nie zawsze się to udawało i ginęli wszyscy, Polacy i żydzi. Ale próbowali!
    Czy Ty byłbyś zdolny zaryzykować poświęcić swoje życie dla ratowania drugiego człowieka? Często nieznanego... byłbyś w stanie się poświęcić?

    Skąd wiesz co przekazali mi lub innym Polakom ich dziadkowie?! Uogólniasz i wrzucasz wszystkich do jednego worka! Tak nie można!
    Jeśli tak chcesz rozmawiać to powiedz mi. Ilu żydów uratowało Polaków?? Ilu było żydów, którzy wydało swoich braci??
    A ilu było żydów z polskim obywatelstwem, którzy wydawali żydów w ręce Niemców a ich uczynki są przypisywane Polakom?! Macie jakieś odznaczenia za ratowanie Polaków czy innych ludzi?
    Słyszałeś o Judenkapo? O Judenrat, słyszałeś? etc.
    "Czy jesteś tak oślepiony nienawiścią i opowieściami, które przekazali ci twoi dziadkowie?"

    Też polecam Ci poczytać, zgłębić wiedzę, zapytać się swojej duszy czy aby na pewno nie zbłądziła i czy podpowiada Ci sprawiedliwie, dobrze, mądrze.
    Musisz się nauczyć mieć więcej pokory w sobie. Nie wrzucać wszystkich do jednego wora, bo to nie jest ani sprawiedliwe, ani mądre.
    Pozdrawiam, niech Jezus Chrystus będzie z Tobą. Amen.


    ps. Mam nadzieję że odpowiesz uczciwie na moje pytania. Że nie uciekniesz jak tchórz lub pies, który ugryzł i uciekł.

  • Polak - expat - niezalogowany 2019-04-23 04:59:11

    Tradycje tego typu powinny być tępione. Współczesny świat nie potrzebuje więcej agresji. Nie dopuszczalne jest by dawać dzieciom takie wzorce. Jest mi wstyd za tych ludzi, którym przydała by się porządna edukacja.
    Staram się reklamować Polskę na arenie międzynarodowej jako kraj pełen ludzi oświeconych od dobrych intencjach. Niestety tego typu informacje niszczą kompletnie naszą reputację. Egoizm tych ludzi nie zna granic. Niech pomyślą w jak niekomfortowej sytuacji stawiają swoich rodaków reprezentujących Polskę za granicą.

  • gość 2019-04-23 06:16:08

    @MR. SignorTyr .. You are so worried about how your nation is seen in the world that you can't see anything else. You state pathetic twisted half truths in your long reply. Most of which has nothing to do with the subject of this article. I can see however, from the length of the reply, you will go to great pains to get your twisted views across. The main question I asked is a simple one. Why did the "good people" of this town make the effigy in the image of a modern ultra Orthodox Jew with obvious grotesque and atypical antisemitic features? In your long winded reply you don't even answer that one simple question. Instead you bury it. Who is really the coward that is afraid of the truth?

  • gość 2019-04-23 06:17:11


    Od wielu lat obserwuję postępujące skundlenie naszej prasy, władzy i kościoła wobec żydostwa. Żeby robić aferę z jakiejś tradycji w celu oskarżania własnego narodu?
    To się w głowie nie mieści jak brat donosi na własnego brata, zamiast bronić się przed tymi bzdurnymi oskarżeniami że komuś zagrażają jakieś wielowiekowe historyczne zabawy. Przeciwko hucpie, która od kilkunastu lat jest rozpętywana, żeby wycisnąć z Polski haracz iluś tam mld $ za rzekome krzywdy.
    Uleganie żydostwu nigdy nie przyniesie dobrych skutków, bo widząc że jesteśmy tacy słabi będą chcieli coraz więcej.
    A pewnego dnia Polacy zaczną zapełniać więzienia, bo jakiś spojrzał na żyda jakoś tak antysemicko.
    Widać Judaszy nie brakuje także wśród Polaków, że zdradzają własny naród dla przysłwiowych 30 srebrników.

  • gość 2019-04-23 06:24:26

    @MR. SignorTyr ... Most of the comments to this article are critical and even angry with what happened. You however, choose to look the other way. Ask yourself.. Why?

  • Gość - niezalogowany 2019-04-23 07:00:12

    Ciekawe kto dał zgodę na publikację wizerunku. Byle jaka gazeta i byle co robi. Szuka sensacji żeby mieć zbyt na parę kartek które wydrukują. A ten który pisal ten artykuł to niech zobaczy filmik i usłyszy co krzyczał.

  • Gość - niezalogowany 2019-04-23 07:43:34

    Pruchnik stolica polskiego chamstwa satanizmu i zboczenia

  • gość 2019-04-23 08:49:29

    Drodzy rodzice z Pruchnika, jeżeli Wasze dzieci gdy dorosną i wejdą w fazę buntu przeciwko wszystkiemu i wtedy może i Wy z jakiegoś powodu staniecie się dla nich wrogami, to jak myślicie jak Was potraktują, czy tylko będą na was krzyczeć czy wezmą w dłonie kije albo pałki do bejsbola...... Tak rodzi się agresja, której i Wy możecie doświadczyć.

  • gość 2019-04-23 09:16:31

    Grzegorz Braun - Chanuka, Purim i Goym https://www.youtube.com/watch?v=BUdG4wu0cS0

  • Gość - niezalogowany 2019-04-23 09:24:44

    Dla chrześcijanina najważniejszy jest Pan Jezus i Jego nauczanie, a nie szerzace nienawiść i agresję pseudo religijne tradycje.

  • gość 2019-04-23 09:34:39

    Dla Pana Redaktora - podziękowanie za opisanie tej "tradycji". Dla wszystkich zdeklarowanych antysemitów - Jezus też był Żydem, a nie zapominajcie, że królową Waszego kraju jest również Żydówka. Tak, Matka Boska jest Żydówką.

  • Gość - niezalogowany 2019-04-23 09:57:13

    Dlaczego kukła Judasza wygląda jak stereotypowy Żyd a figura Jezusa zawsze przypomina pięknego Aragorna przygotowanego do koronacji? Przecież obaj byli Żydami i zapewne nie różnili się jakoś specjalnie...

    Spektakl oczywiście żałosny i przerazajacy, pokazujący tylko że boratowa zlewa z mieszkańców naszej części Europy trafia w sedno. Najbardziej żałosne jest to, że takie 'tradycyjne zabawy' są mile widziane przez kościół, a samosądu, linczu i braku litości uczy się tam małe dzieci. Zaczyna się od kukieł...

    However, on the other hand, those pathetic comments from a supposedly Jewish person are equally unbalanced as those of the idiots who scream of their 'tradition'. Yes, millions of Polish citizens lost their lives in the WWII and many of them were Jewish, that includes my grandmother, but saying that most of the Jews died in Poland suggesting the Poles in general had something to do with this is just a disgusting lie. Most of the Jews in the Holocaust died on the Polish ground because Poland had been the only (or one of very few) country accepting them for centuries when they were killed or kicked out from other countries. Stop using demagogic statements if you want to be treated seriously and check out the Yad Vashem list if you seriously think the Poles are generally antisemitic. Acts like this are horrible and most of the civilized Poles will condemn what happened in that little shithole at the end of the world.

  • gość 2019-04-23 10:08:51

    Kto tam mieszka w tym Pruchniku , czy te dzieci chodzą do szkoły, kto ich uczy że są takie agresywne, to pewnie jakieś specjalne kursy musiały odbyć w trakcie katechezy. Widać że to klasyczny antysemicki korowód z udziałem i pod przewodnictwem dorosłych. Proponuję umieścić ich na szkolnych gablotach w złocistych oprawach i pokazywać jako bohaterów całej gminy Pruchnik.
    Barbarzyństwo, wstyd i hańba na cały cywilizowany świat. Może zbaranieli z powodu strajku szkolnego - chwilowy brak nauczycieli i zaszkodziło całej społeczności lokalnej.
    Pedagodzy przejrzyjcie wszystkie zdjęcia z tych upiornych uroczystości – uważajcie i wracajcie do sal bo i Was mogą zaatakować, a mają gotowe wielkie pały. Rosną młode zastępy „ dobrej zmiany” Oni czekają tylko na sygnał i mogą wykonywać wyroki na nauczycielach tak jak to się zdarzyło w ub. tygodniu pod Leżajskiem. Są niebezpieczni i mogą także spalić szkolną bibliotekę. Trzeba się mieć na baczności.
    A tak na marginesie kto się boi Żydów najbardziej - to ci co przygarnęli majątki po nich a tych najwięcej w KK.

  • gość 2019-04-23 10:28:10

    Jestem mieszkańcem Pruchnika i jest mi wstyd za tego typu "tradycje". Dlaczego nikt nie reagował kiedy wisiało "toto" w centrum miasta na wprost kościoła prawie cały dzień. Na sprostowania i wyjaśnienia władz chyba trochę za późno. Przykre.

  • gość 2019-04-23 12:00:03

    Oświadczenie burmistrza tego grajdoła jest żenujące i zawstydzające– nic nie wiedział, nic nie słyszał, on tylko wie o ratowaniu Żydów przez społeczność pruchnicką. Dobrze pamięta wydarzenia sprzed 80 lat choć to co opowiada prawdą historyczną nie jest, a tylko życzeniem tego Pana. Zastanawiające, że nic nie wie wydarzeniach tych sprzed trzech dni, to jakim jest burmistrzem. Kukła Żyda wisiała przez całą dobę w centrum gminy i nie zauważyli. Bystre urzędniki w tym Pruchniku to nie są. Po oglądnięciu tego widowiska – jedno tylko można powiedzieć. Prowincja intelektualna i zaścianek. Po prostu kolejne „muzeum bohaterów” w Pruchniku k/ Jarosławia. Pruchnik od dziś – „stolica polskiego antysemityzmu”. Według burmistrza „to niewielka grupa” to wskazuje na zaburzenia widzenia tego Pana– typowe łgarstwo, można ich zobaczyć i policzyć, wszystko widać na zdjęciach i filmach, to wygląda na co najmniej pól miasteczka. A burmistrz twierdzi, że to robota wrogów ojczyzny – to sporo ich ma w tej swojej gminie. Pewnie święta Pan burmistrz spędził w miłej, spokojnej i pełnej miłosierdzia bożego atmosferze, a teraz mu tu opisują mieszkańców. W dzisiejszej dobie internetowej komunikacji takich rzeczy się ukryć nie da ani zmienić ich prawdziwego oblicza i przebiegu – żadne manipulacje oświadczeniami nic tu nie dadzą. Panie burmistrzu – jedno słowo w oświadczeniu trzeba było umieścić – WSTYD !!!

  • Anty-RED-NAZI - niezalogowany 2019-04-23 12:33:01

    Tradycja ok i to gówno ma wspólnego z żydami tylko chodzi o judasza to tak jakby diabła pałowali czy Hitlera. Dwa w czasie II WS, co widzę ktoś tu pisał nawet według historyków żydowskich a nie propagandystami którzy się posługują dokumentami a nie wyrywkami Polaków zginęło ponad 3 miliony a żydów ok. 3 mln mniej. To jest właśnie poprawność polityczna czerwonych nazistów. Moja rodzina też była w obozie koncentracyjnym i jak słyszę takie pierdoły ludzi, co nie mają o niczym pojęcia to się mi nóż w kieszeni otwiera. Nie licząc to, że żydzi-komuniści razem z komunistami innych narodowości mordowała na masową skale Polaków to są fakty historyczne. A nie, że się znalazłszy jakiś pijak i kogoś wydał, bo mu dali parę złotych na wino. Ja się nie zna historii i uczyło się komunistycznej historii w PRL-owkiej szkole niezgodnej z faktami historycznymi na podstawie źródeł i nie wyrywkowo, bo komuś tak pasowało to tak jest.

  • gośćznaki - niezalogowany 2019-04-23 13:07:10

    Żydzi w czasach Chrystusa nie nosili pejsów, kapeluszy i krawaty również nie były wtedy w "modzie", widać że Żyd został ucharakteryzowany na czasy współczesne , a to już zależy albo od mody albo tradycji.

  • ...Odezwa Jakuba Bermana... - niezalogowany 2019-04-23 13:31:17

    Widze duzo potomkow LOLKOW SKOSOWSKICH
    GANCWAJNOW
    RUMKOWSKICH ........

  • Gość - niezalogowany 2019-04-23 13:54:49

    Jesteś mieszkańcem Pruchnika i jest ci wstyd dobry jesteś hehe,trzeba było ściągnąć kukłę a nie czekać tyle w temacie.

  • gość 2019-04-23 15:31:21

    OOOO Jest i Nasz Wicestarosta Jarosławski Mariusz! A co na to Starosta Tadeusz???

  • gość 2019-04-23 15:51:44

    Oto Polak - Katolik !

  • gość 2019-04-23 15:59:16

    Niesamowite, aż trudno uwierzyć w zgromadzeniu linczującym Żyda w Pruchniku, udział bierze Pan Vice -starosta powiatu jarosławskiego. To istotnie podnosi rangę wydarzenia i jest doskonałą ilustracją nowych standardów sprawowania władzy na Podkarpaciu w XXI wieku. Ludzie oglądajcie dokładnie te fotografie - może są tam też urzędnicy lub pracownicy burmistrza, albo ich dzieci. Napiszcie o tym bo ich znacie z bliska. Daje głowę, że tak jest. Wtedy będziemy mieli pewność, że była pełna reprezentacja władz.

  • gość 2019-04-23 16:07:16

    Ciekawe czy Pan Wicestrosta przybył z oficjalnym zaproszeniem, może rozliczył też delegację służbową, widać że to swojski chłop lubi takie imprezy u miejscowych.

  • MR. SignorTyr - niezalogowany 2019-04-23 16:07:51

    To the one addressing:
    "You are so worried about how your nation is seen in the world that you can't see anything else."


    Sure I'm worried about how Poland and Poles are seen in the world. Who is not worried about the image of his country? Only a fool.
    #AntyPolonism is a plague in modern times. Spitting on Poles by Jewish organizations is a pure manifestation of ANTI POLONISM!
    Organizations that want to extort unlawful,
    undue claims In addition, the case of claims was settled between Poland and the United States in 1960 (On the basis of which claims of US citizens were taken over by the government in Washington),
    but above all, the agreement concluded between Germany and Israel in 1952.
    I'm not the only one who answers you.
    You did not even bother to read my post until the end ...
    You would know that I answered the question you asked .... I explained to you how the real history of Poland, Poles and Jewish citizens looks like.
    But for you the post is too long ... You would like to tell WW2 in two words ... You are not wise,
    and you are certainly not a person willing to discuss ...
    I see that there is nothing to talk to you because you stand like a donkey in the door. Goodbye, you settler. Over and out.


    Pewnie że się martwię jak Polska i Polacy są widziani na świecie. A kto się nie martwi o wizerunek swojego kraju? Tylko głupiec.
    #AntyPolonizm to w obecynch czasach plaga. Plucie na Polaków przez żydowskie organizacje to jest czysty przejaw ANTY POLONIZMU!
    Organizacje które chcą wyłudzić bezprawne, nienależne roszczenia Ponadto sprawa roszczeń została rozstrzygnięta między Polską a Stanami Zjednoczonymi w 1960 r. (Na mocy której roszczenia obywateli USA zostały przejęte przez rząd w Waszyngtonie),
    ale przede wszystkim umowa zawarta między Niemcami a Izraelem w 1952 roku.
    To nie ja pokrętnie odpowiadam tylko ty. Nawet nie zadałeś sobie trudu żeby przeczytać mój post do końca...
    Wiedział byś że odpowiedziałem na pytanie, które zadałeś... . Objaśniłem ci jak wygląda prawdziwa historia Polski, Polaków i żydowskich obywateli.
    Ale dla ciebie post jest za długi... Ty byś chciał WW2 opowiedzieć w dwóch słowach... Nie mądry jesteś, a na pewno nie jesteś osobą skłonną do dyskusji...
    Widzę że nie ma co z tobą rozmawiać, bo stajesz jak osioł w drzwiach. Żegnam, cię osadniku. Bez odbioru.

  • MR. SignorTyr - niezalogowany 2019-04-23 16:12:30

    To the one addressing:
    "Most of the comments to this article are critical and even angry with what happened"
    Get a better translator and practice counting. Until you learn, we have nothing to talk about.
    I have a rule that fools devote as little time as possible. Smarter and we can talk.
    Let Jesus Christ be with you a settler.


    Załatw sobie lepszy translator i poćwicz liczenie. Póki się nie nauczysz to nie mamy o czym rozmawiać.
    Mam taką zasadę że głupcom poświęcam jak najmniej czasu jak to tylko mozlewe. Zmądrzej i możemy rozmawiać.
    Neich Jezus Chrystus będzie z Tobą osadniku.

  • gość 2019-04-23 16:22:28

    Popisuje się 'poliglota.

  • Strach - niezalogowany 2019-04-23 16:30:27

    Czy Borat Sagdijew pochodzi z Pruchnika?

  • gość 2019-04-23 17:09:11

    Kochajmy naszych judaszów!

  • gość 2019-04-23 17:39:17

    @MR. SignorTyr Your replies look like they were ripped from a Neo-Nazi website. Don't expect any reasonable person to even give you the time of day.

    @MR. SignorTyr odpowiedzi wyglądają, jakby zostały zgrane z witryny neonazistowskiej. Nie oczekuj, że jakakolwiek rozsądna osoba poda ci porę dnia..

  • gość 2019-04-23 17:43:33

    wstyd być katolikiem, zwłaszcza w pruchniku

  • gość 2019-04-23 18:22:08

    Borat's new movie..... "Cultural Learnings of Old Poland for Make Benefit Glorious Nation of Modern Poland"

  • Gość99 - niezalogowany 2019-04-23 18:53:54

    Wstyd na cały kraj. Przecież ta ,,tradycja" od kilku lat nie była praktykowana w Pruchniku. Kto wpadł na ten genialny pomysł żeby w tym roku znowu pojawił się Judasz? Kim jest ten oszołom wymierzający razy? Kto i czym mu zapłacił bo chyba dla zabawy tego nie robił.

  • MR. SignorTyr - niezalogowany 2019-04-23 18:56:45

    To: "Your replies look like they were ripped from a Neo-Nazi website."
    Unfortunately you missed. I do not read pages based on Talmudic neo-nazism. In contrast, your #antypolonism sucked up with mother's milk has signs of extreme stupidity .... Poor guy.

  • Gość - niezalogowany 2019-04-23 20:09:05

    Kto mu zapłacił to prokuratura wychwyci z filmu bo słychać takie słowa ja mu zapłaciłem wie co ma robić,a o tych pięciu palach nic nie słychać może dodane żeby nakręcić to lepiej w mediach.

  • gość 2019-04-23 20:33:44

    Kto mu zapłacił to prokuratura wychwyci z filmu bo słychać takie słowa ja mu zapłaciłem wie co ma robić,a o tych pięciu palach nic nie słychać może dodane żeby nakręcić to lepiej w mediach. Podaj link do filmiku o którym mówisz. Zajmuję się dźwiękiem więc może uda się zrobić słyszalne to nagranie.

  • Gość - niezalogowany 2019-04-23 20:38:58

    W ogóle nigdy nie byłem w tamtej części Polski. Po prostu gdzieś tam poprzez linkowanie i udostępnianie dotarł do mnie ten artykuł.
    I mogę tylko napisać, że czuć jad w artykule i podkręcanie sytuacji, a nie relacja z wydarzenia. Co wam ludzie przeszkadza jakaś tradycja od setek lat? Kwestia rozmowy potem z dziećmi i wytłumaczenia im, albo przed.

  • gość 2019-04-23 20:42:40

    Judasza napierdz,,, a "judaszowe srebrniki biorą co miesiąc". Taki to elektorat ...żenada.

  • #jewishTruth ! - niezalogowany 2019-04-23 20:49:21

    https://www.youtube.com/watch?v=SL06g6kmLP4

    https://www.youtube.com/watch?v=0uGQd5DHgGg


    Somehow in other countries do the same, that is, smokes Judas as THE SYMBOL OF THE HEALTH OF JESUS ​​CHRIST !!! Only STUPBLES find themselves in this anti-Semitism [moreover, today's "Jews" are not semites only chazars, Palestinians are Semites!] THIS IS #ANTYPOLONISM !!!


    Jakoś w innych krajach robi się to samo, czyli pali Judasza jako SYMBOL ZDRADY Jezusa Chrystusa!!! Tylko GŁUPCY doszukują się w tym antysemityzmu [zresztą dzisiejsi "żydzi" to nie semici tylko chazarzy, Palestyńczycy to Semici!] TO JEST #ANTYPOLONIZM !!!

  • Gość - niezalogowany 2019-04-23 20:55:07

    Ciekawe czy osoba która udostępnia te zdjęcia ma zgody od ludzi których wizerunek widać. Bo niestety prawo zabrania bez czyjejś zgody upubliczniać zdjęcia z wizerunkiem innych osób.

  • gość 2019-04-23 20:56:10

    "W ogóle nigdy nie byłem w tamtej części Polski. Po prostu gdzieś tam poprzez linkowanie i udostępnianie dotarł do mnie ten artykuł. I mogę tylko napisać, że czuć jad w artykule i podkręcanie sytuacji, a nie relacja z wydarzenia. Co wam ludzie przeszkadza jakaś tradycja od setek lat? Kwestia rozmowy potem z dziećmi i wytłumaczenia im, albo przed." Jest dokładnie tak jak piszesz! Judzenie z artykułu aż wypływa. To najzwyklejszy #antyPolonizm #antyPolonism
    Prawda jest po stronie Polski i Polaków! Prawda zawsze znajdzie drogę do światła! Róbmy swoje i nie przejmujmy się ujadaniem głupców, którzy nawet nie wiedzą kim był Judasz i co złego zrobił!!! A ci zagraniczni komentatorzy i brukowce takie jak BBC to jest jakieś durne oszołomstwo z zerową wiedzą.
    It's exactly as you write! Judgment from the article until it flows out. This is the most ordinary #antyPolonizm #antyPolonism
    The truth is on the side of Poland and Poles! Truth will always find the way to light! Let us do our part and let us not bother fools,
    who do not even know who Judas was and what he did wrong !!! And those foreign commentators and tabloids like the BBC are some stupid bewilderment with zero knowledge.

  • Gość - niezalogowany 2019-04-23 21:19:13

    Oj chyba ktoś tu się obawia odwiedzin smutnych panów o 6 tej rano.

  • Gość - niezalogowany 2019-04-23 21:20:00

    Skad to zaskoczenie? Kult Zydowki z bekartem wypral ludziom mozgi i pozbawil ich zdolnosci myslenia.

    Boze, poblogoslaw ateizm!

  • gość 2019-04-23 22:20:47

    PRAWDA W OCZY KOLE
    JUŻ OD STULECI
    HA HA HA HA HA HA

  • Anty-RED-NAZI - niezalogowany 2019-04-23 22:28:36

    "Skad to zaskoczenie? Kult Zydowki z bekartem wypral ludziom mozgi i pozbawil ich zdolnosci myslenia. Boze, poblogoslaw ateizm!" tak ateizm to ateistyczni ideolodzy są odpowiedzieli za socjalizm i za śmierć 200 milionów ludzi. Nigdy w całej historii ludzkości się coś takiego nie zdarzyło. Z powodu żadnej religii nie było tylu ofiar bo wojny głównie było porostu z powodu kasy i nic więcej. Tu było nastawione ideologiczne na eksterminacje ludności cywilnej a nie że się biły ze sobą armie. Takich wojen nie było jako tako nigdy wcześniej. I w tym uczestniczyli ateistyczni żydzi komunści.

  • gość 2019-04-23 22:40:03

    przychodzi mieszkaniec Pruchnika do lekarza, a lekarz: wypierdalaj!!!

  • gość 2019-04-23 22:57:01

    Udostępniajcie jak najwięcej zdjęć z tego biczowania, niech cała Polska was zobaczy z bliska, skoro taka wasza tradycja, to się nie macie czego wstydzić. Po co chować wizerunek tak doniosłych uczestników. Widać na tych zdjęciach ludzie doznali masowo porażenia mózgowego - wskazuje na to ich radość i beztroska zabawa Wielkanocna. Tylko siadać i płakać nad tą lokalna społecznością gminy Pruchnik z powodu tej niezwykle groźnej w treści inscenizacji. Po wpisach widać że wielu z nich dalej nie bardzo rozumie co zaszło. Chyba wiele czasu potrzeba miejscowym na otrzeźwienie po tym barbarzyńskim zajściu.

  • Gość - niezalogowany 2019-04-23 23:10:54

    W ramach powrotu do poprawności politycznej i rehabilitacji Pruchnika w oczach świata proponuje zorganizować marsz środowisk LGBT.

  • gość 2019-04-23 23:43:40

    Mam nadzieję, że prokuratura ustali z czyjej inspiracji odbyło się to reaktywowane widowisko. Bo że był to pomysł "z zewnątrz", a nie oddolna inicjatywa mieszkańców, to dla mnie jasne.

  • Gość - niezalogowany 2019-04-24 06:51:58

    Kto mu zapłacił to wychwyci prokuratura, nie ma linku do tego to prywatne nagranie z innego ujęcia ale głos jest bardzo wyraźny, ktoś to podsycał i to chyba nie był mieszkaniec Pruchnika.

  • Mikołaj - niezalogowany 2019-04-24 07:02:18

    Przypominam, że w wielu afrykańskich plemionach tradycją jest obrzezanie kobiet. A jeszcze w innych plemionach funkcjonuje pogląd, że wirusa HIV można się pozbyć, oddając go drugiej osobie. To tak w nawiązaniu do niektórych wypowiedzi, że bicie kukły stylizowanej na XIX-wiecznego chasydzkiego Żyda jest "niewinną tradycją" i mamy niezbywalne prawo do hodowania jakichkolwiek, nieważne jak głupich, guseł, zabobonów i rytuałów.

  • Gość - niezalogowany 2019-04-24 07:57:55

    Kto mu zapłacił wychwyci prokuratura,po obejrzeniu kilku kilkakrotnie są te słowa do wychwycenia i są na tym filmiku ekspresu jarosławskiego, proszę dokładnie obejrzeć i posłuchać skoro się Pan tym zajmuje to wyciszy pan wiatr który wieje i głos będzie wyraźny pozdrawiam.

  • Gość - niezalogowany 2019-04-24 12:17:04

    W Kazachstanie jest podobny zwyczaj kto oglądał borata to wie

  • gość 2019-04-24 17:11:17

    Czy ktoś może dać link do tego nagrania? Nie widzę go na stronie.

  • gość 2019-04-24 17:18:23

    Link · ekspresjaroslawski.pl

  • R2D2 - niezalogowany 2019-04-24 22:36:40

    Nie pochodzę z podkarpacia i jak pierwszy raz sporo lat temu usłyszałem o tej tradycji pomyślałem: CO ZA DNO. Gratuluję tradycji.

  • Gość - niezalogowany 2019-04-25 07:34:48

    A może by tak sprawę założyli rodzice dzieci co są na zdjęciach i filmach za upoblicznianie twarzy dzieci bez pozwolenia w mediach na całym świecie ., przecież prawo tego zabrania RODO itp.

  • gość 2019-04-25 08:54:28

    To w Pruchniku w Wielki Piątek jest też zwyczaj pieczenia kiełbasek?? Chyba autor lekko się zagalopował w "relacji".

  • Gość - niezalogowany 2019-04-25 09:11:25

    Mieszkam na Podkarpaciu i wstyd mi ze taki głupi lud mieszka w Pruchniku do kościoła a nie dzieciom prac mózg co z nich wyrośnie potępiam wyczyn tradycja niegodna powtarzania .

  • gość 2019-04-25 09:11:45

    powinniście wytoczyć proces za publikowanie zdjęć dzieci , a tradycji nie popieram zabobony tak można się było bawić za chłopów reymonta, przecież wkroczyła cywilizacja.

  • gość 2019-04-25 09:17:35

    Purim 2010
    https://www.radio.bialystok.pl/galerie/index/id/32918 …

  • gość 2019-04-25 09:20:42

    Purim. Nowy Jork, 2016
    https://www.haaretz.com/jewish/purim-hanging-of-black-faced-effigy-condemned-1.5422866 …

  • gość 2019-04-25 09:23:01

    W Grecji, Meksyku, na Korsyce, w Wenezueli i wielu innych krajach "Palenie Judasza" to tradycja nie mająca nic wspólnego z antysemityzmem

  • gość 2019-04-25 11:06:57

    "Gdyby Pruchnik leżał w Czechach, jego mieszkańcy mogliby zapewnić sobie spokoj na swoje ludowe zwyczaje, tak jak robią do mieszkańcy wsi, jak Stradou, Chroustovice, Jenišovice, Viniary czy inne miejscowości w okolicach Pardubic. Zachowałam się do dziś, potwierdzając przez etnologię już w XIX wieku, w którym działałam zgodnie z Judasza przebranej w kostiumie przypominającym chochoła ze spiczastym czubem. Chłopcy. Przez cały czas trwania się egzekucją przez czeskich chłopów..."

  • Gość - niezalogowany 2019-04-25 11:12:32

    Koniecznie trzeba wytoczyć proces,niech prokuratura się zajmie bo widać że w tym kraju nie ma sprawiedliwości dzieci są reklamowane bez zgody rodziców na cały świat zgroza.

  • gość 2019-04-25 11:14:28

    W 2010 roku na wniosek Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Pardubicach, został oficjalnie wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.
    W 2015 roku Mennica Czeska wyemitowała kolekcjonerką serię sześciu złotych monet prezentujących sześć czeskich lub słowackich zwyczajów wpisanych na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Na jednej z nich jest wyświetlana postać, która jest wyświetlana jako grupa dzieci wraz z innymi osobami. OBYČEJ VODĚNÍ JIDÁŠE (OBYCZAJ TOPIENIA JUDASZA). Na rewersie o nominale 5 dolarów nowozelandzkich (nie mylić z 30 srebrnikami) widnieje podobizna królowej Elżbieta II oraz napisy INTIBIBLE CULTURAL HERITAGE – REPUBLIKA CZESKA (NIEMATERIALNE DZIEDZICTWO KULTURALNE – REPUBLIKA CZESKA).
    To, co w jednych krajach uchodzi więc za antysemityzm, w innych uznanych za dziedzictwo kulturowe całej ludzkości

  • gość 2019-04-25 12:03:05

    Absolutely disgraceful!!

  • gość 2019-04-25 12:52:49

    najłatwiej krytykować naród polski, innych narodowości się nie krytykuje. Jeszcze z 5 lat i chodzenie do kościoła będzie godziło w uczucia religijne żydów i muzułmanów.

  • gość 2019-04-25 15:44:32

    Purim is absolutely disgraceful!!

  • gość 2019-04-26 11:53:04

    „Starsze bractwo” wyniuchało, że „obrzęd” wieszania Judasza w podkarpackim Pruchniku, który trwa jakieś 200 lat, a który można by było zaliczyć śmiało w poczet „obrzędów topienia marzanny” stał się tak antysemicki, że aż wody nadjordańskie się mocno wzburzyły, a pagórki Golan zostały wstrząśnięte. Oto bowiem cały Izrael dowiedział się gdzie leży podkarpacki Pruchnik, a kto wie, czy młodzież izraelska nie będzie niedługo tłumnie pielgrzymować w ten padół męczeństwa ziomala Judasza, który co roku jest niejako przywoływany zza światów i obkładany kijami, że aż mu wióry słomiane z rzyci lecą.

  • gość 2019-04-26 22:30:25

    Nic nie rozumiesz człowieku, Wy w tym barbarzyństwie pruchnickim zwanym przez Was obrzędem wieszaliście, a potem biliście i zabijaliście Żyda, a nie żadnego Judasza. daliście przykład agresji i przemocy jakiej dzisiejszy cywilizowany świat nie akceptuje. Do tej maskarady zaangażowaliście dzieci i o zgrozo bezrozumnych rodziców, którzy cieszą się wyrządzaniem krzywdy i pobudzaniem nienawistnych postaw wobec innych. Teraz poszukujecie kozłów ofiarnych których można by ukarać. Jednak to nie ci co obkładali kijami są głównymi bohaterami. Prawdziwi sprawcy to komitet organizacyjny tej paskudnej imprezy - przygotowanie postaci, jej złożenie, jej charakteryzacja, obróbka plastyczna, dobór materiałów, zawieszenie na słupie, podanie miejsca i czasu tego zgromadzenia, zaproszenie starosty itd, itp. Macie się nad czym zastanawiać, sądzić należy że wiele czasu potrzeba tej społeczności, zarówno widowni jak i jej liderom, którzy nie są obecni na filmie, ale doskonale ich widać w tle tego brzydkiego widowiska. Tam były także zaangażowane osoby, które niby wychowaniem młodzieży się zajmują w tym środowisku. Jednak wydaje się, że to bardzo prymitywne mentalnie środowisko wiadomo przez kogo kształtowane. Przydałoby się wam trochę otrzeźwienia bo to nie powinno się nigdy więcej powtórzyć. Zepsuliście tegoroczne Święta Wielkanocne takim brzydactwem normalnym ludziom.

  • gość 2019-04-27 07:59:17

    Nic nie rozumiesz człowieku. Na kukle widniał napis Judasz Zdrajca. Kukła nie była obrzezana i nic nie wskazuje na to, ze była to personifikacja Żyda. Aby spać spokojnie proponuję wyciągnąc z drzwi "judasza", bo to też niepopoprawne politycznie i godzi w "starszych w wierze". I pierwsze słyszę, że w Pruchniku w Wielki Piątek Żyda zabijali. Prawdziwego człowieka?

  • gość 2019-04-28 00:02:37

    Apel Firm: osoby, które zakupiły drzwi z "judaszami" są proszone o ich natychmiastowy zwrot.

  • gość 2019-04-28 08:15:35

    co tam komentować właśnie Żydzi wystąpili o zwrot 30 srebrników, i właśnie w tej sprawie prowadzone jest śledztwo, które zleciła Prokuratura w Jarosławiu, a prowadzi je Policja , czyli jest to sprawa bardzo a bardzo poważna.

  • gość 2019-04-28 08:43:13

    co tam komentować właśnie Żydzi wystąpili o zwrot 30 srebrników, i właśnie w tej sprawie prowadzone jest śledztwo, które zleciła Prokuratura w Jarosławiu, a prowadzi je Policja , czyli jest to sprawa bardzo a bardzo poważna.Nawet Episkopat potępił tego typu postępowanie i już wkrótce ma wystąpić, do Papieża aby Judasza ogłośić świętym patronem zdrajców i zaprzańców.

  • gość 2019-04-29 09:03:16

    Rozumiem że ten Hubert Lewkowicz okazał się tym Judaszem, który opluł własnych rodaków przed całym światem?

  • gość 2019-04-29 15:56:43

    A drugi Judasz, jeszcze większy to sygnalista z Pruchnika. Który jest tak tępy, że tej kuwety, do której chciał narobić, nie ogarnia.

  • TakPytam - niezalogowany 2019-04-30 00:02:47

    Jest tu ktoś z Pruchnika? To prawda, że proboszcz i burmistrz Pruchnika pojechali do Izraela?

Dodajesz jako: |